Problema la Icom IC-718

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Problema la Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Dum Iul 05, 2020 1:53 pm

Salutare! la toata lumea.Statia numita in titlu merge in rest perfect!,fara nici o alta problema,doar ca pe pozitia setata pe A.L.C. a bar-graf-ul-ui nu-mi indica absolut! nimic,restul,respectiv s.w.r.-ul si puterea de r.f. sint afisate corect,care-ar putea fi cauza?.Ca setari,nivelul semnalului de la microfon este setat pe gradatia 50,asa cum si este recomandat de producator,iar compresorul de semnal modulator este activat.Desigur ca intrebarea este oarecum prea generica,dar ma gindesc ca si alti utilizatori sa fi intimpinat asa ceva si poate este ceva statistic mai des intilnit la acest tip de statie,desi eu am cautat pe ceva forum-uri dedicate dar n-am gasit nimic in acest sens.Cu multumiri anticipate,Nelu

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Problema la Icom IC-718

Mesajde yo5fmt » Dum Iul 05, 2020 6:09 pm

Pune-o pe o frecventa unde antena e mai proasta, seteaza 100% modulatia si o sa indice. Daca nu...e ceva defect pe acolo. :D

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Dum Iul 05, 2020 8:23 pm

Multumesc! pentru participare,dar nu prea inteleg de ce fortind nota abia atunci ar indica,iar asa mediu reglata nu indica nimic,fiind-totusi!-un aparat de masura inclus,cred ca ar trebui sa masoare si sa indice situatia reala pre-setata in orice moment...

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Problema la Icom IC-718

Mesajde yo5fmt » Lun Iul 06, 2020 7:54 am

Chiar daca am pus un zambilici la coada nu a fost in gluma ce am scris.
Deci: ALC inseamna Automatic Level Control, adica controlul automat al nivelului de "incarcare" a etajului final. Daca nu indica nimic, inseamna ca totul e ok (sau nu, si este submodulat), nu e supramodulat si acest dispozitiv inca nu a intrat in functiune. Cand depasesti anumite valori (reglezi nivelul mai mare, strigi mai tare dupa dx) acest dispozitiv reduce automat la nivelele prescrise modulatia. Unele instrumente sunt asa setate incat indica un anumit nivel al ALC dar fara sa intervina. Aceasta limita este insemnata pe cadran sau scrisa in instructiuni. De regula nivelul de modulare se regleaza pana ALC incepe sa actioneze, indicand acest fapt pe instrument. Am scris sa incerci cu un reglaj de supramodulare ca sa vezi daca dispozitivul functioneaza. Daca in conditiile extreme sugerate indicatia este tot zero inseamna ca ai ceva problema la aparat (de ex. a invartit cineva puternic de semireglabilul cu care este presetat ALC)
73 de la Vasile, yo5fmt

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Lun Iul 06, 2020 10:30 am

Da! domnule,spre deosebire de A.P.C.(Automatic Power Control),care este un circuit de control si reglare automata a puterii de iesire de r.f. functie inversa de r.u.s. si de temperatura radiatorului etajului final de putere,A.L.C.(Automatic Level Control) este la rindul lui un circuit de control si reglare automata (dupa o pre-setare manuala) al nivelului-gradului-de modulatie aplicat modulatorului echilibrat,pentru a se asigura un compromis optim intre calitatea modulatiei si puterea (p.e.p.) de iesire,cu sau fara aportul compresorului audio pentru nivelul semnalului de microfon.Toate astea se stiu,dar am facut testul cresterii la maxim-um al nivelului semnalului de microfon si tot nu apare nimic pe/la indicatorul gradului de A.L.C.,asta este...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori