Bentonită

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Bentonită

Mesajde yo7lhe » Sâm Sep 26, 2020 7:01 am

Adrian, suprafata unui electrod e destul de mare, iar o priza de pamant insumeaza milioane de mm patrati.
Densitatea de curent, chiar la multi KA la intrare, e mica.
Umiditatea ajuta la micsoratea rezistentei de disipatie si implicit a gradientului de potential.
Daca pui mana intinsa pe firul de impamantare, tensiunea care te "pocneste" e mai mica decat la priza uscata.
Nu as face asta pe furtuna.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Bentonită

Mesajde 4x1ad » Sâm Sep 26, 2020 3:49 pm

@YO3HJV: impamantarile REALE contin un numar suficient de electrozi astfel ca energia ajunsa pe fiecare din ei sa fie doar o fractiune din totalul loviturii directe. Electrozii trebuie amplasati simetric pe o suprafata cat mai mare si daca se poate in doua straturi suprapuse. Astfel creste volumul de sol in care se va disipa energia totala. Foarte rar au loc explozii propriu-zise la vreun electrod; in mod frecvent, solul din jurul electrodului se calcineaza si nu mai poate fi folosit deoarece rezistenta de dispersie creste la sute de Ohm. "Explozii" se petrec si cand impamantarea este legata la structura de fier beton a vreunui bloc aproape de exterior sau cand punctul de impamantare a fost ales la fierul-beton din structura bazei unui pilon. Atunci betonul se crapa deoarece energia unei lovituri directe nu are unde sa se disipe. Am vazut cu ochii mei o cornisa de pe acoperisul unui bloc pulverizata deoarece amicul meu (vecin acum) a legat impamantarea unui Yagi la platbanda neimpamantata care inconjura perimetrul terasei. Al doilea caz a fost in cazul unei impamantari legate la piciorul de fier beton din betonul unei baze de pilon de antena. S-a creat o mare crapatura in rezistenta structurala a bazei care a fost compromisa si a trebuit sa fie demolata. In anii '90 am vazut si distrugeri cauzate de lipsa de simetrie a campului de electrozi a site-urilor celulare de pe inaltimi, cand intr-o structura haotic pusa curentii pe cativa electrozi au avut valori de 6-8 ori mai mari decat pe restul.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Bentonită

Mesajde yo3hjv » Sâm Sep 26, 2020 6:37 pm

Aha, mersi de explicatii.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori