Amplificator

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO7LTI

Re: Amplificator

Mesajde YO7LTI » Mie Apr 13, 2011 5:58 pm

O cauza a swr mare la utilizarea amplificatorului(putin probabila) o constituie perlarea contactelor RL2A-NO. Se poate elimina suspiciunea prin interschimbarea releelor, in cazul acesta aparand alte anomalii(functionarea defectuoasa a preamplificatorului de receptie). Daca nu se amelioreaza swr-ul trecem la pasul urmator. Nu intamplator in raspunsul anterior am subliniat ca intre cele doua amplificatoare diferenta majora este grupul de rezistente R9, R10. Da un print la cele doua scheme, a ta si cea de kl 200 de mai sus. Compara cele doua scheme si vei observa asemanarea intre grupul C15, C16, C17, L2, R2, L11, L3 din baza mrf-ului(schema kl 200) si grupul C7, C8, R?, L1, L2 din baza mrf-ului(schema PA-150P). Cele doua circuite de intrare sunt identice, in plus gasim la kl 200 grupul de rezistente R9, R10. Cauta in lista de componente de la kl 200 valorile R9, R10 si introdu-le in circuitul tau asa cum sunt in schema kl 200. Asa trebuie sa mearga.
Succes, Ovidiu

http://yo7lti.wordpress.com/

yo6pnk

Mesajde yo6pnk » Joi Apr 14, 2011 5:10 pm

Avand ceva timp liber azi am incercat cea mai simpla varianta propusa de YO9HSW si m-am jucat cu distanta intre spire la bobina L1. Si..... mare surpriza, incredibil ce influenta poate sa aiba o simpla bobina. Am departat spirele in prima faza cam cu un milimetru si SWR-ul a sarit la 1:10 :o . Am inceput reglarea swr-ului cu penseta :) apropiind spirele pana am ajuns la 1:1,05.
Multumesc pentru ajutor si rabdare.
73! si SWR minim.

YO9HSW

Mesajde YO9HSW » Joi Apr 14, 2011 7:56 pm

Ma bucur ca sugestia mea v-a ajutat sa remediati problema.
Uneori solutiile cele mai simple sunt si cele mai eficiente.
L matching network rulz, hi !

vy 73 de George YO9HSW

YO7LTI

Mesajde YO7LTI » Joi Apr 14, 2011 9:24 pm

O valoare necorespunzatoare a inductantei in circuit era exclusa deoarece Alex a oferit solutia anterior "Se poate incerca procedura cu " bageta magica ": un tubuletzi plastic, la care, la un capat pui un miez de alama sau aluminiu, iar pe capatul celalalt, un miez de ferita. Faci o masuratoare de SWR si in timpul masuratorii te apropii de bobina cea mica (care este pe intrarea amplificatorului), pe rand, fie cu miezul de ferita, fie cu miezul de alama. Daca se obtzine o micsorare a SWR-ului la una din cazuri se procedeaza astfel: daca SWR-ul se imbunatatzeste la apropierea miezului de ferita, se apropie spirele bobinei, daca la miezul de alama, se indeparteaza spirele." Chiar in situatii de acest gen in care vorbim impreuna si ne intelegem separat, ne bucuram de o reusita.
73, Ovidiu

http://yo7lti.wordpress.com/

yo6pnk

Mesajde yo6pnk » Vin Apr 15, 2011 7:59 am

Foarte corect ce spuneti domnul Ovidiu.
73! Sebastian

Înapoi la “Echipamente radio”