Monitor de emisie Nissei RS-402

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Monitor de emisie Nissei RS-402

Mesajde YO3AOE » Lun Mar 21, 2022 9:46 am

Rog pe cine are,sa-mi trimita si mie caietul/manualul de service sau macar schema electrica de principiu a aparatului mai sus mentionat,eu n-am reusit s-o gasesc nicaieri.Cu multumiri anticipate,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Erori la monitorul de emisie Nissei RS-402?

Mesajde YO3AOE » Vin Apr 01, 2022 12:43 pm

Recent am achizitionat un monitor de emisie nou-din magazin-de tipul mai sus numit,de care aveam nevoie pentru monitorizarea emisiei unei statii dual band (145+435 MHz) de tipul AnyTone AT-779UV. Evident ca primul lucru a fost sa-l cuplez la statia mai sus numita,avind ca sarcina un rezistor industrial dedicat de tipul DL-30A,care prezinta un r.u.s. (s.w.r.) calculat de 1/1,05,avind o rezistenta de 47,6 Ohmi,masurata precis cu mai multe instrumente de masura de incredere.Dupa calibrarea necesara atent facuta,separat pe fiecare dintre cele doua benzi in parte,am facut masurarea puterilor maxime de r.f. de iesire,care s-a dovedit surprinzator de precisa,ele fiind de 25W pe 145 MHz si de 20W pe 435 MHz,exact conform specificatiilor din manualul statiei.In schimb, SURPRIZA!-neplacuta-hi!-la masurarea r.u.s.,care este de 1/1,1 pe 145 MHz,sa zicem acceptabil,dar este de 1/1,7 pe 435 MHz,care-sarcina fiind data cu r.u.s. de mai mic de 1/1,15 pina la 500 MHz-nu prea mai pare in regula.Ma intreb si intreb care ar putea fi explicatia,diferenta fiind putin cam prea mare-hi!...

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Monitor de emisie Nissei RS-402

Mesajde yo5fmt » Sâm Apr 02, 2022 11:38 am

Calitatea cablurilor si a mufelor de legatura iti dau erorile acestea. Incearca sa schimbi cu ceva de calitate. De asemenea sa nu te increzi in tot ce declama furnizorul rezistentei de sarcina. Si mai ia in calcul si "supertechul" reprezentat de Nisei...Incearca sa imprumuti de la cineva un Bird pentru o comparatie si calibrare.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Monitor de emisie Nissei RS-402

Mesajde YO7CKQ » Sâm Apr 02, 2022 12:48 pm

Salut Nelu

În general DIAMOND Antenna face lucruri bune. Totuși, în multe cazuri sarcinile artificiale lasă mult de dorit. La fel ca la Balun-uri, antenna tunere și altele, producătorii (inclusiv artizanii locali) în materie de specificații bagă din pix cât cuprinde. Specificațiile trebuie privite conservator….

viewtopic.php?f=24&t=3077&p=28840&hilit=yo7ckq#p28840

Precizia măsurării SWR presupune măsurarea exactă, simultan, a unor nivele de putere mari și foarte mici. SWR=1.15 înseamnă la 100 wați putere directă cam 0,48 wați putere reflectată iar pentru SWR=1,5 trebuie să măsori exact 4 wați putere reflectată. Când măsori în banda de 2 metri este una, apoi în 70 cm, cam două octave mai sus, este altă chestie.....

Să nu uităm: conectorii SO/PL259 au fost introduși inițial de firma RCA, decenii în urmă, cu specificații până la 300 MHz. Ce zice YO5FMT este foarte adevărat: mufe, coaxial cu Rl mic la frecvențe mari, lipituri de calitate.... SWR-metrele de 50 de euro NU sunt totuși aparate de laborator: mai degrabă orientative!

73 Sorin

P.S. Este plăcut să dispui de aparate de măsură. Dar, curând vei descoperi că nimic nu este perfect în Univers
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Monitor de emisie Nissei RS-402

Mesajde YO3AOE » Sâm Apr 02, 2022 6:01 pm

Da,multumesc! pentru raspunsuri,te salut! draga Sorine,nu mai stiam nimic de tine-hi!.Da,treaba asta cu Universul,la cei 74 de ani ai mei o stiu deja de multa vreme-hi!,nu numai ca in el nu este nimic perfect,el insusi nu este perfect,mai ales fiindca ne contine si pe noi-hi!,care-culmea!-sintem singurii care-chipurile-tindem spre perfectiune,"Per aspera ad astra"-hi!,desi ce vedem ca se intimpla chiar acum la noi si in jurul nostru contrazice total aceasta asertiune.Da,cam asa banuiam si eu,dar neavind posibilitati de comparare,am luat datele si le-am prezentat asa cum sint.Toate! cele bune si 73! de la Nelu-YO3AOE,subiect lamurit.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Monitor de emisie Nissei RS-402

Mesajde YO7CKQ » Lun Apr 04, 2022 6:33 am

GM
Un pic off topic, tot despre sarcini arificiale:

Dintr-un interes personal, ceva timp în urmă, am testat câteva sarcini artificiale. De fapt niște cipuri realizate în tehnologia straturilor groase. Trei modele primite cadou de la prieteni care le-au achiziționat de pe eBay. Specificații de frecvență maximă la 1....2 GHz. M-am străduit să păstrez conexiuni scurte:

DSCN1965.JPG


Una din ele nu se putea folosi nici măcar în banda de 2 metri:

DL-4.png
DL-4.png (13 KiB) Vizualizat de 2835 ori


În fapt, sarcini artificiale bune pâna la 100 MHz:

DUMMY_LOAD_8.png
DUMMY_LOAD_8.png (12.27 KiB) Vizualizat de 2835 ori


Concluzie: 1 GHz chinezesc = 100 MHz UE :-)
73 Sorin

-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Monitor de emisie Nissei RS-402

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 04, 2022 6:44 pm

Da!,corect!,asa este,dar-din pacate!-nu putem afla asta decit "post factum",adica abia dupa ce le-am cumparat-hi!,de altfel facaturile astea nici nu sint prea scumpe,dar apropo!,stii ceva despre cele facute de o firma americana asa-zisa FLORIDA RF,e ceva de "capul" lor?-hi!.Te intreb fiindca am gasit si am luat de ocazie doua bucati de 50 Ohmi/800W cu doua sute de lei bucata,noi-noute,ne-lipite,au exact 50,0 Ohmi fiecare,dar-vorba ta-sa le vedem la S.W.R.,oricum,mai sus de 440 MHz n-am cu ce sa le masor,dar nici n-am nevoie.Din pacate sint din cele cu cite doua lamele aurite de contact fiecare,astfel ca ma complica putin legatura/contactul de masa,dar se rezolva,deja am gasit o solutie buna-zic eu-hi!...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori