Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO2LOG

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO2LOG » Joi Aug 15, 2019 3:17 pm

Multumesc pentru raspuns, Gabriel. Intr-adevar este o prima impresie, dupa numai cateva zile, iar opiniile sunt mai mult sau mai putin subiective, de la persoana la persoana.

As fi preferat totusi ca schimbatul benzilor si a modurilor sa nu fie "ingropate" in ecran. Despre butonul de acord am primit aceeasi sugestie din partea unui radioamator american, insa nu am aceeasi senzatie pe care am avut-o cand invarteam la "roata" unui TS-590, poate e ceva subiectiv, in fine.

La zgomotul ventilatorului am inteles ca exista leac, se inlocuieste cu unul mai silentios, insa remarc ambalarea lui pret de o secunda-doua, apoi zgomotul scade, poate asa se manifesta la IC-7300 meu.

Cablul meu de USB are socuri la ambele capete, iar instalarea a decurs perfect. Mesajul de eroare descris de mine este unul curent, si Windows si Icom au, fiecare, o parte de vina, am primit explicatii in detaliu pe grupul de Facebook "Icom IC-7300 Users", iar solutia este... sa nu-l bagi in seama, pentru ca, in fond, totul functioneaza perfect.

Nu am testat inca functia IP+, dar am apucat sa trag cu urechea intr-un concurs si filtrele sunt realmente o incantare, apreciez cat de bine isi fac treaba.

Cu mufa de microfon n-am avut tangenta decat o data, am pus mike-ul sa testez statia in fonie, corespondentii au apreciat emisiunea si... asta a fost tot, am scos obiectul din mufa si l-am pus deocamdata la pastrare, ferit de praf, intr-o cutie. Statia a fost cumparata pentru "vanatoarea" de DX-uri, preponderent in CW, am facut cateva legaturi si in FT8, sa vad cum se comporta, totul a fost OK.

In concluzie, este o adevarata bijuterie si sper ca ecranul ala facator de minuni sa tina cat mai mult, avand in vedere tendinta actuala de a se produce aparate cu speranta de viata tot mai redusa, tocmai ca sa te faca sa bagi inca o data mana in buzunar.

YO9FMB

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO9FMB » Mar Aug 20, 2019 12:34 pm

Salut,

Recomand Win4icomsuite, care te va ajuta sa prelungesti viata ecranului la IC-7300.
La mine "lucreaza" de vreo doua luni si sunt foarte multumit de acest program.
Ai posibilitatea sa il testezi free 30 de zile, iar pretul este de 50$, platiti o singura data. Toate actualizarile ulterioare sunt gratuite.

73 de Adrian, YO9FMB

Înapoi la “Echipamente radio”