Ce TRX folositi?

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo5fmt » Lun Ian 11, 2021 10:32 am

Hai sa nu zica Adrian ca nu te ajuta colegii din Cluj :) . Cauta-ma pe adresa indicativ@yahoo.com si putem stabili posibilitatea de a vedea pe viu doua tipuri de trx-un Yaesu FT857 si un Kenwood TS590SG (nu-s de vanzare HI! ), ca sa-ti poti face o parere. A, si un stick SDR cu care poti receptiona cam tot ce se aude de la 500 de KHz pana la cativa GHz,in toate modurile de lucru. Cred ca e varianta cea mai fezabila, pentru a te obisnui cu diferite aspecte ale radioamatorismului pana cand dai examen si obtii autorizatia de emisie.
73,Vasile,yo5fmt

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde YO2AA » Lun Ian 11, 2021 9:14 pm

Un sfat bun pentru început este să folosești un receptor bun de tip SDR Malachite sau un SDR PLAY1A.
Este cel mai important să asculți și să te familiarizezi cu traficul de radioamator. După parcurgerea examenului de radioamator, construiește antene bune și apoi alege în funcție de banii de care dispui aparatul mult dorit. Eu mi-am dorit SDR și lucrez cu ICOM 7300. Succes!
Ex YO2LRB

YO50199
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 30, 2020 11:22 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde YO50199 » Mar Ian 12, 2021 12:51 am

Mulțumesc tuturor.

Am mai ascultat ce web SDR am mai găsit în YO (am impresia că http://websdr.yo3iul.ro:8901/ , dar acum nu merge). Am googlit "web SDR Romania".

Încep să inclin spre un stick USB pentru SDR pentru inceput până mai îmi mai fac o idee.

Am mai discutat la telefon cu dl Ioan Purcelean YO5IP. Urmează să ne întâlnim și pe viu.

yo5fmt scrie:Hai sa nu zica Adrian ca nu te ajuta colegii din Cluj :) . Cauta-ma pe adresa indicativ@yahoo.com si putem stabili posibilitatea de a vedea pe viu doua tipuri de trx-un Yaesu FT857 si un Kenwood TS590SG (nu-s de vanzare HI! ), ca sa-ti poti face o parere. A, si un stick SDR cu care poti receptiona cam tot ce se aude de la 500 de KHz pana la cativa GHz,in toate modurile de lucru. Cred ca e varianta cea mai fezabila, pentru a te obisnui cu diferite aspecte ale radioamatorismului pana cand dai examen si obtii autorizatia de emisie.
73,Vasile,yo5fmt


Mulțumesc. Sunt curios ce stick folosiți?

Din ce am văzut aici și ce zic radioamatori din străinătate Icom IC-7300 nu are rival in bugetul de 1064€ cât e acum nou la Mediaglobe Italia. Nu îmi dau seama de ce ar cumpăra cineva un trx second la $800 sau $1500 când ai IC-7300. Dar probabil îmi scapă mie niste diferente tehnice. Sunt un pic in dubii că pe mine mă interesează să învăț radiotehnica și electronică, nu îmi propun concursuri sau cine știe ce trafic și atunci nici nu se justifica cine știe ce sculă.

Mai vedem după un stick SDR.

73

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo5puv » Mar Ian 12, 2021 2:09 pm

YO50199 scrie:Mai vedem după un stick SDR.


Un stick SDR, softuri pentru el (SDR# de ex), un calculator, un transverter si cateva antene (pentru scurte/ultrascurte).
Cam asta ar fi un raspuns mai complet. (Doar cu stick-ul nu faci nimic).
De ce si transverter? Pentru a receptiona unde scurte (+ medii si lungi, HI).
Stick-ul merge bine singur doar in UUS.

In ce ma priveste, folosesc Airspy Mini SDR + SpyVerter R2 + verticala Diamond pt UUS + HyEndFed pt US.

Contact: indicativ@yahoo.com

73, Emil YO5PUV

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo8cln » Mie Ian 13, 2021 8:11 am

Aici gasesti ceva care merge de la 1Khz la 2 Ghz : https://www.sdrplay.com
Pentru experimentari este bun. Succes . 73 !

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo5fmt » Mie Ian 13, 2021 10:34 am

Eu stickul acesta il folosesc, merge pe toate benzile/modurile.
Fişiere ataşate
RTL-SDR-Blog-V3-Datasheet (1).pdf
(973.29 KiB) Descărcat de 201 ori

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Ce TRX folositi?

Mesajde yo3fhm » Mie Ian 13, 2021 2:05 pm

YO50199 scrie: Mai vedem după un stick SDR.

Pai, vad ca de la transceiver, ai ajuns la stick. E ceva !
Reamintesc ca intrebarea initiala a fost :
YO50199 scrie:Ce tranceiver(e) folositi?

YO5PUV scrie:De ce si transverter? Pentru a receptiona unde scurte (+ medii si lungi, HI).
Stick-ul merge bine singur doar in UUS.

In mod "normal", da. Dar ...
Stick-ul merge bine singur si in US, poate si mai jos, cu doua conditii:
- sa fie folosit in modul direct sampling ;
- sa aiba filtre de banda intre el si antena (corespunzatoare benzii receptionate).
yo5fmt scrie:Eu stickul acesta il folosesc, merge pe toate benzile/modurile.

Exact.
Daca pui in direct sampling mode stick-ul lui YO5FMT (RTL-SDR v3) sau modelul care seamana cu un pachet de tigari cu 2 mufe SMA (RTL-SDR USB v2, despre care am scris in topicul de aici ) , ei bine, vei avea la dispozitie un receptor propriu care va functiona acceptabil in unde scurte, uzual in intervalul de la 3 la 15 MHz. Pentru frecvente de peste 15MHz, va trebui sa folosesti stick-ul in modul normal (cand se utilizeaza si tunerul de la intrare). In intervalul 100KHz - 3MHz, functionarea in direct sampling lasa de dorit pentru o serie de exemplare, pe cand pentru altele nu.

Daca ai fi intrebat "Ce fel de receptor folositi?" , cu siguranta l-as fi inclus in raspunsurile mele si pe acesta. Succes!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori