Analizor de antena Mini-1300

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde n2yo » Dum Iun 30, 2019 5:52 am

Multumesc opentru detalii.
M-ar interesa un manual care sa explice functiile implementate, dar mai ales conectorii existenti (3 micro USB dintre care unul este pentru alimentare, 1 mini USB, 1 Ethernet si 2 audio, precum si un SMA. Mai exista si un micro SD reader in care este instalat un micro SD de 4 GB care contine se pare softul analizorului. Presupun ca exista ceva soft extern la care sa conectez aparatul sa citesc masuratorile. Nu prea e clar ce se face cu conectorul de retea. In orce caz, vad ca bateria tine destul de bine, deci se pot face masuratori pe afara.

Multumesc.
73 de Ciprian N2YO

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde yo3hjv » Dum Iun 30, 2019 11:10 pm

Placa de baza este STM32F746G-Discovery: https://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/user_manual/f0/14/c1/b9/95/6d/40/4d/DM00190424.pdf/files/DM00190424.pdf/jcr:content/translations/en.DM00190424.pdf

Fiind o placa de dezvoltare generica, trebuie un pic parcurs manualul chiar si pentru familiarizarea cu posibilitatile multiple de alimentare electrica. Placa se poate alimenta pe diferiti conectori cu setarea corespunzatoare a unor jumper-i interni.

Varianta prezentata primeste alimentare pe un conector intern de la bateria cu Li. Incarcarea ei se face pe un conector care nu are legatura cu placa propriu-zisa.

Analizorul NU FUNCTIONEAZA FARA SD CARD insa tot ce este nevoie pentru functionare este in memoria flash a placii, nu pe SD card.

Pentru accesul la fisierele salvate pe SD-card, se foloseste conectorul Mini-USB dar nu stiu daca versiunea de soft are aceasta facilitate. Din acest motiv recomand upgrade la versiunile puse la dispozitie de Ian, KD8CEC. Atentie, versiunile mai recente de 0.71 au niste optiuni scoase din meniu dar nu si accesul la SD card. Accesul fisierelor se face selectand o optiune in meniu dupa care cardul apare ca unitate de stocare externa si se pot accesa fisierele bmp si cele cu etalonarile din procedura OSL (Calibrare Open-Short-Load).

Un punct de plecare pentru aprofundarea diverselor functionalitati este aici:
https://bitbucket.org/kuchura/eu1ky_aa_v3/wiki/Home

UN excelent tutorial facut de KD8CEC, aici:
http://www.hamskey.com/2019/02/4-antenna-analyzereu1ky-how-to-setup.html
Link-ul de mai sus este util si pentru detaliere setarilor din meniul de CALIBRARE.

Daca exista intrebari punctuale la care pot sa raspund, cu mare placere!

Succes! 73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde YO9CHO » Lun Iul 01, 2019 3:37 am

Un kit de calibrare ieftin si rapid:

calibrator.jpg
calibrator.jpg (39.89 KiB) Vizualizat de 5392 ori


73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde n2yo » Lun Iul 01, 2019 9:40 am

Multumesc Adrian pentru informatii si linkuri. Am ce lectura acum.
Ideal ar fi fost daca aparatul mergea pana la 1500 MHz ca sa prinda si banda de 21 cm (1420 MHz) pentru proiecte de radioastronomie. Poate versiunea viitoare.

73 de Ciprian N2YO

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde yo3hjv » Lun Iul 01, 2019 2:19 pm

Cu placere!
Greu de crezut pentru ca in prezent, utilizand Si5351 si SA612, analiza se face prin heterodinarea armonicilor. Desi l-am verificat cu un SiteMaster, erorile sunt considerabile la frecvente peste 600 MHz.
Ar fi nevoie de o modificare subtantiala a placii "radio" pentru a sustine acuratetea la frecvente in zona Ghz.
Florin iti poate explica ce inseamna...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde YO9CHO » Mar Iul 02, 2019 2:28 am

Principiul pentru EU1KY este o punte simpla RF, care va avea probleme la 1300MHz (Raspunsul resistoarelor si traseelor la >1GHz , alimentata dintr-un oscilator a carei frecventa max este in jur de 270MHz ce alimenteaza Puntea RF la una din iesire lui si in acelasi timp trimite semnal la unmixer a carui limita de frecventa este de max. 500MHz....pentru a face o conversie in AF la 10KHz unde se foloseste un filtru destul de slabut RC, in varianta mai veche a fost folosit un FTB programabil de la Maxim, mult mai bun in ceea ce priveste flancurile. Sunt deci limitari serioase la 1300MHz , daca aceste componente sunt folosite. Modul armonic se poate folosi, dar trebuie avut in vedere si nivelul armonicii utilizate. Semnal dreptunghiular , care produce armonici impare al caror nivel scade drastic >1GHz.
As fi curios sa vad comparativ cu un VNA profesional cum lucreaza la 1300MHz.
Evident ca se poate imbunatati, schimband oscilatorul, mixerul si puntea RF (Ex Si549 0.2MHz-1.5GHz, AD8343 sau altul 0-2.5Ghz, si "A 300kHz-13.5GHz Directional Bridge" autori Drobotun Nikolay si Mikheev Philipp 9articolul se gaseste la https://ieeexplore.ieee.org/document/73 ... s#keywords Filtru AF MAX274AEWI ).
Este numai un exemplu de cum se poate imbunatati. Asta implica din pacate schimbarea completa hardware a placii front-end.

VNA sch EU1KY-AA.jpg

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde YO9CHO » Mar Iul 02, 2019 2:41 am

Iata cum arata nivelul armonicilor (ca exemplu la 38.4MHz generat de un oscilator ), a trei tipuri de semnale diferite ce pot fi generate in iesire de tip LVCMOS:

spectrum.jpg
spectrum.jpg (49.08 KiB) Vizualizat de 5099 ori


Nivelul scade mult in functie de ordinul armonicii. Evident, cel mai bun tip din toate 3 este LVCMOS.
Nu vreau sa intru in detalii, dar cel mai potricit semnal ar fi LVPECL care are timpi de crestere si descrestere a flancurilor foarte scurti si implicit genereaza armonici de nivel mai ridicat , peste 1GHz.

Imaginea preluata din nota de aplicatie : scaa110a.pdf Texas Instruments.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde 4x1ad » Mar Iul 02, 2019 11:51 am

Apropo calibrarea si acuratetea analizoarelor de antena. Am avut ocazia sa verific acuratetea unor analizoare fata de VNA-urile profesionale din laboratoarele de la fostul meu serviciu. Am facut-o la solicitarea unor amici experimentatori care au dorit o comparatie. Analizoarele au fost de tipul RigExpert, SARK-110 (nu 100) si 2 variante EU1KY. Verificarea s-a facut atat cu sarcini pur rezistive diverse in domeniul 10-2500 Ω dar si pe sarcini complexe (de genul Z=R+/-jX Ω) pe domenii largi, de la 4+j53Ω (ex. verticala scurtata pentru 3.5MHz) la 1206-j334Ω (RandomWire).
Valorile in sine nu au importanta ci doar diferenta intre citirile analizoarele respective si o referinta profesionala.
Daca la masurarea sarcinilor pur rezistive diferentele au fost rezonabile si acceptabile la nivel radioamatoricesc mediu, la masurarea sarcinilor complexe (grupuri RLC serie sau paralel, mult mai aproape de caracteristicile reale ale antenelor), diferentele au fost apreciabile, pana la 15-25%, in special in domeniul reactantelor.
Acuratetea cea mai mare am constatat-o la SARK-110 (de la SteppIR), urmata destul de aproape de RigExpert.
In trecutul nu prea indepartat am facut aceiasi comparatie si cu alte VNA-uri si miniVNA-uri dar neaflandu-ma acum acasa, nu am la indemana datele necesare. Oricum, analizoarele de la MFJ au fost cele mai putin precise.
Nota: in cazul masurarii antenelor verticale puse pe sol si cu radiale on-ground, trebuie luat in considerare faptul ca componenta rezistiva R contine suma tuturor rezistentelor din sistem INCLUSIV rezistenta de pierderi in sol {ground loss) ceea ce poate duce la o anumita eroare si/sau instabilitate in testare.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde 4x1ad » Mar Iul 02, 2019 12:00 pm

Inca o observatie: prezenta curentilor de mod comun poate afecta puternic negativ si aleatoriu acuratetea masuratorilor impedantelor astfel ca ei trebuie neutralizati sau redusi cu ajutorul de socuri RF de mod comun inainte de masuratoare.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Analizor de antena Mini-1300

Mesajde YO9CHO » Mar Iul 02, 2019 10:59 pm

Multumesc pentru informatii Morel.
Era de asteptat de altfel, asta face diferenta dintre profesional si amatorism, si este relativ firesc. Preturi mici inseamna si cheltuieli mici de fabricatie si implicit componente ieftine. Avantajul ramane faptul ca echipamentul amatoricesc este mai usor de obtinut si reprezinta pentru fericitii posesori un prim pas spre profesionalism (ma refer la tanara generatie, evident).
73!


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori