Ce TRX folositi?

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO50199
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 30, 2020 11:22 pm
Contact:

Ce TRX folositi?

Mesajde YO50199 » Sâm Ian 09, 2021 12:05 am

Ce tranceiver(e) folositi?

Sunt la inceput si am nevoie de surse de inspiratie. Cred ca o sa inclin spre o scula mai ieftina si second hand la inceput, ca sa nu stric ceva tare scump. :)

Nu are importanta ca sunt vechi si ieftine, dimpotriva au un farmec aparte si poate fi mai usor de mesterit pe ele.

As vrea sa aflu de diverse modele si sa le studiez fisa tehnica, sa stiu apoi ce sa caut pe ebay si prin alte parti.

Multumesc si 73.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo3gh » Sâm Ian 09, 2021 6:51 am

Buna, sunt si pe acest site la vanzari scule ptr un incepator : https://www.radioamator.ro/mp/ctg.php?c=8

Ex: FT840, Icom 746, Xiegu G1M, TS 930SAT, FT100, Ubitx, FT897, TS 430S, FT817
Numai bine

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde YO8RAA » Sâm Ian 09, 2021 7:48 am

YO5-0199/? scrie:Ce tranceiver(e) folositi?
......
As vrea sa aflu de diverse modele si sa le studiez fisa tehnica, sa stiu apoi ce sa caut pe ebay si prin alte parti.
Multumesc si 73.


Ai aici un site plin de ...fise tehnice si nu numai. :D
https://www.rigpix.com/

Spor la studierea fiselor.
73 Mircea YO8RAA

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo7fws » Sâm Ian 09, 2021 10:44 am

Salut

Folosesc un FT897D care dupa 14 ani a cam inceput sa imbatrineasca. Este un transceiver care acopera aproape toate benzile de unde scurte si ultrascurte. Acesta a fost motivul pentru care l-am cumparat si sint foarte multumit de alegerea mea. Nu m-am hotarit inca sa il schimb, dar negresit va sosii si acest moment. Iarna il flosesc numai in unde scurte, in citeva concursuri YO si trafic FT8, iar vara nonstop in unde ultrascurte. Eu consider ca are performante destul de bune. Recunosc ca nu am avut alte transceivere cu care sa il compar. Se gaseste foarte mult info despre acesta pe internet.
Pentru ca esti la inceput de drum, recomandarea mea este sa iti cumperi un transcever nou-nout, si numai daca bugetul nu-ti permite, atunci unul second hand.
Succes in viitoarea ta activitate de radioamator!

Costi YO7FWS

YO2CNH
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 10:10 am
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde YO2CNH » Sâm Ian 09, 2021 2:12 pm

Salut
Sunt in bransa de peste 40 de ani ani de zile am construit transceiverul vietii mele HI!.
Dupa o perioada am gustat din realizarile industriale cam de la toti producatori am cumparat la mana a doua cam tot ce am vrut ,marele avantaj al abordari constructiilor in casa a fost ca nu mi-a fost greu sa le pun la punct pe cele luate la mana a doua,toate au fost laudate ca sunt perfecte aiurea insusi vechimea lor spunea multe in fine reliniere,schimbarea electroliticilor,curatire,refacerea lipiturilor si nu in ultimul rand senzatia de vechi.
Trebue sa recunosc ca totusi aveam satisfactii mari apropo de echipamentae la mana a doua sau la cate au mai fost HI!din pacate odata cu trecere anilor nu mai am rabdare ma lasat mult vederea si culmea marele necaz am inceput sa uit dupa o depanare si montarea capacelor sa constati ca nu mai functioneaza cea ce functionat de bine de rau dai jos capacepe din nou desfaci placi te uiti ca"boul pe teava'' ca sa vezi ca ai uitat sa introduci anumiti conectori pe care din neatentie i-ai prins sub placi sau si mai rau fire smule din conectori sau conectori de placa care au lipituri reci si cate si mai cate aventuri.

Concluzie este bine sa ai lucrul tau nou mai ales ca echipamentele noi au functii pe care cele mai vechi nu le pot avea si nu in ultimul rand pretul nu este chiar asa de mare decat doua travsceivere din generatia veche mai bine unul nou care cel putin cativa ani ati ofera garantia lucrului nou dupa care daca te tin balamalele,bugetul HI!cumpara si echipamente la mana a doua mai ales daca stapanesti un pic tehnica de depanare chiar merita.
Uf am scris cam mult eu zic sa faci ce vrei cu banii tai HI!

yo8rbg
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 15, 2018 1:30 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo8rbg » Sâm Ian 09, 2021 3:02 pm

Dat fiid faptul că momentan deții doar indicativ de receptor , ți-aş sugera să mai amâni achiziționarea unui transceiver şi să te "calezi" pe căutarea unui receptor, clasic sau sdr.Te-ar ajuta să-ți "formezi" urechea şi ai avea multe de învățat prin urmărirea traficului radio , lucru benefic în obținerea certificatului de "emițător " şi în activitatea următoare.Chiar mă surprinde că dintre cei care ți-au răspuns, radioamatori cu experiență,nimeni nu ți-a recomandat acest lucru! Personal, aş opta pentru un receptor clasic,dar nici sdr-ul nu este de lepădat cu atât mai mult cu cât tehnica de calcul nu-ți este străină.Dar, indiferent de varianta aleasă, mai este necesar un lucru, ANTENA! Aici sfaturi de la distanță se pot da mai puține fiindcă un aspect major îl constitue amplasamentul.Sunt,însă,convins că radioamatorii locali te vor ajuta mai mult. Personal folosesc o antenă verticală("clonă" Comet 250) ,care,contrar aşteptărilor, nu este zgomotoasă.Ce-i drept,când este cazul o mai ajut la recepție cu un preselector.Mult succes şi 73

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo3fhm » Sâm Ian 09, 2021 9:25 pm

YO50199 scrie:Sunt la inceput si am nevoie de surse de inspiratie. Cred ca o sa inclin spre o scula mai ieftina si second hand la inceput, ca sa nu stric ceva tare scump. :)
Salut si la multi ani!
Trebuie sa precizezi clar ce intelegi prin "ieftin" si "scump". Nu e totuna pentru fiecare.
Cel mai simplu e sa te gandesti la ce suma esti dispus sa investesti in asa ceva si in functie de asta, ne putem gandi la cel mai bun compromis.
YO50199 scrie: Nu are importanta ca sunt vechi si ieftine, dimpotriva au un farmec aparte si poate fi mai usor de mesterit pe ele.
Ce intelegi prin "mai usor de mesterit pe ele" ?
Utilizare sau depanare ? Farmecul... hmmm... pentru cineva mai tanar, mi-e greu sa cred ca echipamentele vechi ar avea vreun farmec deosebit. Doar daca ai stofa de colectionar, altfel sincer - nu merita.
Vechi si ieftin? Doamne-fereste. Nu cred ca vrei sa stai cu surubelnita si letconul prin ele. Schimbat de condensatoare si alte componente care isi dau suflarea. Sau mai rau, cipane cu zeci de terminale. Nu de alta, dar iti trece si tineretea si pasiunea pentru legaturi radio. Hi!
YO50199 scrie: As vrea sa aflu de diverse modele si sa le studiez fisa tehnica, sa stiu apoi ce sa caut pe ebay si prin alte parti.
Nu voi repeta recomandarile de mai sus, ptr ca deja colegii ti le-au oferit (ptr documentare). https://www.eham.net/ e un alt site pe care poti gasi documentari, fise tehnice, etc. De asemenea, poti intra si pe https://www.qrz.com/ , la sectiunea "Swapmeet" (vezi meniul).

Totusi, ca sa poti compara niste transceivere, trebuie sa lucrezi efectiv cu ele. Nu sunt suficiente specificatiile tehnice, din pacate. Daca esti pus pe trafic si ceva performante, ia-ti o statie noua. Daca vrei doar sa cochetezi cu RF-ul si benzile de radioamatori, merge si un SDR ieftin, o antena oarecare (in functie de benzile de interes) si cateva ore de tras cu urechea pe week-end.

Alte cateva Q&A :
- Echipament second-hand = pret mic, posibile probleme, riscuri asumate fara garantie.
- Echipament home-made? Daca esti pasionat de trafic si vrei sa intri in forta, nu-ti recomand sa te chinuiesti sa construiesti. Problemele pe care le vei intampina la constructia unui transceiver (care sa-ti aduca satisfactii si in trafic) sunt multe si complexe, iar rezolvarea lor necesita rabdare si cunostiinte foarte bune de electronica si radiotehnica. Pentru cineva avid de trafic, un echipament decent industrial e cea mai rapida cale catre reusita. In schimb, daca ai tendinta de a construi, abordul unui proiect aflat la maturitate e o solutie excelenta - dar tine cont ca mananca mult timp pana cand il vei vedea finalizat.
- De ce transceiver si nu doar receptor? Pentru ca intentia e de a deveni emitator. Pana atunci, nu-l impiedica nimeni sa foloseasca receptorul transceiverului. Si cand va avea plasticul in buzunar, nu mai trebuie sa cumpere alt echipament.
- SDR ? Desigur, da! Dar nu doar receptor. N-are rost. Un transceiver e altceva. Dar nu cauta chestii scumpe, ptr ca atunci intri la alte capitole cu investitiile ulterioare. Un transceiver cu pret rezonabil si performante foarte bune, dar in tehnologie SDR, este ICOM IC-7300, despre care s-a discutat destul de mult pe aici.
- analogic? De ce nu ... Doar ca la analogice, filtrele nu-s la fel de dure, in general nu ai spectroscop si daca vrei sa lucrezi in moduri digitale, trebuie sa te interfatezi cu mai multe cabluri + montaj separat. La IC-7300 ai nevoie de 1 singur cablu (USB) intre statie si calculator. Pe ala se face totul, dar in mod strict digital: schimbul de semnale, comunicatie de date ptr CAT, etc.

Succes la obtinerea autorizatiei de emitator si te asteptam cat mai curand "pe sus" !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo3fhm » Sâm Ian 09, 2021 9:41 pm

Salut si scuze , ma autocitez ptr ca n-am mai apucat sa editez la timp mesajul anterior, pentru a face o precizare foarte importanta :
yo3fhm scrie: Problemele pe care le vei intampina la constructia unui transceiver (care sa-ti aduca satisfactii si in trafic) sunt multe si complexe, iar rezolvarea lor necesita rabdare si cunostiinte foarte bune de electronica si radiotehnica.

Am vrut sa mai precizez ca vei avea nevoie si de un set de echipamente de masura si control care e posibil sa te coste mai mult decat transceiverul, daca vrei sa pui la punct unul care sa se apropie de performantele celor industriale.
Pot argumenta, daca crezi ca e nevoie.
Desigur, poti pune in functiune un transceiver si cu un simplu AVO-metru, dar nu te astepta sa il si poti regla corect. Hi.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde YO5BFJ » Sâm Ian 09, 2021 11:04 pm

Cel mai interesant lucru e ca Y050199 posteaza aici de 4 zile si nici un ham din Cluj nu-i da atentie. :lol: Nu s-au terminat sarbatorile sau e vreo cacialma ? :( :lol:

yo2os
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 19, 2016 2:36 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo2os » Dum Ian 10, 2021 9:59 pm

Eu folosesc un TS 590SG, un transceiver modern cu o receptie foarte buna si propice pentru toate modurile de lucru. Este usor de conectat cu un PC atat prin portul serial cat si prin USB. Astfel ca poti lucra usor atat in modurile clsice cat si in cele digitale. Se poate conecta la un log si de asemenea poti sa-i atasezi un SDR pentru afisarea waterfall-ului sau ca si al doilea receptor. Ca pret acum este undeva pe la 1500 de euro.
Succes in hoby
Ovidiu


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori