TS 130 S

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

TS 130 S

Mesajde YO4BKM » Mie Mar 11, 2020 6:49 pm

Buna,
Daca stie cineva cum se demonteaza radiatorul cu etajul final la TS 130 S il rog sa-mi dea lamuririle necesare aici sau la adresa oproescu.gheorghe@yahoo.com. Am demontat capacele de sus si de jos, am scos de pe radiator placa cu ventilatorul si nu am gasit unde trebuie actionat sa poata fi demontate cele de mai sus.
Am manualul de service, schemele detaliate de ansamblu si pe blocuri la o rezolutie foarte ridicata incat devine foarte clar orice este inscris ori desenat, desenele placilor de circuit dar nu apare detaliul cu demontarea si evit sa scot totul din el daca nu este necesar.
Pentru cine este interesat pot pune la dispozitie manualul de service asa cum l-am descris.
Cu multumiri,
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: TS 130 S

Mesajde YO4BKM » Joi Mar 12, 2020 9:25 am

Am reusit, azi, pe lumina naturala, pot fi ghid(us) in cazuri asemanatoare.
Atasez imaginea cu etajul final si prefinal, tranzistorii finali sunt 2SC2290 (unuia i s-a facut greata si a regurgitat, HI!), prefinalii sunt 2SC2509. Acum ma intereseaza o sursa de achizitionare mai apropiata de noi, stie cineva?
Inca un fapt: inainte de a trece la demontare am incercat sa lucrez in FT8 si am reusit un contact bunicel cu UA9MA in 7 MHz, este drept ca si propagarea a fost OK.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Last FT8.png
Last FT8.png (9.64 KiB) Vizualizat de 3970 ori
Etajul final si tranzistor distrus.jpg
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: TS 130 S

Mesajde YO4BKM » Vin Mar 13, 2020 6:54 pm

Sunt posibile astfel de confuzii care duc la infarct?
Am cautat pe net date despre tranzistorii etajului final pentru eventuale echivalente. Problema a aparut la prefinali (2SC2509) pentru care am gasit caracteristicile la TOSHIBA. Se vede ca terminalele sunt cu colectorul la mijloc si legat la radiator.
Pe placa de circuit este altfel, emitorul la mijloc si legat la radiator, prin care se pune direct la masa. La fel este si in schema din manualul de depanare prezentata in urmatoarea imagine.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
2sc2509-de pe net.png
2sc2509-din TX.png
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: TS 130 S

Mesajde yo5oft » Vin Mar 13, 2020 7:31 pm

2SC2509 poate fi inlocuit cu 2SC1945 de exemplu. Compatibil pin cu pin.
2SC2290 poate fi inlocuit cu 2SC2879, daca doriti fiabilitate mai crescuta. Evident trebuie schimbati ambii finali.
Schimbati NEAPARAT condensatorii care-s pe partea primara al traansformatorului de iesire fiindca-s decolorati, si foarte posibil devalorizati. Este posibil ca finalul s-a defectat exact din cauza asta.

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: TS 130 S

Mesajde yo9ibc » Vin Mar 13, 2020 8:14 pm

ATENTIE!! Tranzistorul ala nu a regurgitat!! Deasupra lui este pozitionat un termistor, acesta fiind acoperit cu pasta siliconica pentru tranferul de caldura de la tranzistor catre el.
Cum ati ajuns la concluzia ca tranzistorii sunt defecti????

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: TS 130 S

Mesajde YO4BKM » Sâm Mar 14, 2020 8:35 am

Multumesc pentru informatii! Aveam alte planuri cu etajul final, dar acum le voi revizui. Nu ma grabesc.
Ma surprinde totusi ca aceeasi componenta, de fabricatie japoneza intr-un aparat japonez are configuratii diferite la terminale, chiar daca aparatul a fost fabricat prin anii '80 iar datele de catalog sunt din vremurile de acum.
Cat priveste concluzia ca tranzistorii sunt defecti, iata cum am facut: i-am demontat si i-am masurat cu un multimetru universal, tot japonez, AK-7096 cumparat din DL in 1976 (scrie pe el "Made in Japan"), este analogic cu 100 kOhm/V, domenii 10 microamperi-10 amperi, 0,5 V-1000 V, x1---x10000 la rezistente, -10 --- +16 dB, la tranzistori pnp-npn Ic0 0---50 microamperi, hfE (amplificarea) 0-500. Pentru tranzistorii de putere, cu hfE foarte mic, sensibilitatea masurarii acesteia poate fi crescuta de 10-100 de ori.
Cat priveste "regurgitarea" am inteles dupa ce i-am demontat si am constatat ca defect era ... celalalat, caruia nu i s-a citit tempertura. Si prefinalii au aceeasi schema de montaj, termistorul este numai pe unul din ei. Iar culoarea condensatorilor poate apare denaturata in poza din cauza luminii, pe placa sunt luciosi, cafeniu inchis.
TNX, 73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
IMG_20200314_082122.jpg
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori