Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde yo5fmt » Lun Ian 24, 2022 1:24 pm

Incearca pe o rezistenta de sarcina de 50 ohmi. Poti avea surprize mari din cauza antenei. Daca nu ai, seteaza indicatorul (bargraful) sa iti arate ALC. Daca acesta se duce la capat, sigur din antena e buba. In FM ALC-ul de la 897 intra in functiune doar pe ultrascurte. Daca swr-ul e foarte mare imediat intra alc ca sa protejeze finalii si dupa aceea sigur ca masori valori infime de power si swr. Daca testul nu e edificator ar cam fi necesar sa duci la cineva care are cunostintele necesare pentru reparatie.

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8SKY » Lun Ian 24, 2022 5:41 pm

Aceeasi problema o am si eu de cativa ani tot cu 897D. Nu mai stiu sigur daca pe acest forum am descris problema mea, dar concluzia a fost ca filtrele de 455 KHz sunt problema. Nu am gasit pe cineva dispus sa mi le schimbe dar sa am si siguranta ca stie ce face asa ca a ramas nereparata. Se manifesta la fel, putere mica, spre 2 w in SSB si full power in FM.
Pune statia pe receptie in AM fara antena si asculta. Daca se aud zgomote in genul celor provocate de descarcarile atmosferice e clar ca ai probleme cu filtrele.

YO8NIK
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:20 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8NIK » Mar Ian 25, 2022 12:29 pm

yo5fmt scrie:Incearca pe o rezistenta de sarcina de 50 ohmi. Poti avea surprize mari din cauza antenei. Daca nu ai, seteaza indicatorul (bargraful) sa iti arate ALC. Daca acesta se duce la capat, sigur din antena e buba. In FM ALC-ul de la 897 intra in functiune doar pe ultrascurte. Daca swr-ul e foarte mare imediat intra alc ca sa protejeze finalii si dupa aceea sigur ca masori valori infime de power si swr. Daca testul nu e edificator ar cam fi necesar sa duci la cineva care are cunostintele necesare pentru reparatie.


Mulțumesc pentru sugestii! Nu am o rezisență de sarcină de 50 ohmi dar voi căuta. Am făcut testul cu ALC-ul. În SSB, CW, și AM nu apare nimic. Încerc să caut pe cineva care se pricepe. Mi-ați putea face o recomandare?

YO8NIK
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:20 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8NIK » Mar Ian 25, 2022 12:32 pm

YO8SKY scrie:Aceeasi problema o am si eu de cativa ani tot cu 897D. Nu mai stiu sigur daca pe acest forum am descris problema mea, dar concluzia a fost ca filtrele de 455 KHz sunt problema. Nu am gasit pe cineva dispus sa mi le schimbe dar sa am si siguranta ca stie ce face asa ca a ramas nereparata. Se manifesta la fel, putere mica, spre 2 w in SSB si full power in FM.
Pune statia pe receptie in AM fara antena si asculta. Daca se aud zgomote in genul celor provocate de descarcarile atmosferice e clar ca ai probleme cu filtrele.


Mulțumesc! Voi încerca testul cu AM și revin cu un răspuns. Prin filtrele de 455 KHz, vă referiți la cele trei din partea din spate a transceiver-ului pe care scrie TAKO? Am obs. că unul are urme de oxidare. Nu știu dacă ne referim la aceleași filtre, îmi cer scuze, sunt începător.

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8SKY » Mar Ian 25, 2022 6:01 pm

Exact. Iar brandul e TOKO nu TAKO. Dar mai sunt si altele, echivalente, gen LT sau LTM...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde yo4hgx » Mar Ian 25, 2022 7:00 pm

Ceva nu e in regula aici, filtrele sunt diferite, in SSB si CW standardul este ceramic murata, ceva de genul CFJ455xxx, mi-e greu sa cred ca s-au busit toate asa deodata… la transport (daca e sa credem fostul proprietar). Dealtfel 4BKM a punctat acest aspect deja.

Cum ai testat emisia in CW?
73 yo4hgx

YO8NIK
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:20 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8NIK » Mar Ian 25, 2022 7:18 pm

yo4hgx scrie:Ceva nu e in regula aici, filtrele sunt diferite, in SSB si CW standardul este ceramic murata, ceva de genul CFJ455xxx, mi-e greu sa cred ca s-au busit toate asa deodata… la transport (daca e sa credem fostul proprietar). Dealtfel 4BKM a punctat acest aspect deja.

Cum ai testat emisia in CW?
73 yo4hgx


Emisia în CW am testat-o prin apăsarea PTT-ului de la microfon. Nu am o cheie.

YO8NIK
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:20 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde YO8NIK » Mar Ian 25, 2022 7:18 pm

YO8SKY scrie:Exact. Iar brandul e TOKO nu TAKO. Dar mai sunt si altele, echivalente, gen LT sau LTM...


Aveți dreptate. TOKO.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde yo4hgx » Mar Ian 25, 2022 7:22 pm

YO8NIK scrie:
yo4hgx scrie:Ceva nu e in regula aici, filtrele sunt diferite, in SSB si CW standardul este ceramic murata, ceva de genul CFJ455xxx, mi-e greu sa cred ca s-au busit toate asa deodata… la transport (daca e sa credem fostul proprietar). Dealtfel 4BKM a punctat acest aspect deja.

Cum ai testat emisia in CW?
73 yo4hgx


Emisia în CW am testat-o prin apăsarea PTT-ului de la microfon. Nu am o cheie.


Nu e bine, baga un jack 3.5mm (sau de care e) si fa scurt.

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Problemă transceiver Yaesu FT-897D

Mesajde yo6rk » Mar Ian 25, 2022 8:01 pm

In plus fata de ce zice yo4hgx, sa treci si statia in modul CW.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori