Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde YO3AOE » Dum Apr 21, 2019 8:35 am

Dintr-un audio-video clip de pe Internet rezulta ca statia mai sus-numita poate fi setata si pe/in modul de acord v.f.o.,dar nu este explicat cum,iar din manualul de utilizare nu rezulta acest lucru.Daca stie cineva,l-asi ruga sa ma lamureasca si pe mine.Cu multumiri anticipate,Nelu

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde YO2LEA » Dum Apr 21, 2019 10:04 am

Putere 20W, tehnologie SMD, posibilitate de programare pe calculator, mod FM, Autosquelch, CTCSS, Squelch Codificat Digital, DTMF, 8 Roger Beep-uri programabile, 7 culori ale display-ului, mod SCAN, mod Dual Watch, 80 de canale, canale de urgenta 9/19, TSQ, Noise Blanker, Automatic Noise Limiter, HI-CUT, parametri diferiti programabili pentru fiecare canal in parte, Compander, TOT, multistandard. In Romania se foloseste pe banda E

- Avanti Sistemi, ITALIA

Trecerea de la 4 W la 20 de W se face foarte simplu tinand apasata tasta TSQ pana cand apare sau dispare de pe display cuvantul FM.

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde YO2LEA » Dum Apr 21, 2019 10:40 am

So after some attempts we have found the VFO Mode for the Avanti Primo. Does the Stabo have it? Time will tell. Not as simple as cut the wire and move jumper, you need access some menus via the mike and then direct input via the DTMF mike is possible. 25605-30105 in 5kc steps is the order of the beast. BUT YOU NEED SOFTWARE to unlock part of the menu, the mike does another 50% and the white wire does 10% so its an awkward little thing to get right. But to my friends in Romania and Poland who asked me the last days via email and PM yes it can be done. Needs patience, and will show you more later when have refined the mod to check it is indeed working as it should do.


Asta am gasit pe net

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde yo5osf » Dum Apr 21, 2019 10:45 am

Se considera ca esti in modul VFO atunci cand vezi frecventa si nu canalele, sau cand le vezi pe amandoua si poti sa modifici canalul si frecventa ( ca asta doresti sa modifici frecventa si nu canalul ).

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde YO2LEA » Dum Apr 21, 2019 11:02 am


YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde YO3AOE » Dum Apr 21, 2019 11:31 am

Da,multumesc! amindorura pentru datele trimise,am sa caut sa le deslusesc-hi!.Cu stima si 73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde YO3AOE » Dum Apr 21, 2019 11:37 am

Da,se pare ca la trecerea pe/in modul de acord continuu V.F.O.-desi tot in pasi-se pierd niste pre-setari,ceea ce nu cred ca mi-ar conveni,sa vad ce se poate obtine...

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde yo5osf » Lun Apr 22, 2019 9:28 am

Am sunat la distribuitorul in YO si a zis ca sunt doua moduri de ... afisare : modul F ( apesi tasata F, apoi tasta C ), adica modul in care iti afiseaza canalul si frecventa si modul C ( fara sa apesi F si apoi C ), adica modul in care iti afiseaza canalul si banda ( in cazul nostru E ).
Traducand, cand doresti sa fii in modul VFO trebuie sa fii pe modul F, adica sa iti arate frecventa ( implicit si canalul ).
Intr-o deductie logica, atunci cand nu esti in modul VFO nu iti arata frecventa, deci esti in modul C ( canale si nu frecventa ).
Asta este tot.
In ce priveste setarile, distribuitorul a zis ca nu se modifica nimic daca treci de la un mod de afisare la altu.
Practic este doar mod de afisare si nu mod de lucru VFO = este mult marketing in ziua de azi la produse...
Daca ai alte intrebari pot sa sun si sa mai intreb. Pana atunci 73 si tine de aceasta statie pentru ca este un lucru bun ( un receptor tot cu tripla schimbare de frecventa, dar cu sensibilitate mai buna + ca are 40w este Avanti Kappa - studieaza-l ).

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde yo3gh » Lun Apr 22, 2019 3:39 pm

Buna , e vb doar de setari afisare , adica de afisarea frecventei si a canalului , nu de mod lucru VFO clasic , frecventa continua , corect ? Banuiesc ca nimeni nu vrea sa seteze o frecventa intre canale ca sa emita .
Numai bine

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Setare statie C.B. Avanti Primo 20W

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 22, 2019 7:36 pm

Da,am citit ambele postari si multumesc! pentru contributii,dar sa le luam pe rind: am gasit si am vizionat/ascultat (de pe Internet) un (dar sint mai multe) audio-video clip cu aceasta statie,unde de la bun inceput apare pe afisajul ei inscriptia V.F.O.,si putin mai jos valoarea frecventei de lucru,dar posesorul nu explica cum a ajuns la acest lucru,adica ce manevre a facut pentru acest mod de afisare.In acest mod de lucru,gama de frecvente se extinde de pe la circa 26 si ceva MHz pina pe la circa 30 si ceva MHz,deci practic include si banda noastra de 10m,doar ca nu poate lucra decit cu M.F.,cu acord cvasi-continuu in pasi de 5KHz.Cu toate eforturile depuse,n-am reusit sa aflu mare lucru,decit ca acest mod de lucru/afisare se poate obtine prin niste manevre atit asupra tastaturii microfonului cit si a tastaturii statiei,dar n-am inteles cum si ce.Un vinzator-cel putin teoretic-ar trebui sa stie exact despre ce este vorba,in masura in care i s-a explicat si lui ce si cum se face...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori