probleme cu squelch la YAESU FT290R

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde yo4fng » Sâm Apr 02, 2011 1:40 pm

Am un "old" YAESU FT 290R si pana acum am fost foarte multumit de el. Folosit cu dedicatie pentru transverterele de 1296 MHz si 10 GHz de la Kuhne (DB6NT).

De ceva vreme am urmatoarele probleme :
Primele 20 minute transceiverul functineaza normal. Toate comenzile sunt OK. Dupa 20 minute in FM, squelch-ul devine permanent si nu mai poate fi controlat din potentiometru. Receptia exista si cu squelch-ul blocat la maxim dar fenomenul este deranjant.

Mai are cineva problema asta ? Inainte de a incepe sa sap prin el, poate gasesc pe cineva care s-a mai lovit de aceasta problema si se gaseste mai usor rezolvarea.

YO4FNG

YO5PBG
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mar 22, 2011 7:19 pm
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde YO5PBG » Dum Apr 03, 2011 12:39 am

Salut,
Prea probabil dupa atatia ani i-au imbatranit lipiturile. Probabil trebuie sa refaci lipiturile din zona circuitului de SQ.
73! Adrian, http://yo5pbg.wordpress.com

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde YO7CKQ » Dum Apr 03, 2011 6:42 am

@4FNG
Poate are legatura cu:

" MODIFIED SQUELCH
This mod reduces the difference in level between the opening and closing points and speeds up the operation of the squelch enabling the scanner to work better. Reduce C94 from 4.7uF to 1uF, increase R79 from 270K to 330K and add a 10uF tantalum or subminiature electrolytic between the leg of R78 (4.7K) and the body of the transistor T1007. ""

"" POOR SQUELCH OPERATION
Check Q1019 (MC3357P) and D32 in squelch circuitry. ""

( http://www.radiomods.co.nz/yaesu/yaesuft290.html )

Acum am vazut ca exista un grup de discutii pe Yahoo! Cred ca acolo este locul unde vei fi ajutat:
http://groups.yahoo.com/group/electrichandbag/
73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde yo4fng » Dum Apr 03, 2011 9:48 am

Sorin, multumesc de raspuns, Am "sapat" si eu pe net si am mai gasit ceva sfaturi dar vagi indirecte in ceea ce ma priveste. Am efectuat modificarile pe care le descrii, inainte de a posta acest subiect, dar asa cum spune autorul acolo doar se modifica punctul de unde incepe squelchul sa actioneze. Punctul de squelch in cazul meu, dupa modificare a coborat foarte mult, astfel incat efectiv nu mai am punct distinct de onoff. Cu potentiometrul in pozitia de inchis la maxim, squelchul nu mai poate fi orit, este intr-o stare intermediara si se balbaie. Asadar problema se pare ca nu s-a rezolvat.
Am cerut permisiunea sa intriu in yahoo la grupul de lucru cu FT290R, astept acceptul.
Am vazut ca toata lumea se plange de efectele produse de condensatorii electrolitici, care din cauza vechimii si-au pierdut din paramentrii. Schimbarea lor este insa o adevarata aventura, desi FT290R este realizat cu componente discrete, se lucreaza foarte greu in jucarie.
Toate firele de legatura interne nu sunt din conductor litat si se rup la o a doua miscare. Sunt o gramade de tronsoane din toate directiile, care acopera majoritatea placii MAIN UNIT. Aliajul cu care au fost efectuate lipiturile se topeste la o temperatura foarte mare, am setat statia de lipit la o temperatura foarte mare in opinia mea (320 grade C) si pentru a putea dezlipi componentele trebuie mai intai sa refac lipiturile cu un aliaj cu punct de topire inferior. Altfel practic nu se topeste aliajul original. Identificarea componentelor, in lipsa descrierii MAIN UNIT (care in mod intentionat cred ca lipseste din INSTRUCTION MANUAL FT290R) este iar o alta problema foarte delicata. Componentele sunt foarte inghesuit montate si nu pot citi ce scrie pe ele.
Studiez acum IC MC3357p, responsabil cu squelchul in FT290R si sa vedem ce concluzii se desprind. Mai vb! 73's

YO4FNG
Liviu

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde yo5oft » Dum Apr 03, 2011 11:04 am

schimba C97 si C94 cu unele noi. C97 e 0,1 micro la 50V, si C94 e 4,7 micro la 25v.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde YO7CKQ » Dum Apr 03, 2011 12:44 pm

Salut Liviu
Si eu am avut, in urma cu niste ani, un astfel de echipament. Din fericire nu a avut probleme.

Sincer sa fiu nu stiam de problema cu lipiturile si cablajul intern. Pentru mine suna un pic descurajant. Printre " realizarile ´ ultimilor ani se numara si prima pereche de ochelar de citit :geek:

Daca ar fi disponibila o schema as intelege repede cum merge si as putea sugera idei. Sint convins insa ca vei avea un mare sprijin de la grupul Yahoo!. Eu m-am facut membru la toate grupurile legate de echipamentele pe care le am sau le-am avut in istoria apropiata. Nu am avut decit de cistigat din asta invatind foarte multe. Sectiunile cu Files sint mina de aur si multi din membrii furnizeaza link-uri interesante.

73s Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde yo4fng » Dum Apr 03, 2011 12:56 pm

{schimba C97 si C94 cu unele noi. C97 e 0,1 micro la 50V, si C94 e 4,7 micro la 25v}

Le-am schimbat si degeaba. Problema nu e acolo. Problema cred ca este in circuitele de scan sau muting. Ele imi tin deschis squelchul. Iar de gasit aceste circuite pe PCB trebuie rabdare si mult calm pe care se pare ca in cazul de fata eu nu il mai am.
Schema exista in INSTRUCTION MANUAL FT290R si teoretic m-am lamurit si eu de unde pot sa apara probleme. Dispunerea compopnentelor pe MAIN UNIT nu exista si ca sa gasesc unde sunt plantate C97 si C94 in balamucul de pe placa, sa le extrag din placa, mi-a luat o zi intreaga; m-am enervat la culme si am vrut sa-l trantesc de pamant de vreo 3 ori. Unde mai pui ca s-au rupt si o multime de alte trasee conexe si a trebuit sa le identific si sa le pun la loc.
De aceea caut descrierea placii de MAIN UNIT.

PS.
De ceva timp am si eu in dotare ochelari...

Liviu
Ultima oară modificat Dum Apr 03, 2011 2:45 pm de către yo4fng, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde YO7CKQ » Dum Apr 03, 2011 1:24 pm

@ Liviu

M-am uitat un pic in foaia de catalog de la Motorola:
http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... MC3357.pdf
Ce zice despre functionare la pagina 3 :

The recovered audio is partially filtered, then buffered,
giving an impedance of around 400 W at Pin 9. The signal still
requires de–emphasis, volume control and further
amplification before driving a loudspeaker.
A simple inverting op amp is provided with an output at Pin
11 providing dc bias (externally) to the input at Pin 10 which is
referred internally to 2.0 V. A filter can be made with external
impedance elements to discriminate between frequencies.
With an external AM detector, the filtered audio signal can be
checked for the presence of noise above the normal audio
band, or a tone signal. This information is applied to Pin 12.
An external positive bias to Pin 12 sets up the squelch
trigger circuit such that Pin 13 is low at an impedance level of
around 60 kW, and the audio mute (Pin 14) is open circuit. If
Pin 12 is pulled down to 0.7 V by the noise or tone detector,
Pin 13 will rise to approximately 0.5 Vdc below supply where
it can support a load current of around 500 mA and Pin 14 is
internally short–circuited to ground. There is 100 mV of
hysteresis at Pin 12 to prevent jitter. Audio muting is
accomplished by connecting Pin 14 to a high–impedance
ground–reference point in the audio path between Pin 9 and


Raportat la schema foarte generala de la pag1, la prima conectare:
- zgomotul este filtrat normal si amplificat de operationalul intern cu ajutorul Z1 si Z2 extern. Apoi este detectat de Noise Detector. In acest moment pe pinul 12 ar trebui sa se gaseasca o tensiune mare ( mult peste 0.7 volti de care zice mai sus ). Aceasta comanda Squelch Triger si inchide calea audio.
- dupa o vreme ceva se intimpla pe bucla sus-mentionata. Z1 Z2 scad amplificarea mult, Noise Detector NU mai are ce detecta si tensiunea pe pinul 12 scade mult. Echivalent cu faptul ca pe canalul vocal nu mai este zgomot, deci se vorbeste. Si atunci Squech triger basculeaza sa lase vocea sa treaca... in fapt zgomotul de care te plingi.

Eu asa cred: in zona Z1, Z2 si Noise Detector trebuie cautata problema. Poate chiar schimbarea unor condensatoare ca sa modifice constanta de timp, a facut sa scada in fapt amplificarea pe lantul amplificator/detector de zgomot si de aici problema ( tensiune mica la pinul 12 ).

Terminalul de SCAN este o iesire. Continua scanarea cit timp este zgomot, adica tensiune pe pinul 12. Iar MUTE ia pamintul de pe pinul 15 si la comanda lui Squelch Control il trimite pe 14 catre un device-extern care inchide calea audio catre amplificatorul final.

Usor de spus, greu de facut ! :D Dar il vei face pina la urma !!
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde YO7CKQ » Dum Apr 03, 2011 1:44 pm

P.S. :

Daca stau bine sa ma gindesc nici nu are ce sa strice in circuitul integrat. Squelch Control este un banal comutator de curent continu cu Trigger Schmitt. Daca este tensiune >0.7 volti pe pin 12 blocheaza audio trimitind masa pe pin 14, si oprind scanarea. Daca tensiunea este mai mare face pe dos. Rolul lui este sa introduca acel histerezis la comanda ( 0.1 volti ) ca sa nu se 'bilbiie' squelch-ul la variatii mici de nivel.

Deci filtrarea si detectia zgomotului este problema.

M-am convins de multe ori ca in depanare nu se maninca o piine asa de alba cum cred unii :mrgreen:
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: probleme cu squelch la YAESU FT290R

Mesajde yo4fng » Dum Apr 03, 2011 3:09 pm

Exact aici sap acum. Chestia este ca tensiunea de comanda de pe pinul 12 nu este stabila. Scade si creste aleator si asta face ca squelchul sa se balbaie. Cum naiba se face ca tocmai IC MC3357P, responsabil cu squelchul este pozitionat exact sub un manunchi de vreo 20 de fire ce fac legatura cu alte placi. Ca sa ajungi la el trebuie sa le tot misti si se rup incontinuu. Doar ce am relipit cateva. Am pozat circuitul poate asta ajuta la ceva.
Ma duc sa fumez o tigare si sa ma mai calmez si ma apuc din nou de sapat.
Mersi de sfaturi.
Fişiere ataşate
mc3357p.JPG
mc3357p
mc3357p.JPG (101.33 KiB) Vizualizat de 7569 ori


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori