Problema la statia Icom IC-718

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Problema la statia Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Mar Noi 30, 2021 8:59 pm

Pe panoul spate al statiei mai sus numite,in partea de jos-mijloc,exista o mufa/borna de tipul RCA mama (nr.9 conform numaratorii manualului de utilizare),destinata comandarii unor dispozitive externe/exterioare statiei,care lucreaza (sau asa am inteles eu ca ar trebui) prin punerea la masa/ minus a pinului central al mufei RCA,circuit care la statia mea nu functioneaza,in sensul ca la trecerea pe/in emisie nu se intimpla nimic,adica nu se face nici un contact.Daca stie cineva care ar putea sa fie cauza cit-de-cit exacta,in sensul ca a avut si a rezolvat aceeasi problema,l-asi ruga-daca se poate-sa-mi comunice si mie,ca sa merg cu depanarea mai tintit-hi!.Cu multumiri anticipate,73!, Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la statia Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 01, 2021 3:35 pm

Referitor la acelasi tip de statie,m-ar interesa daca are posibilitatea de reglare-din setari-a constantei de timp a circuitului de R.A.A.(A.G.C.) si daca da,cum se face acest lucru,fiindca in/din manualul de utilizare nu rezulta ca ar exista acest reglaj,mai ales ca imi lipseste pagina 45,unde s-ar putea sa fie...

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Problema la statia Icom IC-718

Mesajde yo5oft » Mie Dec 01, 2021 4:29 pm

referitor la prima postare, circuitul de SEND e simplu, este format din releul RL4801, socul de RF L4802, un condensator de decuplare de 4,7nF C4803, mufa RCA si niste trasee care le interconecteaza.
De obicei se arde (se intrerupe) socul de RF sau careva traseu subtire din circuit. E din cauza radiofrecventei care se induce in cabluri. E defect tipic si la Kenwood-uri de generatie mai veche.
Mai rar contactele releului RL4801 se oxideaza si nu fac contact deloc.
manualul de service se gaseste la http://hflink.com/icom/ic718/Icom_IC_718_service_manual.pdf circuitul de SEND e la pagina 51, in dreapta, sub mufa de ACC.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la statia Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 01, 2021 7:27 pm

Salut! si multam! fain pentru informatii,sint exact! ceea ce aveam nevoie ca sa-mi usurez munca de depanare,subiect lamurit,toate! cele bune cu sanatate! de la Nelu-YO3AOE

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Problema la statia Icom IC-718

Mesajde yo7lhe » Dum Dec 05, 2021 9:06 am

Referitor la circuitul RAA, nu exista posibilitatea reglarii timpului prin comenzi
Cele 3 constante de timp sunt alese de producator si legate fiecare de modul de lucru.
Pe mod.dk sunt descrise modificarile necesare. Ca vizitator poti vedea cate un articol pe zi.
Pana sa le fac, eu m-am obisnuit cu el cum e. :)

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la statia Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 08, 2021 9:26 am

Da,am inteles,intre timp am aflat si eu treaba asta,in sensul ca nu se poate regla/modifica din/prin setari constanta de timp a R.A.A.,pacat!,era o treaba utila,la cei care vorbesc mai rar-hi! scapam de zgomotul crescut dintre cuvinte,in cazul asta chiar ca "merge si-asa",vorba noastra nationala-hi!,asta este,multam! pentru precizare,73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Alta problema la statia Icom IC-718

Mesajde YO3AOE » Vin Dec 10, 2021 9:25 am

Din cite rezulta din documentatiile pe care le-am citit,circuitele automate de protectie la cresterea r.u.s.(S.W.R.),asa zisele A.P.C.(Automatic Power Control),incep sa actioneze prin scaderea automata a puterii de iesire de r.f. incepind de la un r.u.s.(S.W.R.) de circa 1/2.La exemplarul meu de IC-718 acest proces incepe chiar mai devreme,adica de la sub 1/2,ceea ce este relativ inutil si citeodata chiar deranjeant,asa ca-daca se poate-asi incerca sa corectez pragul,aducindu-l la normal (1/2). Intrebarea mea este cum/de unde se poate face acest reglaj,fiindca n-am gasit nimic revelant-de la revelatie-hi!-in acest sens.Cu multumiri anticipate,Nelu


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori