NET si SKED YO in telegrafie

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde YO3HEX » Mie Feb 08, 2023 8:52 pm

Buna seara,

Va propun o tema de gandire pentru cei ce iubesc telegrafia - vin cu o propunere catre voi: haideti odata la 2 saptamani sa organizam un NET/SKED de telegrafie in banda de 80 pentru YO.
Prima intalnire ma ofer sa o fac eu la o data si o ora stabilita de comun acord.

Ca reguli de baza (si de bun simt) ma gandesc la urmatoarele:

- viteza maxima de 15wpm adaptabila in functie de cei ce sunt prezenti dar nu mai mare de 15wpm
- ca schimb al fiecarui corespondent propun: RST / NUME / ORAS / TRANSCEIVER / PUTERE / ANTENA urmand ca in functie de participanti si de disponibilitatea fiecaruia sa extindem informatiile in functie de cum crede fiecare de cuviinta (poate cateva cuvinte despre fiecare ... sau alte informatii care pot prezenta interes)
- pasarea cheii se va face in ordinea anuntului la chemarea de NET/SKED de catre cel care are gija de net in acea seara (cum am spus, de prima editie ma ocup eu)

Ducand putin mai departe aceasta idee, in functie de interes se poate odata pe luna transmite si un QTC cu cateva informatii interesante sau de interes pentru operatorii in telegrafie.

M-am gandit la acest lucru ca o mica modalitate de a pune putina miscare in operarea in zona de telegrafie si de ce nu, sa ne bucuram impreuna de acest mod.

Criticile constructive si idei de imbunatatire sunt bine venite.

Cum am spus, data primului eveniment o putem stabilii de comun acord in acest topic.

73 DE YO3HEX si astept cu interes parerile voastre.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde yo3fff » Joi Feb 09, 2023 10:53 am

Salut HEX,

Buna idee. Cred ca cei care "iubesc" CW (in opinia mea "iubesc" este prea mult spus...poate "indragesc"?) sunt prezenti in eter zilnic sau in masura timpului disponibil. Eu ma numar printre acestia.
Sked-uri de acest fel au mai fost si sunt binevenite.
Subscriu la idee asa ca pentru inceput sa tinem topicul asta aici ca punct de intalnire.

Totusi, scopul nu cred ca este prea "atractiv". Eu as propune perfectionarea CW transmis/receptionat "in clar"! In felul asta noi "operatorii" avem posibilitatea sa schimbam mesaje in clar, fapt ce nu se intampla in traficul cotidian gen 599 - 599 "la noi nu ploua". Poate ca asta conduce la o lipsa de interes pentru a opera in CW!

Ca o sugestie, cred ca 15wpm este prea putin asa ca sugerez macar 18wpm daca nu 20wpm. Nici 25 - 35wpm ca in concursuri dar nici ca incepatorii. Pentru inceput, cei care vor sa participe ar trebui sa cunoasca bine CW. Sa transmiti/receptionezi in clar "live" nu este pentru incepatori!

Scheduri de acest fel interesante au spaniolii si nemtii in 7MHz.
Apropos, o banda interesanta pentru asa ceva este 7MHz insa doar dimineata sau in cursul zilei. Chestie cam nefunctionala pentru cei care inca au serviciu (ma numar printre ei!).
In 3.5MHz iar este problema pentru ca unii nu au antena acolo. Banda asta ar fi buna pentru legaturi YO-YO de seara, perioada mai adecvata pentru cei din "campul muncii".
Doar propuneri. Insa mai intai sa vedem cine este interesat si pe urma supunem la vot.

Raman pe "receptie".

73 de YO3FFF
Cristi

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde yo3xx » Vin Feb 10, 2023 1:28 pm

Salutare,

Foarte interesanta idee, suna bine.
Eventualele detalii se mai pot ajusta pe parcurs :)
O singura propunere, luarea in calcul si a benzii de 40m.

73 Mircea
YO3XX

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde YO3HEX » Dum Mar 12, 2023 12:18 pm

Va multumesc pentru raspunsuri - in acest caz nu ramane decat sa propun o data pentru saptamana aceasta si poate reusim sa ne auzim in eter.
Cel mai probabil pentru acest prim NET ma gandesc sa folosim banda de 80m in zona 3540-3550 si in functie de participare vedem ce informatie se poate vehicula.
Este salutara ideea lui Cristi (YO3FFF) pentru receptia in clar, insa ca sa nu speriem foarte rau audienta propun sa incepem la 18WPM ca sa fie accesibil pentru majoritatea operatorilor.

Apelul ma gandes sa fie de forma CQ YO NET CQ YO NET DE <INDICATIV>

73 DE YO3HEX

YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde YO6SSW » Mie Mar 15, 2023 8:44 am

Salut,

Foarte faina initiativa, insa nu imi este clar modul de rotire a cheii. Se poate detalia printr-un exemplu?

73,
Adrian, YO6SSW

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde YO3HEX » Joi Mar 16, 2023 9:29 am

Ziua buna Adrian,

Configuratia SKED ma gandeam sa fie in felul urmator (NETul de jos urmeaza ca exemplu);

CQ YO NET CQ YO NET CQ YO NET DE YO3HEX

YO3HEX DE YO6SSW

OK OK YO6SSW [AS]

YO3HEX DE YO3FFF

OK OK YO3FFF [AS]

in acest moment exista un net controller YO3HEX si 2 participanti in ordinea check in - YO6SSW si YO3FFF

YO6SSW DE YO3HEX QTC? [KN]

YO6SSW INCEPE TRANSMISIA CU INFORMATIILE PE CARE DORESTE SA LE TRANSMITA = YO3HEX DE YO6SSW [KN]

YO6SSW DE YO3 HEX TU TU =

YO3FFF DE YO3HEX QTC? [KN]

si ciclul se reia

Sper ca s-a inteles din ex de mai sus, acest mod de lucru il am in cap - normal poate sa sufere imbunatatiri si sunt deschis la sugestii.

73 DE YO3HEX

yo3ai
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 30, 2017 9:04 pm
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde yo3ai » Sâm Mar 18, 2023 7:42 pm

Idee excelenta! Propuneri constructive. Banda de 7 Mhz este realista pentru mine.
Concret cand este primul Sked programat si in ce frecvente?
Speranta sa fie organizat seara dupa orele 18z.

Particip si eu cu mare placere daca accepta organizatorii.
Din pacate RST-ul nu va fi ca al unei statii locale deci sper la
intelegerea tuturor. Am doar 100W aici momentan.
73 din Bavaria
DM1TX (ex YO3AI)
Radu

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde yo4hgx » Mie Iun 07, 2023 2:03 pm

Ati mai stabilit vreun sked pana la urma? Eram curios sa trag cu urechea, din UK aud foarte rar statii YO...

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde YO3HEX » Mie Iun 07, 2023 2:25 pm

yo4hgx scrie:Ati mai stabilit vreun sked pana la urma? Eram curios sa trag cu urechea, din UK aud foarte rar statii YO...

Salve Marian,
Deocamdata nu doarece am fos7t mai mult plecat cu serviciul si a fost destul de greu sa ma sincronizez.
Gand la gand cu bucurie, ma gandeam sa il pun undeva vinerea aceasta deoarece nu este nici un concurs mare in acest weekend.

73 DE YO3HEX

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: NET si SKED YO in telegrafie

Mesajde yo4hgx » Joi Iun 08, 2023 10:45 pm

Ei bine, pentru cine nu are altceva mai bun de facut, voi face maine, vineri 9/6/23 la ora 19:30z, un apel CQYO in 7.035MHz +/- 5KHz (f) QRM din QTH Liverpool, UK, cu indicativul M/YO4HGX. 73!


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori