Comutator antene

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Comutator antene

Mesajde YO3AOE » Vin Feb 11, 2022 1:15 pm

Intentionez sa folosesc un comutator manual de antene de tipul CS-201a de la firma Daiwa pentru comutarea rapida a unei antene de tipul X-50 (dual band,2m si 0,7m) intre doua statii de u.u.s.,una de tipul Yaesu FT-2900E (max.75W in 2m) si una de tipul Anytone AT-779UV (max.20W in 0,7m).Pina la frecventa de 600 MHz atenuarea intre cele doua cai este data-de producator-de -60 dB.M-ar interesa daca cineva a facut masuratori care sa confirme aceasta valoare,adica daca pot sa cuplez cu incredere cele doua statii la cest tip de comutator,fara riscul de a "praji"-hi! intrarea receptorului uneia dintre ele.Cu multumiri anticipate,Nelu

Avatar utilizator
yo3fwl
Mesaje: 39
Membru din: Dum Apr 03, 2011 2:47 pm
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde yo3fwl » Vin Feb 11, 2022 2:52 pm

La acel comutator intrarea nefolosita este pusa la masa...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Comutator antene

Mesajde YO3AOE » Vin Feb 11, 2022 5:33 pm

Da,stiu,asa si trebuie,este o protectie in plus fata de simpla izolare prin comutare,prin punerea la masa a urmelor de r.f. captate inerent capacitiv,oricit de buna ar fi inchiderea fizico-mecanica a carcasei metalice.Pe mine ma intereseaza daca acei -60 dB sint reali,fiindca inseamna o atenuare de circa un milion de ori a semnalului de pe portul ne-folosit,chiar asa pus la masa/pamint...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori