Documentatie tehnica Miniscop

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Documentatie tehnica Miniscop

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 19, 2018 3:43 pm

Rog mult pe cine are,sa-mi trimita si mie-daca se poate-documentatia tehnica sau macar schema electrica de principiu a osciloscopului rominesc de tipul Miniscop,fabricat pe vremuri la fosta I.A.E.M.I.,este cel mai mic din seria de osciloscoape facute acolo,are pozitie orizontala si ecranul mic dreptunghiular pozitionat perfect central pe panoul frontal.Cu multumiri anticipate,73!,Nelu

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Documentatie tehnica Miniscop

Mesajde YO8RAA » Dum Aug 19, 2018 9:01 pm

Documentatie exista dar nu sunt sigur ca aveti si un pistol de lipit potrivit pentru interventie in aparatura facuta de IEMI. Iar schema e un pic mai complexa decat antena GP-IEMI despre care dadeati sfaturi unui coleg pe alt topic cum sa fie "macelarita". Totusi las documentatia la indemana pe masa...cine stie...poate ma convingeti.
Fişiere ataşate
rllt.jpg
rllt.jpg (25.19 KiB) Vizualizat de 4271 ori

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Documentatie tehnica Miniscop

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 19, 2018 10:33 pm

De foarte multa vreme,inca din tinerete nu mai lucrez cu pistolul de lipit,consider ca nu este o scula pentru electronisti,sau cel putin nu este pentru cei care se pretind a fi cit de cit profesionisti,iar sfatul pe care i l-am dat colegului cu antena nu era decit orientativ/consultativ,asa asi fi facut eu,n-am indemnat sau obligat pe nimeni sa-l urmeze,fiecare este absolut liber sa procedeze dupa cum doreste.Omul deja a taiat teava principala-si pe buna dreptate!-trebuia scurtata pentru noua frecventa mai mare,eu nu i-am scris sa taie ceva,ci doar sa incerce sa renunte la elementul subtire,care este perfect demontabil si-la rigoare-re-montabil fara probleme,deci nu prea vad unde ar fi sfatul de "macelarire",dar-din pacate!-asa sint unii,li se pare ca numai ei le stiu pe toate,si oricine altcineva are vreo alta parere este considerat intrus si/sau neavenit,asa ca no more comments...

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Documentatie tehnica Miniscop

Mesajde yo3gfh » Dum Aug 19, 2018 10:41 pm

Salut Nelu!

In caz ca nu te califici la olimpiada :lol: , uite documentatia respectiva in format PDF

Nu are o calitate extraordinara, dar asta am gasit pe Google la prima strigare. Nu stiu daca tu ai E-104 sau E-104M, probabil ca exista ceva diferente intre scheme. Spor!

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Documentatie tehnica Miniscop

Mesajde YO3AOE » Lun Aug 20, 2018 2:06 am

Salut! si multumesc mult! pentru datele trimise,pentru vechimea lor sint mai mult decit bune,chiar ne-asteptat de bune-hi!.Nu stiu nici eu ce varianta este,fiindca nu mai are nici o inscriptie si nici placuta de timbru,dar asa cum este inca mai merge,tiris-grapis dar mai merge-hi!,doar ca vreau sa-i fac niste mici adaugiri.In ceea ce priveste Olimpiada,cum oare asi putea sa ma calific odata ce nici nu particip la selectie-hi!,si dealtfel,la cei aproape 71 de ani ai mei slaba speranta,cal batrin in buiestru...hi!. Oricum, multam! inca odata si 73! de la Nelu.Subiect rezolvat si inchis.


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori