EKV12

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

EKV12

Mesajde yo5ajr » Vin Iul 30, 2010 4:50 pm

Am un EKV12 - precursorul receptoarelor EKD produse de RDG probabil in anii razboiului rece. Imi plac aceste scule de demult - au ceva poetica in ele. Folosesc ca receptor "second" si chiar a dovedit utilitatea la ultimul contest IARU cand eram vanatorul YR0HQ pe 40m CW caland pe frecventa RUN al statiei de baza sa ma pot folosi de secundele de "tacere" al "sefului" aveam prilej sa mai pescuiesc multiplicatori dar si sa sporesc numarul de QSO. In mod deosebit imi place ca preselectorul este manual - noua radioamatorii mai trecuti ne place sa invartim butoanele...hi. Daca stie cineva cum si unde se poate gasi o unitate pentru acest EKV12 sa functioneze si pe VLF. In YO la multi radioamatori sunt receptoare R124-2M extrem de stabile si robuste constructiv dar e cam greoi la "manipulare" si are un ton de CW respingator. Poate cineva a facut interventii pentru a "domestici" pentru scopurile de radioamatori. 73 de yo5ajr

Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori