Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO8NIK
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:20 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8NIK » Mar Ian 25, 2022 8:36 pm

Referitor la testul cu CW și cel în AM, voi reveni cu un răspuns vineri sau sâmbătă. Momentan nu sunt acasă. Mulțumesc tuturor pentru toate sugestiile de până în prezent!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8RAA » Mar Ian 25, 2022 10:15 pm

yo4hgx scrie:
YO8NIK scrie:
yo4hgx scrie:Ceva nu e in regula aici, filtrele sunt diferite, in SSB si CW standardul este ceramic murata, ceva de genul CFJ455xxx, mi-e greu sa cred ca s-au busit toate asa deodata… la transport (daca e sa credem fostul proprietar). Dealtfel 4BKM a punctat acest aspect deja.

Cum ai testat emisia in CW?
73 yo4hgx


Emisia în CW am testat-o prin apăsarea PTT-ului de la microfon. Nu am o cheie.


Nu e bine, baga un jack 3.5mm (sau de care e) si fa scurt.


Din start am inclinat sa cred ca nu e vorba de un defect ci doar de niste comenzi setate gresit sau de necunoasterea operarii acestei statii. Avand in vedere ca esti pentru prima oara in fata unei statii industriale nu e rusinos sa ceri ajutor. Metoda cum ai verificat daca statia scoate putere in CW ma face sa cred ca am dreptate in cele ce afirm.
Metode de verificare sunt simple si...multiple. O sa enumar cele mai simple 3 metode.
Metoda 1
- cauta un jack de 3.5 mm cu 3 pini si un bec vechi cu filament de 100w(pe post de sarcina de 50 ohmi);
- citeste cu mare atentie user manualul (daca nu il ai ti-l trimit) de 2-3 ori pana intelegi ce trebuie setat in menu; fiecare mod de lucru este descris in mod separat si cu lux de amanunte in manual;
-dupa ce crezi ca ai inteles cum faci statia sa scoata putere in fiecare mod de lucru treci la teste;
(daca pentru FM este suficient sa apesi PTT pentru SSB si AM mai e nevoie de un anumit nivel a microfonului iar in CW mai trebuie simulata o key CW).

Metoda 2
-invita pe Ady-YO8AZQ sa faca o "descalicare Sota" pe delul din Horodnic si cu aceasta ocazie il rogi sa verifice statia. Sunt convins ca nu te refuza.

Metoda 3
-discuta cu baietii de la Suceava, fixeaza o intalnire cu ei la radioclub, ia statia cu tine si sunt sigur ca vei primi un verdict corect.

Daca din varii motive nu poti apela la aceste metode... atunci dupa ce mai dispare valul de omicron poti sa-mi faci o vizita In Campulung si o testam la sange.
Eu raman la parerea ca statia nu este defecta si ca o sa te bucuri de ea dupa ce o sa stii sa o programezi.

73 Mircea YO8RAA


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori