Modificare banda aparatura

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Modificare banda aparatura

Mesajde YO3AOE » Lun Sep 19, 2022 11:57 am

Exista la vinzare pe piata de profil un mini-amplificator de putere de radiofrecventa pe/in gama de unde ultrascurte denumit KL-145,produs de firma italiana RM Italy.El avind/lucrind pe/in banda de 150-170 MHz,m-ar interesa daca l-a re-acordat (l-a "tras"-hi!) cineva pe/in banda noastra de doi metri si daca da,cum si-mai ales!-cu ce rezultate.Cu multumiri anticipate si 73!,Nelu

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Modificare banda aparatura

Mesajde yo5oft » Lun Sep 19, 2022 12:46 pm

Am cautat pe net, si in foarte multe locuri se zice ca functioneaza intre 140-152MHz.
Deci foarte probabil va functiona fara probleme si in banda de 2m de amator.
Daca nu, e asa de simplu facut inauntru ca se poate reacorda usor cu o surubelnita nemetalica.
Atentie, sa nu atacati acest final cu mai mult de 25 de wati !!!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Modificare banda aparatura

Mesajde YO3AOE » Mar Sep 20, 2022 6:39 am

Da,multam! pentru raspuns,nu am gasit/vazut acele variante cu 140-170 MHz,ar fi bine dac'ar fi asa,adica sa acopere si banda noastra cu acelasi randament,ne-ar scuti de o interventie de re-acordare.Da,stiu bine treaba cu supra-incarcarea pe intrare,e cea mai periculoasa pentru "viata" tranzistorului final de putere de r.f.,in nici un caz nu voi depasi cei 25W limita maxima indicata,de altfel nici nu voi avea de unde-hi!,fiindca il voi "ataca" cu o mini-statie de tipul AT-779UV de la AnyTone pe care o am deja si care "nu poate"-hi! da mai mult de 25W la iesire,deci nici sa vreau n-am cum-hi! iar accidental nu-i de unde.Toate! cele bune cu spor si 73! de la Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori