YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Joi Mar 23, 2023 6:02 pm

Ziua buna tuturor,

In acest mic articol m-am hotarat sa vorbesc putin despre proiectul la care am lucrat in untimele luni de zile si care a fost finalizat nu cu mult timp in urma.

Find o continuare a postarii despre concursuri (disponibila in sectiunea de concursuri) aici o sa ma aplec putin mai mult spre partea practica.

In principiu, motivul pentru care am decis ca doresc sa am o statie SO2R a fost unul relativ simplu: obtinerea unor scoruri mai bune in concursurile de telegrafie si de ce nu, castigarea unor abilitati suplimentare vis a vis de atentia distributiva si independenta de a lucra cu doua semnale diferite in urechi.

Partea de operare SO2R nu este un concept nou si a fost folosit cu foarte mare succes in anii ce au trecut - din documentarea pe care am facut-o se pare ca existau statii SO2R si prin anii 70, normal nu intr-o forma asa de automatizata ca in ultimii 20 de ani.

Ca necesar de materiale pentru a opera in acest mod, in principiu ai nevoie de:
- 2 transceivere, de preferinta acelasi model (usureaza treaba ceva mai mult)
- 2 sau mai multe antene multi/monoband la care cele doua transceivere sa aiba acces fie direct, fie printr-o matrice de rutare
- o modalitate de a transmite CW in mod automat fie prin conectare directa a transceiverelor la computer, fie printr-un keyer extern conectat la computer printr-un port dedicat
- o modalitate de a ruta semnalul audio din cele doua transceivere intr-o pereche de casti pentru a putea asculta fiecare transceiver in urechea coresponzatoare sau penru a putea asculta un transceiver in ambele urechi.
- un set de filtre trece banda de preferinta independente pentru benzile de concurs 160 80 40 20 15 10
- un program de logare (N1MM sau DXLog de ex).

In principiu acesta este un minim necesar ce trebuie sa il aveti la dispozitie.

In cazul meu, lucrurile sunt putin mai complicate deoarece am dorit o automatizare totala a procesului de schimbare de benzi, mute si alte actiuni ce trebuiesc inteprinse.

Odata cu accesul mult mai facil la un calculator si la tot ce reprezinta partea IT lucrurile au inceput sa fie putin mai simple in ceea ce priveste constructia unei astfel de instalatii.

In ceea ce ma priveste, inventarul de material sta cam in felul urmator:

Echipament (hardware)
1. 2 x Icom 7300
2. 2 x Filtre trece banda FilterMax 3
3. 1 x interfata SO2R care se ocupa si cu decodarea si comutarea benzilor pentru filtrele trece banda
4. 2 x SDR RSP1A folosite ca al doilea receptor pentru fiecare 7300
5. 2 x PTRX7300 interna in fiecare 7300 care pune la dispozitie iesirea RF pentru cele doua receptoare SDR suplimentare

Programe (software)
1. N1MM sau DXLog - in ultima vreme folosesc mai mult DXLog pentru ca imi ofera o mai mare libertate de configurare
2. 2 x CWSkimmer - varianta platita
3. 4 x Virtual Audio Cables - varianta platita
4. 1 x Voicemeeter - folosit pentru a putea inregistra in mod stereo cele doua transceivere (pentru inregistrarea concursului sau a traficului)
5. 1 x WinTelnetX - agregator pentru spoturile care sunt generate de cele doua Skimmere
6 SDRUno pentru a rula cele doua receptoare RSP1A

In diagrama de mai jos, puteti observa toate conexiunile logice dintre aceste blocuri functionale

YO3HEX.png


Avand in vedere diagrama de mai sus, este foarte usor de imaginat modul in care o parte a statiei SO2R functioneaza (partea stanga), partea dreapta functionand fix in acelasi mod.

Pentru transceiverul din partea stanga, folosesc o antena verticala multiband si o antena inverted v pentru banda de 20M - ambele antene pot fi comutate in orice moment si sunt folosite doar de catre transceiverul numarul 1 (RADIO 1)

Partea de RF este destulde clara, intre comutatorulde antene si transceiver se afta primul bank de filtre trece banda care sunt comutate automat in functie de banda unde lucreaza RADIO 1.

Mai departe, prin placa de panadapter din interiorul RADIO1 se ia semnal RF care este mai apoi trimis catre un receptor SDR RSP1A - in acel moment, receptorul prin intermediul programului SDRUno trimite date catre CWSkimmer in format IQ via o instanta de Virtual Audio Cable. In acest fel TOATA banda de telegratie este decodata in acelasi timp si am la dispozitie informatia despre statiile ce sunt auzite in QTHul meu.

CWSkimmerul mai departe trimite aceste date unui agregator de spoturi care se numeste WinTelnetX si care practig agregheaza fluxul de spoturi din cele doua Skimmere pentru a putea fi procesat si utilizat de programul de logare (in cazul de fata DXLog).

Interfata SO2R este conectata via USB la calculatorul pe care luleaza toate aceste componente. In diagrama de mai sus puteti observa ca partea de transmisie CW este realizata direct prin conexiunea USB, fara keyer extern.

De asemenea, semnalul audio este comutat automat in functie de modul in care se lucreaza, comutarea realizanduse cu elemente optice (OPTOMOSFET) pentru a nu avea acel click deranjant al releelor electromagnetice.

Ambele intrari audio de la transceivere sunt izolate cu transformatoare pentru a preintampina eventualele bucle de masa.

Ca mod de operare, lucrurile sunt ceva mai complicate, deoarece operarea SO2R are mai multe gusturi si acestea sunt implementae in functie de dorinta operatorului (in final este vb de o chestie de gust, obisnuinta si eficacitate).

Cert este ca unul din modurile in care operez este urmatorul: fiecare transceiver independent in urechea stanga si cea dreapta, pe o statie fac RUN, pe cealalta statie fac SnP, avand in vedere faptul ca doar un singur semnal poate sa fie in eter la un moment dat, programul de logare si keying are grija ca in cazul in care aud o statie in mod SnP si doresc sa ii raspund la apel sa opreasca intai transmisia pentru activitatea de RUN.

Sper ca nu v-am plictisit prea mult si sper sa va ajute in cazul in care doriti sa luati acest drum.
Va stau la dispozitie cu raspunsuri la eventualele intrebari pe care le aveti.

Mai jos o fotografie cu statia asa cum este la momentul acesta

20230323_180017.jpg


73 DE YO3HEX (DEX)

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3ITI » Joi Mar 23, 2023 11:00 pm

YO3HEX scrie:Ziua buna tuturor,

In acest mic articol m-am hotarat sa vorbesc putin despre proiectul la care am lucrat in untimele luni de zile si care a fost finalizat nu cu mult timp in urma.

Find o continuare a postarii despre concursuri (disponibila in sectiunea de concursuri) aici o sa ma aplec putin mai mult spre partea practica.

[...]

73 DE YO3HEX (DEX)


Gabi, să nu cumva să participi la Campionatul Național de Creație Tehnică a Radioamatorilor fiindcă o să dai prea multă bătaie de cap juriului. Deși nu cred că ai vreo șansă să câștigi. E mult prea original și practic.

Cum spuneam și pe alte forumuri... "jos pălăria !".

M
====================
73 de YO3ITI

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Vin Mar 24, 2023 8:42 am

Nici nu as avea cum :) - proiectul dpdv concept nu este original insa implementarea este 100% personala de la proiectare, cod... proiectare cbalaje pentru interfata. De altfel am proiectat-o sa convina modului meu de lucru.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde yo3fhm » Mie Mar 29, 2023 11:15 am

Felicitari Gabi !
Foarte fain si succint intocmit articolul, pentru un periplu tehnic pe care l-ai strabatut pentru a pune la punct totul! Sunt impresionat!

Referitor la chestiunea cu Campionatul de Creatie Tehnica, parerea mea ar fi ca ar merita sa participi, din doua motive:
1) Lucrarea n-o fi originala, dar are foarte multa contributie din partea ta si e o adaptare la conditiile din shack-ul tau; in plus, e foarte clar explicitata si de asemenea, 100% functionala!

2) Sunt foarte sceptic ca ai putea sa dai bataie de cap membrilor juriului de la Campionat.
Asta pentru ca de fapt, Comisia Tehnica Centrala este formata din :
http://www.hamradio.ro/comisia-centrala-tehnica/
Sorin David Nimară (YO7CKQ) , Liviu Aurel Șoflete (YO2BCT) , Cristian Simion (YO3FLR) , Cristian Colonati (YO3UQ) si Cristian Negru (YO3FFF) .

Toti sunt ingineri cu state vechi, cu experienta in domeniu si cunostiinte solide, nu mai au nevoie de nici o prezentare. Sau poate fie pentru radioamatorii tineri si foarte recent sositi printre randurile noastre, fie pentru cei care n-au fost interesati sa cunoasca oamenii din echipa respectiva.

Felicitari inca odata si bafta in continuare!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Mie Mar 29, 2023 11:55 am

yo3fhm scrie:Felicitari Gabi !
Foarte fain si succint intocmit articolul, pentru un periplu tehnic pe care l-ai strabatut pentru a pune la punct totul! Sunt impresionat!

Referitor la chestiunea cu Campionatul de Creatie Tehnica, parerea mea ar fi ca ar merita sa participi, din doua motive:
1) Lucrarea n-o fi originala, dar are foarte multa contributie din partea ta si e o adaptare la conditiile din shack-ul tau; in plus, e foarte clar explicitata si de asemenea, 100% functionala!

2) Sunt foarte sceptic ca ai putea sa dai bataie de cap membrilor juriului de la Campionat.
Asta pentru ca de fapt, Comisia Tehnica Centrala este formata din :
http://www.hamradio.ro/comisia-centrala-tehnica/
Sorin David Nimară (YO7CKQ) , Liviu Aurel Șoflete (YO2BCT) , Cristian Simion (YO3FLR) , Cristian Colonati (YO3UQ) si Cristian Negru (YO3FFF) .

Toti sunt ingineri cu state vechi, cu experienta in domeniu si cunostiinte solide, nu mai au nevoie de nici o prezentare. Sau poate fie pentru radioamatorii tineri si foarte recent sositi printre randurile noastre, fie pentru cei care n-au fost interesati sa cunoasca oamenii din echipa respectiva.

Felicitari inca odata si bafta in continuare!


Salve Cezar,

Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase.
Nu pot sa particip, deoarece din cunostintele mele si conform regulamentului disponibil pe situl FRR acesta se adreseaza celor care fac parte din cluburi afiliate FRR, eu nu fac parte din nici un club afiliat FRR si de aceea nu cred pot participa.

73 DE YO3HEX (DeX)

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde yo3fff » Joi Mar 30, 2023 10:10 am

Salut Gabi,

Felicitari pentru sistem! Ar fi interesant (daca tot esti "pasionat" de statistica - concursuri) sa faci o comparatie intre cu SO2R si fara ca rezultat intr-un concurs mare.
Personal am lucrat odata demult cu SO2R insa trebuie antrenament si mult mai multa concentrare. Despre oboseala...nu mai zic. Dupa un WPX sau similar cu SO2R...trebuie 48 de ore de somn :)

Revenind la design, interesant de ce ai ales filtrele acelea (FTB). Te stiu constructor si...solutia FilterMax3 este cam piperata ca pret. Sau ai folosit clone?
RSP1A este un receptor bun insa RSPduo este si mai interesant. Mai ales ca poti face si diversitate intre cele doua receptoare sincrone! Pretul este similar insa ai un singur device "mai capabil".

Pacat ca nu ai cum sa instalezi antene "bune" pe 144MHz...Acolo lucrurile devin si mai interesante cu antene foarte directive fixe pe fiecare directie principala de interes. Pe la inceputul anilor 2000 erau niste italieni (parca lucrau pe ik2cfr) care operau din Alpi la peste 3000m altitudine cu un sistem dinasta. Aveau 10 statii simultan!!! Ceva de vis. Dar asta este alta "bransa", mai complicata decat SO2R :)

Incearca sa scrii un articol detaliat despre sistem si sa-l publici la sectiunea articole de pe acest site. Interesant ar fi iarasi o inregistrare pusa undeva (poate youtube) cu operarea SO2R intr-un concurs important (sa fie activitate) in care sa se vada/auda cum se face si din care sa iti dai seama care ar fi avantajele "live" ale sistemului. Asta ar ajuta mult pe cei care nu sunt hotarati sa "faca pasul" catre SO2R. Ma refer la cei "inraiti" in ale concursurilor pentru ca...da, numai acestia pot fi motivati sa investeasca in asa ceva.

Referitor la Campionatul de Creatie Tehnica al FRR...sau cum i-o mai spune (au fost voci care doreau schimbarea denumirii, etc.), pentru cei care nu au participat niciodata la aceasta intalnire, merita o incercare! Ai ocazia sa intalnesti tot felul de oameni. Din atatia, poate gasesti unul (macar) cu care sa ai o discutie interesanta sau...macar o bere "agreabila". Difera mult intalnirea directa fata de cea pe calea undelor.
Am vazut ca inca sunt trecut ca membru in comisia tehnica...de fapt nu mai fac parte din aceasta structura.

Spor la concursuri si pe curand!

73 de YO3FFF

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Joi Mar 30, 2023 10:48 am

yo3fff scrie:Salut Gabi,

Felicitari pentru sistem! Ar fi interesant (daca tot esti "pasionat" de statistica - concursuri) sa faci o comparatie intre cu SO2R si fara ca rezultat intr-un concurs mare.
Personal am lucrat odata demult cu SO2R insa trebuie antrenament si mult mai multa concentrare. Despre oboseala...nu mai zic. Dupa un WPX sau similar cu SO2R...trebuie 48 de ore de somn :)

Revenind la design, interesant de ce ai ales filtrele acelea (FTB). Te stiu constructor si...solutia FilterMax3 este cam piperata ca pret. Sau ai folosit clone?
RSP1A este un receptor bun insa RSPduo este si mai interesant. Mai ales ca poti face si diversitate intre cele doua receptoare sincrone! Pretul este similar insa ai un singur device "mai capabil".

Pacat ca nu ai cum sa instalezi antene "bune" pe 144MHz...Acolo lucrurile devin si mai interesante cu antene foarte directive fixe pe fiecare directie principala de interes. Pe la inceputul anilor 2000 erau niste italieni (parca lucrau pe ik2cfr) care operau din Alpi la peste 3000m altitudine cu un sistem dinasta. Aveau 10 statii simultan!!! Ceva de vis. Dar asta este alta "bransa", mai complicata decat SO2R :)

Incearca sa scrii un articol detaliat despre sistem si sa-l publici la sectiunea articole de pe acest site. Interesant ar fi iarasi o inregistrare pusa undeva (poate youtube) cu operarea SO2R intr-un concurs important (sa fie activitate) in care sa se vada/auda cum se face si din care sa iti dai seama care ar fi avantajele "live" ale sistemului. Asta ar ajuta mult pe cei care nu sunt hotarati sa "faca pasul" catre SO2R. Ma refer la cei "inraiti" in ale concursurilor pentru ca...da, numai acestia pot fi motivati sa investeasca in asa ceva.

Referitor la Campionatul de Creatie Tehnica al FRR...sau cum i-o mai spune (au fost voci care doreau schimbarea denumirii, etc.), pentru cei care nu au participat niciodata la aceasta intalnire, merita o incercare! Ai ocazia sa intalnesti tot felul de oameni. Din atatia, poate gasesti unul (macar) cu care sa ai o discutie interesanta sau...macar o bere "agreabila". Difera mult intalnirea directa fata de cea pe calea undelor.
Am vazut ca inca sunt trecut ca membru in comisia tehnica...de fapt nu mai fac parte din aceasta structura.

Spor la concursuri si pe curand!

73 de YO3FFF


Ziua buna Cristi,

Iti multumesc frumos de postare.
Mi-am facut niste statistici si in ultimele concursuri in care am participat si am lucrat SO2R in configuratia: o statie RUN si o statie HUNT am reusit un numar de legaturi cu aprox 25-30% mai mare decat in cazul in care lucram single op single radio.
Cu alte cuvinte, am reusit intr-un timp mult mai scurt sa imi ating scopul de min 600 de legaturi in concursurile medii.
Asa cum ai spus, este ceva mai obositor, dar nu trebuie sa faci asta pe toata perioada concursului - doar in timpii morti de RUN poti sa pleci la vanatoare cu statia nr.2 - de ex in RDX de anul acesta am reusit un numar de peste 600 de legaturi in mai putin de 10 ore de operare, ceea ce in cazul meu este un slat foarte mare si mai ales sa fac treaba asta cu constanta. Este intradevar o experienta foarte interesanta si asa cum am spus intr-un post de pe facebook - din momentul in care a intrat microbul cu SO2R cam cu greu te mai intorci la operarea SO1R in concurs (poate daca ai o statie potenta in care partea de RUN este constanta si la o rata medie spre mare ca sa nu ai timp sa stai cu urechile in partea cealalta).

Vis a vis de filtre, nu sunt clone sunt the real deal - insa le-am luat la un pret pe care nu l-am putut refuza :) si au fost genul de echipamente pe care le-am pus, le-am integrat si au mers :) - facand o treaba asemanatoare in regim DIY probabil ca ieseam la un pret sensibil egal cu cel de achizitie (fara sa consider munca).

Vis a vis de SDRuri din pacate partea de diversity nu cred ca ma ajuta in cazul de fata, deoarece fiecare receptor sta pe banda in care este si transceiverul - receptoarele fiind puse printr-o placa adaptoare dupa filtrele RX din 7300 si sunt sincronizate via CAT - sunt receptoarele care imi populeaza real time partea de band-map din softul de logare (sau poate nu am am inteles eu bine).

Tot am incercat sa fac o inregistrare (inregistrari audio exista - pentru ca de obicei inregistrez concursurile :) din motive evidente) si video, dar nu mi-a iesit niciodata :)) :)) de fiecare data am fost prins cu alte activitati inainte de concurs sau juniorul facea ture prin casa ... si tot asa - dar o sa incerc sa fac una la urmatorul concurs mediu-mare la care o sa particip.

Iar vis a vis de partea cu Campionaltul de creatie Tehnica - cum am spus, momentan nu fac parte din nici o structura afiliata FRR si judecand dupa regulamentul pus la dispozitie, nu pot participa in acest caz - dar da, o bere bauta fata in fata :) este o experienta cel putin frumoasa - din pacate serviciul nu imi ofera o foarte mare flexibilitate uneori si trebuie sa fac niste compromisuri - vedem la editia urmatoare :)

73 DE YO3HEX

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde yo4hgx » Joi Mar 30, 2023 1:12 pm

Nu ar fi mai simplu de folosit un IC-7610? Are deja 2 receptoare identince (superioare) care pot fi mixate sau separate in casti stereo, 2 antene principale + 1 Rx (cu posibilitate de inserare filtre/preamp extern), iesire dedicata IQ…

73 de yo4hgx

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Joi Mar 30, 2023 1:25 pm

yo4hgx scrie:Nu ar fi mai simplu de folosit un IC-7610? Are deja 2 receptoare identince (superioare) care pot fi mixate sau separate in casti stereo, 2 antene principale + 1 Rx (cu posibilitate de inserare filtre/preamp extern), iesire dedicata IQ…

73 de yo4hgx


Din pacate nu, in cazul unui 7610 al doilea receptor este pus pe mute atunci cand se transmite, ceea ce contravine principiului SO2R. In cazul 7610 si a altor transceivere se poate lucra SO2V care este un compromis.
Iar iesirea dedicata IQ ...din cate stiu eu, daca nu s.a modificat ceva intre timp este disponibila pentru receptorul care are focusul.

Singurul transceiver care este SO2R ready este FlexRadio de la 6600 in sus (6600 si 6700).

Sunt mai multe implicatii pentru care 7610 nu este un candidat neaparat bun pentru acest mod de operare.

73 DE YO3HEX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde n2yo » Joi Mar 30, 2023 7:39 pm

Tehnica SO2R a devenit un standard pentru operatorii care vor sa obtina rezultate de top in concursurile majore internationale. Practic este imposibil sa mai obtii un scor performant la o categorie SO competitiva intr-un concurs cu foarte multi participanti daca nu lucrezi SO2R. Cine s-a obisnuit sa opereze SO2R nu se va mai intoarce niciodata sa mai lucreze in concursuri cu o singura statie radio. De vazut rezultatele postate pe lista 3830 unde pe coloana OpMode scrie daca operatorul a folosit SO2R sau 2BSIQ (Two Bands Synchronized Interleaved QSOs).
O referinta in domeniu este AA3B care este cu adevarat un maestru in operarea eficienta SO2R, dar sunt si altii foarte competitivi. Pentru a vedea cum lucreaza AA3B se pot gasi video-uri pe Youtube, dar este greu de urmarit si inteles ce face, cat timp nu se pot asculta stereo ambele receptoare pe care le foloseste.

73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori