Defect Yaesu FT 897D

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo9bxc
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:10 am
Contact:

Re: Defect alimentare FT897d

Mesajde yo9bxc » Lun Mar 14, 2011 9:46 pm

Daca este cineva care are, a vazut pe undeva o cupla de curent mare ( 20-25A) poate ne spune si noua... la fel si cu blocul de sigurante (sunt sigurante tip auto moderne), sa ne spuna pe forum, eu sunt hotarat de mult sa-l "CIOMESC" dar sa nu-l las impotent, daca s-ar intampla asa cu cine as mai face "dragoste" ???
... sper sa intelegeti gluma domnilor, :lol:
Fenomenul apare cu preponderenta la cei care lucreaza digitale sau la cei care nu au mai desfacut conectorii de mult timp ... oxideaza, este normal.
Experienta fiecaruia ar fi utila !

yo2lhd
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:43 pm
Contact:

Re: Defect alimentare FT897d

Mesajde yo2lhd » Mar Mar 15, 2011 7:27 am

Am verificat si soclurile de sigurante, sint OK, problema ramine cupla de alimentare.Cind fac ceva serios dau de veste!Am vazut undeva pe net o varianta dar nu mai gasesc pagina,din ce imi aduc aminte, autorul a montat 2 bucse pentru banane,din alea scumpe si pe cablu a pus papuci(model U,nu O).
La TS430s facut tot de aia cu "ochii mici" sint 4 fire pe alimentare, conectorul e la fel.
De "forjat" la digitale nu l-am prea forjat si atunci am lucrat cu 1/2putere in HF si 26win 144MHz.
Caderea de tensiune la 18A e de 1,5V masurat inainte de cupla,dupa cupla....cind mai desfac capacele!


73 si s-auzim numai de bine!
Marius

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Defect alimentare FT897d

Mesajde YO3FEW » Mar Mar 15, 2011 6:32 pm

Eu am un 857, care e destul de asemanator cu 897 in discutie.
Si eu am fost suparat cand am vazut ce diferente de tensiune -de circa 2V- intre regimul de receptie si cel de emisie imi indica voltmetrul inclus...
Sincer sa fiu nu am inteles de ce dracu', hi, hi, in afara unui pret -evident mai scazut - a determinat producatorul sa puna mufa aia ordinara.
Daca impartim cei 22A "supti" la 2 rezulta 11A per contact, ceea ce e extrem de mult ca densitate de curent.
Asa ca am cautat o mufa cu mai multi pini si am gasit pe str. Maica Domnului din YO3 perechea ideala, adica mama+tata, avand 12 contacte la un pret imbatabil de 2 beri slabe, adica 5 lei...
Ideea era ca puteam sa pun si o mufa mai numeroasa si butucanoasa, hi, hi, dar cum 22/6 fac 3.74A /contact, care oricum are vre-o 4 mm latime.. Asa ca acuum e muult mai bine...
O alta problema care mi-a atras atentia e ca firele originale care intra in statie mi se par si ele cam foarte subtiri. Eu am fost invatat sa calculez 2A/mm2..
Asa ca daca tot am schimbat mufa am redus la circa 20cm lungimea firelor originale care intra in statie, cat sa pot flexa mufele tata si mama.
Nu le-am inlocuit de tot cu unele mai groase pt ca nu am vrut sa distrug plasticul prin care intrau. Iar un eventual cumparator mai putin deschis spre tehnica mi-ar fi reprosat asta special ca sa traga in jos..
Evident ca si in masina am pus o mufa mama identica cu cea folosita in alimentatorul fix de acasa. Iar firele trec printr-un mare inel de ferita pus special acolo..
Ma rog, firele actuale care leaga mufa tata, atat cele de acasa cat si cele in masina au diametrul de 4mm, ceea ce inseamna o sectiune 12.57mm2.
Pt aceiasi 22A transportati rezulta ca inca vor lucra lejer, la doar 1,74A/mm2. Si cum sunt si multifilare, sanatate pt ca lucreaza reci, hi, hi..
Asa ca acum intre receptie si emisie am doar circa 0.4V diferenta, nu 2V ca inainte. Iar in masina, datorita coturilor obligatorii, cablu de alimentare are circa 5 m lungime, hi, hi..
Folosesc sistemul de vre-o 2 ani si -inca- nu am avut probleme. Iar statia s-a tot plimbat din casa in masina si reciproca, hi, hi...
De lipiturile facute cu simt de raspundere si fara economie/risipa de fludor+cablu termoretractabil, adica o lucrare facute de mine ca pt mine, nu mai pomenesc, hi, hi..
Sunt sigur ca unele lucruri se stiau, dar m-am tot lungit cu speranta ca sa dau idei celor care inca nu le aflasera.
Va ureaza succes la modificari si in exploatare, al vostru YO3FEW
PS. Evident ca mufa are o conectare anti prost, adica nu se poate pune (prea usor) invers, chiar daca Tar(z)an ar fi puternic...
Iar cablurile de alimentare vin direct din bornele accumulatorului printr-o siguranta fuzibila cu doar putin mai mare decat cei 22A, adica de 25A, sunt siliconate, etc.
PPS. Scuze pt cei carora nu le plac cifrele, dar cele descrise de mine cred ca sunt destul de "comestibile" si intaresc/explica ideea exprimata...

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Defect Yaesu FT-897D

Mesajde yo4gga » Dum Mai 15, 2011 2:44 pm

Problema este urmatoarea:
pe orice banda HF inclusiv VHF in modurile SSB,AM,Moduri digitale statia nu scoate putere RF.Pe receptie totul e OK.
In FM totul este OK. Mentionez ca am resetat statia si am verificat meniurile .
Rog daca ma poate ajuta cineva.Orice sfat e binevenit.

73 !

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Defect Yaesu FT-897D

Mesajde yo5oft » Dum Mai 15, 2011 5:54 pm

pe FM scoate putere? daca da, atunci s-ar putea sa ai circuitul microfonului intrerupt.

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Defect Yaesu FT-897D

Mesajde yo4gga » Dum Mai 15, 2011 6:20 pm

Pe FM am RF.Am verificat si daca am modulatie .Pe display arata ca am modulatie pe microfon in SSB.

Multumesc

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Defect Yaesu FT-897D

Mesajde yo5oft » Dum Mai 15, 2011 8:06 pm

trebuie luat de la capat la coada.
vazut daca ai modulatie pe FM. daca este, microfonul e ok (verifica cu un handy, sau allt receptor)
posibil sa ai ceva integrat dezlipit. E un defect tipic la sculele astea. Dar fiind ca nici un fel de AM nu merge, posibil ca defectul sa fie in modulatorul echilibrat, sau in careva circuit de comutare de semnal.
spor la depanare... am mai depanat si eu un 897, si stiu cat de complicat e. Iti va lua mult timp.

YO8RCA
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 25, 2011 2:53 pm
Contact:

Re: Defect Yaesu FT-897D

Mesajde YO8RCA » Dum Mai 15, 2011 8:52 pm

In SSB dezactiveaza procesorul,iar daca este activat nu trebuie sa fie zero.

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Defect Yaesu FT-897D

Mesajde yo4gga » Dum Mai 15, 2011 9:42 pm

Cum se face ?
E in meniu ?

Multumesc

YO8RCA
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 25, 2011 2:53 pm
Contact:

Re: Defect Yaesu FT-897D

Mesajde YO8RCA » Lun Mai 16, 2011 11:58 am

Da ,e in meniu.Cind esti in fata tranceiverului suna 0740142530 si comunicam .73' Vasile


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori