Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3wl » Vin Ian 05, 2018 9:38 pm

@ Liviu, ai uitat un amanunt foarte important, Anan, Flex si toate echipamentele SDR bazate pe pincipiul DUC/DDC , performntele de care vorbesti sunt direct dependente de existenta unui PC.
Ca si posesor de Hermes ( Anan), pot sa zic ca diferenta de la 12 la 14 Bit dintre IC 7300 si Anan 100 nu se justifica, luand in calcul performante/ pret.
Daca vorbim despre Anan 100D, suntem deja in alta categorie, categorie unde nu este loc pentru IC7300.

Sa avem un an nou plin de realizari!
73,
Christian
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Sâm Ian 06, 2018 7:35 am

YO3DLL scrie:Buna ziua si la multi ani pe 2018 cu cele bune tuturor cititorilor !

Buna dimineata Liviu si La multi ani !
Foarte buna intentia ta de a te adresa si celorlalti cititori si nu doar punctual. Da-mi voie te rog sa afirm ca asta e o calitate care trebuie exploatata - bineinteles, cu acordul posesorului :lol:
Mai ales, daca discuti "din punctul de vedere al unuia care [...] are o oarecare experienta in SDR-uri inca de acum 20 ani " , wow, e ceva !

Pentru ceilalti cititori, cred ca ar fi extrem de util sa punctezi cateva aspecte, "atat din punct de vedere cat si istoric" 8-) Mai concret :
1) Cu exceptia echipamentelor de uz militar, radioastronomie si comunicatii mobile, cam ce SDR-uri se puteau opera acum 20 ani? (nu aduc in discutie conceptul mixerului Tayloe)
2) Tinand cont de ce ai spus mai jos:
Succint, IC-7300 este imbatabil la raportul calitate-pret !!
In concluzie este perfect doar daca nu esti pretentios asa ca mine..
Ai punctat foarte corect referitor la raport, dar consider ca ar fi extrem de util pentru alti cititori sa ne explici, din punctul de vedere al unui operator cu multa experienta, ce inseamna sa fii pretentios - asta ar clarifica multe intrebari colaterale.
3)
Comparativ cu echipamente adevarate SDR este modest insa.Spun asta pentru ca am putut sa-l compar fata in fata cu alte echipamente specializate si puternice de la Anan si Flex Radio iar rezultatul a fost foarte edificator..Acestea l-au calcat in picioare din toate punctele de vedere,facilitati,flexibilitate putere de calcul si de aici mai multe intarzieri, intermodulatii, calitate filtre si multe altele ce nu o sa le mai insir aici..

Pai, la fel de util ar fi sa ne spui *EXACT* care au fost modelele acelor echipamente Anan si Flex Radio. Lucrezi cu astfel de echipamente?
o treaba buna pentru cei nu foarte pretentiosi!!

Ei, vezi, revin la punctul 2) - cum e cu pretentiozitatea, hi !

Week-end placut si numai bine,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Mie Ian 10, 2018 4:31 pm

Salutare tuturor,
Intre timp, m-am conversat cu amicul Romi - YO8CAN, printre comentariile care au aparut la articolul lui Razvan YO9IRF: " Radioamatorismul este cel mai mare inamic al radioamatorismului ". Articolul lui Razvan a nascut controverse si reactii, unii pe de o parte, altii pe de alta 8-)
Intrucat YO8CAN a postat acolo o afirmatie legata de IC-7300, eu am raspuns, apoi am fost intampinat de "replica" (amicala si cu mult bun simt de altfel) a colegului Romi. Intrucat "conversatia" noastra din comentarii mi s-a parut de interes pentru posesorii de IC-7300, dar si pentru cei care intentioneaza sa achizitioneze un astfel de transceiver, voi cita aici doar elementele de la care am plecat; restul conversatiei poate fi vazuta prin accesarea link-ului de mai sus.

Postat de Romi YO8CAN la 2017-12-30 22:32:32
filtrele de intrare fără de care ADC-ul de la receptor intră în ”overflow” și softul devine ineficient (vezi IC7300 în vecinătatea altor emițătoare)

Postat de Cezar YO3FHM la 2018-01-08 11:39:07
@Romi, YO8CAN: [...] Referitor la ce ai scris despre IC-7300: [...]
... Ei bine... aici te rog sa-mi dai voie sa te contrazic. Nu datorita faptului ca sunt posesor de IC-7300. Puteam sa cumpar altceva din aceasi clasa, asa cum am aratat si in postarile din luna decembrie. Dar am testat comportamentul acestuia la semnale puternice si am ajuns la concluzii mult mai pozitive. Marian YO4HGX a reusit chiar sa faca niste masuratori, pe care le-a publicat in cadrul aceluiasi topic ("Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?") si din care imi permit sa citez:
"Testul care insa ma intereseaza pe mine cel mai mult este degradarea receptiei in prezenta unor semnale foarte puternice in imediata apropiere a frecventei de lucru. Pentru acest test am ales banda de 14MHz, modul de lucru CW, filtrul ingustat la 250Hz, preamplificatorul, AGC-ul, NR, NB, etc. dezactivate si am ridicat nivelul semnalului modulat al generatorului testerului radio (freq=1.0KHz, level=1.5KHz) incat sa creasca SNR de la 10dBm la 20dBm (de la -124dBm la -114dBm), dupa care am mixat o alta purtatoare nemodulata CW chiar la 1KHz sub frecventa de lucru, al carei nivel l-am crescut treptat pana cand SNR-ul a revenit la valoarea initiala, de 10dBm.
Pentru IC-7300 nivelul admisibil al semnalului perturbator a fost de -38dBm, cu doar 4dB mai putin decat TS-590 care detine inca suprematia cu -34dBm. IC-756PROIII a relevat un onorabil -41dBm, la 3dBm distanta de IC-7300.
"
Exista buton de RFGain si nu trebuie decat rotit putin spre stanga. Si bineinteles, preamplificatoarele trebuiesc deconectate, altfel sigur ca intra in OVF... :)))

Postat de Romi YO8CAN la 2018-01-08 16:31:25
@Cezar: [...]revenind la IC7300, am fost foarte aproape de a mă decide sa-l cumpăr când a apărut la LCCOM, cu 5900 lei, dar am preferat să mai aștept până la apariția unor review-uri în special privind comportamentul stației în diverse condiții reale de operare, în afară de cele de laborator. Înainte de a cumpăra, am optat să citesc cât mai multe review-uri. Mi-au atras atenție atunci in special două materiale:
[....]
2. Articolul dedicat construcției unui preselector extern pentru IC7300, de pe blogul lui HB9ASB:
http://funkperlen.blogspot.ro/2016/04/ein-truckli-fur-den-ic-7300.html
Aici HB9ASB a întâmpinat aceeași problemă dar de data aceasta emițătoarele perturbatoare fiind cele de radiodifuziune în unde scurte. Pe site a pus și niște filmulețe în care demonstrază eficacitatea preselectorului său, în condițiile sale de lucru.
Pe aceste review-uri independente și din locații complet diferite m-am bazat la postarea făcută referitor la IC7300, pentru mine fiind suficient de relevante în ceea ce mă interesează ca echipament radio.

Ei bine, am citat (in rezumat) cele de mai sus, intrucat Romi a facut referire catre o solutie incercata de Anton HB9ASB, pentru reducerea incarcarii ADC-ului lui IC-7300 cu semnale puternice provenite din benzile adiacente celei de 20m pentru radioamatori. Am fost curios sa simulez (deocamdata) diferentele dintre filtrul de banda pentru 10-14.99 MHz care echipeaza IC-7300 si ceea ce adauga preselectorul lui HB9ASB. Rezultatele simularii le puteti vedea in poza de mai jos (click pentru marire, back pentru revenire):

Imagine

In panelul din stanga se pot vedea:
- schema filtrului de banda pentru gama 10-14.99 MHz din IC-7300 (sus);
- schema preselectorului (banda de 14MHz) realizat de HBASB (jos).
In panelul din dreapta-jos se pot observa urmatoarele grafice:
- cu verde deschis - caracteristica de transfer a filtrului din IC-7300 (transmisia sau S21);
- cu galben deschis - caracteristica de transfer a preselectorului HB9ASB.
In panelul din dreapta-sus am mai afisat reflexia in intrare (S11) pentru ambele filtre; in mod direct, se poate spune ca indica gradul de adaptare cu sursa de semnal (as fi putut afisa VSWR-ul, dar trebuia sa mai scriu cateva formule si mi-a fost mai incomod, hi).

Ca si comentarii, as putea spune ca solutia ar merita incercata. Desi preselectorul HB9ASB (in realitate, un filtru de banda mai ingust, datorita acordului continuu cu condensator variabil) introduce aparent o atenuare de aproape 2dB a semnalului din antena, se pare ca HB9ASB a obtinut doar 1dB in banda de 14MHz. Voi executa si eu filtrul si voi verifica prin masuratori proprii atenuarea obtinuta, comparativ cu ce am observat din simularea LTSpice si cu rezultatele autorului.
Daca se privesc cele doua caracteristici S21 (suprapuse) ale filtrelor, s-ar putea spune ca intr-adevar, daca ar exista semnale din banda de radiodifuziune aflata mai jos de 14MHz care sa incarce prea mult ADC-ul receptorului din IC-7300, inserarea preselectorului realizat de HB9ASB ar putea rezolva problema respectiva.

Totusi, e bine sa se tina cont de faptul ca autorul a raportat o banda masurata la -6dB de 1.26MHz, ceea ce inseamna mult. Banda de radiodifuziune de 25m se intinde de la 11.6 MHz la 12.1MHz, iar cea de 22m, in spatiul 13.57 - 13.87 MHz . Daca vor aparea semnale puternice mai ales in zona benzii de 22m, ramane de vazut daca cei -6... -9dB de atenuare introdusi de flancul preselectorului in zona respectiva, pot ajuta realmente sau nu (la care se mai adauga si atenuarea de insertie proprie a montajului).
E de experimentat si verificat.

In speranta ca prin acest material voi deschide apetitul altor colegi de a posta si a comenta pe marginea subiectului, ii invit s-o faca si raman cu foarte mult interes pe receptie.

Ah, si inca ceva. Romi YO8CAN ne-a spus de unde ar cumpara transceiverul.
Eu voi reveni diseara cu o noua postare, in care voi arata de unde l-am cumparat si cu ce pret, in raport cu ofertele altor dealeri de pe piata.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3gfh » Mie Ian 10, 2018 6:22 pm

Salutare Cezar!

Problema "indicatorului OVF" a generat multe discutii pe forumurile de resort si pe grupul yahoo "ic-7300", devenind foarte repede criteriu de achizitie si samanta de cearta intre enoriasi :)

Raspunsul lui Adam Farson (AB4OJ/VA7OJ) la un topic legat de intrarea in clipping a ADC mi s-a parut scurt, elegant si la obiect:

"The ADC in the IC-7300 is a Linear Technology LTC2208-14 (14 bits). The ADC driver is an LTC6401-20 (20 dB gain).

The IC-7300 has approx. 6 dB gain to spare, so one can turn down RF Gain to extinguish the OVF indicator and take the ADC out of clipping. The trick is to set RF Gain such that the S-meter does not read on band noise. This is especially true on 7 MHz and below, where the band noise is invariably several dB above the receiver's noise floor."


In imaginile si filmuletul din articolul lui HB9ASB se poate vedea ca RF gain este la ora 12 :)
Si din experienta personala, pot spune ca este destul de usor sa "aprinzi" OVF-ul cu RF gain pe maxim, mai ales in benzile de jos.

Tot ca o recomandare a lui VA7OJ, verificata si de experienta personala, ar mai fi de mentionat ca utilizarea preamplificatorului mai jos de 18MHz nu amelioreaza receptia.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Joi Ian 11, 2018 2:44 am

Salut Adrian,
Cred ca multi colegi au apreciat informatiile pe care le-ai pus la dispozitie in ultima ta postare!
Ca o completare, pe eHam.net exista un topic lung despre IC-7300; referitor la ADC, iata si aici cateva postari interesante.

Dupa cum am promis, revin pentru a posta un scurt rezumat al preturilor gasite pe Internet pentru achizitia lui IC-7300. Inainte de a-mi cumpara transceiverul, am facut o statistica a preturilor din Europa si Statele Unite. Datele pe scurt ar fi urmatoarele (analiza la 30.12.2017, 1 EUR = 4.6597 RON):
- Wimo (Germania) 1249 EUR = 5819 RON
- Hamradio.co.uk (UK) 1352.73 EUR = 6303 RON (1199.95 GBP)
- MediaGlobe (Italia) 1159 EUR = 5400 RON garantie 3 ani
- LCCom (Romania) 1287.63 EUR = 6300 RON

De oferta din Italia am aflat dupa ce am comandat transceiverul prin LCCom Bucuresti, unde am prins o reducere de Craciun, asa ca am iesit la 6000 RON. Daca veti cumpara de la MediaGlobe, trebuie sa mai adaugati urmatoarele costuri, pentru care coletul va va sosi la usa locuintei (info preluate de la Gratian, YO2LRB):
- curierat (prin GLS) + asigurare transport (Europa 2) : 42 EUR
- comision bancar; de exemplu ptr banca Transilvania: 20 EUR.
Asadar, 1159 + 42 + 20 EUR = 1221 EUR * 4.6597 RON = 5689 RON. Costurile mele au fost cu putin mai mari si am considerat ca reprezinta scutire de alergatura, completat formulare, telefoane cu banca, telefoane cu patronul italian, curierat, asigurare si comision bancar. Am ridicat transceiverul din pragul firmei, am semnat documentele si dupa ce l-am desigilat pe loc, am facut cateva probe in laboratorul firmei, dupa care am plecat cu echipamentul acasa.

Mai exista si alte firme in Europa (Franta, Italia, Spania, UK) dar preturile se invarteau tot in jurul sumelor mai sus mentionate si nu am considerat ca merita sa-mi mai bat capul.

De asemenea, cei care doresc, pot opta si pentru varianta din USA. Acolo, pretul e mult mai mic - de exemplu la hamradio.com era de sarbatori la aprox. 1200 USD (acum l-au marit). Se poate obtine si un rebate de pana la 200 USD, daca se completeaza un formular special.
Problemele pentru care am renuntat la aceasta varianta sunt:
1) rebate-ul de pana la 200 USD e valabil doar pentru cetateni americani sau canadieni, nu si din exterior; scrie clar pe site-ul lor:
$200.00 Mail In Rebate Available on this product.
Enjoy a ICOM Sponsored Mail In Rebate on this item between 1/1/2018 and 3/31/2018.
Rebate Rules and Forms for US and Canadian residents can be found here for this product.
International Customers other than the US and Canada are not eligible.

Asta inseamna ca daca vreti sa obtineti rebate-ul, trebuie sa apelati la un amic de pe continentul nord-american.
2) consecinta directa a subpunctului 1) este ca amicul respectiv va trebui sa fie dispus sa se inhame la o astfel de achizitie, care reprezinta un deranj destul de mare. Pentru ca el va trebui sa comande (pe numele lui) transceiverul, apoi se ocupe de demersurile pentru obtinerea rebate-ului (sa completeze, sa trimita si sa urmareasca formularul pentru obtinerea rebate-ului precum si actiunile de pana la incasarea acestuia).
3) o alta consecinta este ca garantia va fi pe numele amicului din SUA/Canada. Daca veti fi pusi in situatia de a trimite TRX-ul in service pe perioada garantiei, s-ar putea sa fie necesar sa il expediati peste ocean, urmand ca amicul dvs. sa se deranjeze din nou pentru a-l trimite la service, recupera dupa reparatii si apoi expedia inapoi in tara. Asta inseamna costuri suplimentare pentru el (posta/curier, etc.).
4) Din ce am inteles, obtinerea rebate-ului e foarte "tricky" (tks info Ciprian si Radu!). Comerciantii smecheri pun o serie de conditii, care daca nu sunt indeplinite la timp, rebate-ul se pierde. Astfel, trebuie trimis intr-un anumit interval de timp de la cumpararea transceiverului, formularul trebuie completat corect si complet, iar in plic trebuie pus autocolantul cu sigla curierului prin care a venit la usa. Daca plicul se pierde pe traseu - adio rebate. Daca vi se trimite cecul pentru rebate si nu e incasat intr-un interval de timp anume, din nou adio rebate... si tot asa.
5) Presupunand ca sunt surmontate toate dificultatile de mai sus... dupa cumpararea transceiverului, acesta trebuie adus in tara. Asta inseamna ca trebuie ca amicul respectiv sa vi-l trimita prin cineva care vine in tara, iar acel cineva ar putea sa plateasca o taxa (zeci de USD) pentru transportul aparatului pe avion. De asemenea, cand ajunge in Romania, in mod normal va trebui sa plateasca vama. In unele cazuri, s-ar putea sa scapati de vama, dar daca nu sunteti siguri de asta, atunci, cu toate cele de mai sus, nu prea mai merita sa-l aduceti din USA :lol:

Cu titlu informativ, am vazut ca prin UK, IC-7300 se invarte in jur de 900 GPB pe piata 2nd hand.
Cam astea ar fi informatiile de achizitie. Sper sa fie utile tuturor !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO2AA » Joi Ian 11, 2018 8:47 am

O mică completare la MEDIAGLOBE ITALIA a redus prețul la ICOM 7300 la 1139 Euro. Reducerea de 20 de euro este benefică în ciuda afaceriștilor din YO.
Ex YO2LRB

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO9CHO » Joi Ian 11, 2018 9:31 am

http://www.mediaglobe.it/index.php?rout ... ct_id=7332

ICOM IC-7300 RTX HF/50MHZ - UN MESE( bambino! :lol: ) DI VITA € 1.049,00
Imagine
;)

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Joi Ian 11, 2018 9:46 am

YO2LRB scrie:Reducerea de 20 de euro este benefică în ciuda afaceriștilor din YO.
Buna dimineata, Gratian!
La care afaceristi te referi mai concret? Pana la urma, daca gandesti comercial, orice dealer trebuie sa aiba un profit, asta e logic. Nu cunosc mecanismele prin care MediaGlobe isi permite sa vanda la preturi atat de mici si sincer, ma intereseaza prea putin atat timp cat oferta exista.
Pe de alta parte, hai sa ne uitam putin mai departe.
MediaGlobe e o afacere de familie si, probabil ca merge pe ideea castigurilor mici, dar sigure. Cu siguranta, avand preturile respective, vor avea vanzari suficiente pentru a-si retine un profit satisfacator. Depinde si de modul in care relationeaza ca reseller Icom - nu ai de unde cunoaste exact detaliile afacerii.
Ceilalti sunt companii standard si au rulaj mare, respectiv o piata cu adresabilitate larga.

Cand am cautat oferte de IC-7300, eu nu am dat de MediaGlobe in cadrul cautarilor pe care le-am efectuat. Destul de greu, am reusit sa gasesc in Italia, firma Marcucci SPA, la care daca te uiti acum, se vede ca IC-7300 este listat la 1194 EUR fara TVA ( "Prezzo (iva esclusa): 1194,00 € " ) .
Pe 11.12.2017, i-am scris domnului Luca Spinelli, solicitandu-i o oferta exacta pentru IC-7300; pana in momentul de fata, nu am primit nici un fel de raspuns (si am verificat inclusiv in Spam). :roll:

Asadar, dupa cum se vede, pretul variaza, dar cele mai multe oferte din Europa se invart in jurul aceleiasi valori, cu mici diferente. Cel care aduce in tara transceiverul, are niste cheltuieli si trebuie sa ramana si cu un profit - altfel ar lucra in pierdere. E logic ce spun, nu?
Dupa cum am reliefat si in cele pe care le-am scris mai sus, eu am platit aproape 300 lei in plus fata de pretul listat la MediaGlobe, dar am considerat acest aspect normal si nu mi-am mai facut probleme.

In Romania, in afara de LCCom si HamradioShop, nu cunosc alte firme care sa comercializeze IC-7300. Nici n-am mai cautat, recunosc. Poate exista si nu stiu. S-ar putea ca in zona ta, sa gasesti oferte din Timisoara, daca nu ma insel - dar nu sunt prea vizibile pe Internet. Si in conditiile astea, nu stiu cum sa-ti explic, pentru 300 lei diferenta, n-am vrut sa mai astept. Eu am vrut transceiverul pe masa de Craciun, si l-am avut. Iar asta a fost ceea ce a contat. Nu prea imi place sa astept ! 8-)
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Joi Ian 11, 2018 9:50 am

YO9CHO scrie:ICOM IC-7300 RTX HF/50MHZ - UN MESE( bambino! :lol: ) DI VITA € 1.049,00 ;)

Salut Florentin!
Da, e foarte interesanta scaderea spectaculoasa a pretului. Pentru cine a vrut sa astepte, a economisit un ban - e foarte adevarat. Si e excelent ca exista astfel de oferte. Asta demonstreaza ca se poate si de asemenea, poate demonstra ca preturile la ceilalti dealeri europeni sunt umflate prea tare.
Probabil ca MediaGlobe are o relatie mai speciala cu cineva de la Icom. N-ai de unde sti ce fire sunt intinse pe acolo. Stii cum e in Italia: politicieni, mafioti si alte nationalitati :lol:

Cine vrea sa profite, sa o faca acum! Hi.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO9CHO » Joi Ian 11, 2018 10:07 am

Atentie , e second hand utilizat numai 1 luna!


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori