Problema statie portabila

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde YO7CKQ » Sâm Mar 21, 2020 9:37 am

Salut!

Da, se pot folosi ferite „split” de pe cablurile echipamentelor electronice. În urmă cu un deceniu aceste ferite erau modelul „split” acum, în cvasitotalitatea cazurilor, sunt bloc, turnate în PVC lucru care presupune distrugerea cablului. Ar fi mai bine să fie cumpărate, de origine cunoscută. În unele cataloage tuburile de ferită apar sub denumirea de cuzineți :idea:

Daca pot fi identificate ca model, este util de căutat parametrii electrici. Multe sunt fabricate de TDK, ferita folosită fiind asemănătoare cu materialul -61 de la AMIDON.

Ceva vreme în urmă am făcut simple măsurători cu un Analizor MFJ259B. Ferite de firmă, altele donate de YO7CDB sau cumpărare vrac de la Simpo YO. Este util de făcut un test și utilizate cele cu impedanța cea mai mare.

foto tabel.jpg
foto tabel.jpg (97.39 KiB) Vizualizat de 3715 ori

DSCN1839.JPG


DSCN1838.JPG


De observat din tabel că toate feritele au o componentă rezistivă importantă, raportată la reactanță.
Dacă sunt disponibile date de catalog este interesant de observat că este indicată impedanța pentru o singură spiră (adică cablul care străbate miezul) la 25 MHZ sau 100 MHz. Pentru benzile HF de jos este mult mai puțin; ar fi de dorit o valoare cât de mare.

Cum inductanța depinde liniar de Al și pătratic de numărul de spire este de dorit ca:
- atunci când cablul protejat nu poate fi înlocuit să fie dispuse mai multe miezuri split în serie (crește proporțional Al-ul miezului echivalent)
- dacă cablul poate fi înlocuit ușor se va pune unul cu care pot fi făcute 3-4 spire pe ferita în cauză, lucru care va duce la creșterea masivă a inductanței.

Trebuie lucrat cu grijă. Pe partea de CC utilizate conductoare cu secțiune suficientă și izolație rezistentă termic. Vor fi păstrate toate șaibele, șaibele grower și papucii destinați să asigure o rezistentă de contact redusă. Pe partea de CA secțiunea conductorului nu este esențială dar foarte importantă este asigurarea unei izolații externe pentru tensiuni cât mai mari.

Trebuie decuplate de RF și conductoarele care merg la eventualul ventilator și alte elemente de semnalizare și control. Pe potențiometrii NU se amplaseaza condensatori de decuplare decât după o analiză riguroasă a schemei. În interiorul cutiei, pe bornele de CC, se instalează un bloc de condesatori multistrat sau ceramici de 100nF+47nF+10nF+1nF și unul cu tantal de 2-4.7 microF.

73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO2MFU
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 25, 2016 11:55 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde YO2MFU » Sâm Mar 21, 2020 6:29 pm

Am rezolvat problema !!!.Mulțumesc ori cum pentru ajutor.
Fişiere ataşate
IMG_20200321_180927[1].jpg

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde yo2dno » Sâm Mar 21, 2020 10:28 pm

Nu ai rezolvat-o, ai ocolit-o !
Cum faci incarcarea ?

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde yo8sxx » Dum Mar 22, 2020 5:19 pm

Salut
Sunt sigur ca ai trecut in emisie folosind cremwustiul portabilei.
Daca e asa iti recomand sa cuplezi portabila la o antena exterioara si sa mai incerci odata folosind aceeasi sursa de alimentare. Daca antena exterioara e acordata pariez ca va functiona.

Problema tipica.
Cand alimentezi portabila din exterior si folosesti cremwustiul, firele de alimentare se comporta ca si contragreutate. Chiar daca folosim alimentare pe cablu ecranat, ecranul se va comporta ca si o contragreutate pentru antena. Folosirea socurilor ajuta dar fenomenul poate fi inlaturat prin folosirea unei antene exterioare.
Am sa te rog sa confirmi daca am avut dreptate.

YO2MFU
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 25, 2016 11:55 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde YO2MFU » Dum Mar 22, 2020 7:13 pm

Am rezolvat și problema cu alimentatorul,am pus niște toruri rfi choke pe cablu alimentare de la sursa cum mi sa sugerat în postările anterioare.Acum nu mai am probleme.am făcut niște QSO-uri locale 7 Km pentru teste eu stau la bloc etajul 4 și am oarecum vizibilitate cu cel care am făcut testele,nu am antena exterioara,merge și cu acumulatori din poza în regim portabil.


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori