Problema statie portabila

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO2MFU
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 25, 2016 11:55 am
Contact:

Problema statie portabila

Mesajde YO2MFU » Mie Mar 18, 2020 6:42 pm

Buna ziua.Am și eu o problema cu niște staiti VHF portabile.Si anume vreau sa la le folosesc fără acumulatori pentru ca nu am momentan.este vorba de Motorola p110 si Kenwood tk-250 le-am primit fără acumulatori si le-am programat pe 145.225 frecventa locala pentru teste.Problema se manifesta când le alimentez de la o sursa de laborator liniara de 5A la 7.5V si apăs PTT display-ul de la sursa o ia razna și intra în protecție și ledul de low battery de la stație palpie și urmat de un bip cu antena originala montata.La fel face când le alimentez de la un alimentator ''analogic'' ledul de low battery palpie și urmat un bip.
Exista vreo soluție sau trebuie neapărat acumulatori.Dacă ați întâlnit acesta problema cum ați rezolvat-o.
Eu cred ca marea majoritate a stațiilor portabile nu au fost proiectate pentru alt tip alimentare decât pentru baterii sau acumulatori.Voi ce credeți.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde yo2dno » Mie Mar 18, 2020 9:50 pm

Ai nevoie de o sursa de alimentare care sa poata furniza curentul necesar statiilor. Ca le alimentezi din acumulatori sau din surse externe e totuna, daca ai destul curent la dispozitie. Statiile portabile sint facute sa mearga cu acumulatori, evident, dar asta nu inseamna ca nu pot fi alimentate din alte surse. E suficient ca sursele sa "tina" curentul consumat si sa fie imune la radiofrecventa.

YO2MFU
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 25, 2016 11:55 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde YO2MFU » Mie Mar 18, 2020 10:36 pm

Am înțeles domnule yo2dno,dar totuși stațiile nu cred ca consuma sa zicem 2-2.5A la 7.2v pe 5W m-am uitat pe net la specificații și acolo spune undeva de aproximativ de 1.7A eu pot săi dau 5A. Iar cu imunitatea RF nu știu ce sa zic,ce ma sfătuiți.Sau poate fii și altceva !!!.

YO2MFU
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 25, 2016 11:55 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde YO2MFU » Mie Mar 18, 2020 10:58 pm

Si în plus acumulatorii originali sunt de 1200mAH nu ar trebui sa consume asa mult pentru ca in caz contrar ar trebuii sa se consume în mai putin de o ora,specificațiile vorbesc de câteva ore bune de funcționare și curent consumat 1.5A.Eu pot sai dau 5A.

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde yo7lhe » Joi Mar 19, 2020 4:36 am

Pe cablurile de alimentare al statiei se al sursei pune niste inele de ferita.
Sursele tale par sensibile la RF.
Sau foloseste antena de pe casa si vezi daca mai apare fenomenul.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde yo2dno » Joi Mar 19, 2020 7:40 am

Masoara consumul, nu-l lua din specificatii. Pe urma masoara tensiunea in timpul emisiei. Sper ca despre grosimea firelor cu care alimentezi nu are rost sa vorbim...

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde YO7CKQ » Joi Mar 19, 2020 7:53 am

Buna dimineata

Este un caz tipic de fenomen legat de compabilitatea electromagnetica. Dupa parerea mea, fenomenul se datoreaza expunerii directe a circuitelor interne din sursa la un camp electromagnetic de intensitate mare, produs de proximitatea cu statia de emisie. Si in mica masura de perturbatia condusa.

Se poate eradica cu succes aplicand un set simplu de masuri. In interiorul sursei.

Unul din prietenii mei avea o problema asemanatoare. Cand elementii de la antena Yagi de HF ajungeau deasupra camerei cu echipament sursa de alimentare o lua razna. Din sursa se auzeau "zgomote mecanice" si tensiunea de alimentare fluctua rapid.

Am tratat problema rapid, nota 8/10, vezi foto atasate. Daca respectam ingineria mai trebuiau facute niste mici "finisaje". Dar prietenul meu era foarte grabit. Totusi fenomenul a disparut complet :D

Initial:
PSU 1228 a.jpg


Rezolvare rapida:

YO7CKQ  (1).JPG

YO7CKQ  (2).JPG


73s Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde yo6rk » Joi Mar 19, 2020 10:54 am

Confirm si eu ceva probleme cu RF-ul ce "patrundea" aiurea... mie-mi facea sa intre in protectie de supravoltaj :lol:
Rezolvarea e cum a aratat Sorin, plus ceva impamantari daca nu exista.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO2MFU
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 25, 2016 11:55 am
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde YO2MFU » Joi Mar 19, 2020 9:24 pm

Bine am înțeles.In viitorul apropiat am sa ma ocup de aceasta problema cu sursa.Merge sa pun toruri de la cablu VGA sau USB ???,si antena este bastonul nu am antena exterioara și folosesc fire de 2.5 mm litat pentru alimentare.
Sper sa rezolv problema.

yo9gqq
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:37 pm
Contact:

Re: Problema statie portabila

Mesajde yo9gqq » Vin Mar 20, 2020 5:42 pm

Shi-shi ! :lol:


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori