Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Sâm Aug 15, 2015 11:37 am

Nu stiu cine a avut ideea de a introduce sistemul Echo-Link pe frecventa de 145,225 MHz,dar atit mie,cit si-din cite am auzit frecvent-multor altora nu ni se pare a fi cea mai "fericita" idee.Aceasta frecventa este-sau macar asa a fost stabilita-pentru apeluri locale scurte de cautare si intilnire,dupa care corespondentii se muta pentru diverse discutii pe alte frecvente libere. Nu stiu cind-si mai ales daca-s-a facut o dezbatere publica pe aceasta tema,in sensul de a se cere acordul/acceptul marii majoritati a celor care folosesc aceasta frecventa,ci am impresia ca s-a facut la modul nostru obisnuit hei-rupist,ceea ce nu a fost chiar in regula.Ca atare,cred ca sint in asentimentul mai multora de a propune ori ca Echo-Link-ul sa fie mutat permanent si definitiv pe o alta frecventa,de exemplu pe 145,300 MHz,ori ca frecventa de apel sa fie mutata pe exact mijlocul benzii,la 145,ooo MHz,o frecventa centrala rotunda,perfect accesibila tuturor utilizatorilor.

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO8STB » Sâm Aug 15, 2015 6:20 pm

1. De ce va deranjeaza ca exista un nod echolink ce are ca interfata radio si 145.225?
2. Frecventa de 145.000 este frecventa de uplink pentru repetoarele "R0" ce au receptia pe 145.000 si emisia de 145.600
3. Sunt multe persoane ( dintre care si eu ) care suntem foarte mult plecati pe drumuri si preferam sa avem o interfata cu mediul radio cu ajutorul aplicatiei Echolink instalata pe telefonul mobil.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Sâm Aug 15, 2015 7:01 pm

Nu vad de unde s-a inteles ca asi fi impotriva Echo-Link-ul-ui,fiindca textul este foarte clar: desi nu-mi place si nu-l folosesc,nu am absolut nimic impotriva lui,ci doar am propus ca sa fie mutat pe o alta frecventa,ca sa nu se suprapuna cu frecventa de apel,adica sa fie pe doua frecvente distincte. Motivul,de exemplu poate sa fie o deschidere de propagare foarte buna care sa permita legaturi pe distante mai mari pe direct,in sensul de unda directa,si nu se pot face din cauza ca tocmai atunci cineva lucreaza pe Echo-Link.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Sâm Aug 15, 2015 9:44 pm

Foarte de acord cu spusele filozofilor de la subsol,dar nu am inteles mesajul mesajului-hi!.73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 16, 2015 12:30 am

Teoria cu efectul caldurii excesive asupra animalelor-deci implicit si asupra oamenilor-este deja demult un truism,dar-din pacate!-tot n-am inteles legatura cu tema in chestiune,pare a fi ceva legat de canicula?

yo9fdx
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:38 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo9fdx » Dum Aug 16, 2015 8:43 am

YO3AOE scrie:Aceasta frecventa este-sau macar asa a fost stabilita-pentru apeluri locale scurte de cautare si intilnire,dupa care corespondentii se muta pentru diverse discutii pe alte frecvente libere.


Dupa cite stiu eu, nu este mentionat nicaieri in mod oficial ca 145,225 este frecventa de apel. Faptul ca a fost - hai sa zicem - unanim acceptata ca frecventa de apel, este cu totul altceva. Faptul ca dumneata ai obtinut indicativul relativ recent, chiar daca sufixul incepe cu litera "A" (AOE), poate fi o explicatie pentru tema de dezbatere pe care ai propus-o.
Daca am gresit cu ceva , va rog sa ma corectati.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 16, 2015 11:32 am

Da,intr-adevar,am obtinut indicativul relativ recent,abia in anul 1966...

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo3cen » Dum Aug 16, 2015 1:31 pm

Sunt curios cum ar reactiona unii daca, prin absurd, ar apare niste echo-linkuri pe la 3.707Mhz, 7.130Mhz sau 14.277Mhz.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 16, 2015 2:51 pm

Da,si eu,foarte buna! intrebarea.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo3fhm » Dum Aug 16, 2015 3:05 pm

yo3cen scrie:Sunt curios cum ar reactiona unii daca, prin absurd, ar apare niste echo-linkuri pe la 3.707Mhz, 7.130Mhz sau 14.277Mhz.
Salut!
Fii linistit, ma voi ocupa personal de asta. Ba chiar o sa cer autorizare suplimentara de la ANCOM ! Si vor fi interfatate cu cel de pe 145.225 !
De fapt, imi amintesc ca in vacantele dintre 1997 si 2001, am operat remote statia de US de la YO4KCA (Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace pe YO4HW, Radu Bratu!). Radu conectase transceiverul de US in banda de UUS, printr-un link HF-VHF realizat prin intermediul unui ... RTM. Iar eu ma conectam din camera de hotel, printr-un amarat de handy, operand statia de US care statea pe 14.130 KHz, iar la emisie avea liniarul cu GU81 ...
:mrgreen:

Hai sa traiesti, sa infloresti.
73! de Cezar

P.S.> Apropos de EchoLink, chestia cu "canalul de apel" mi-a adus aminte de cum am ajuns la infiintarea lui YO3KXL. Prin '98 existau in Bucuresti 2 noduri radio-packet principale. Unul oferea casute de mail gratuite, dar limitate pe domeniul ampr.org; celelalt nu oferea asa ceva, intrucat sysop-ul considera ca era "impotriva regulamentului", dar in contrapartida aducea ariile de "For sales" din afara. nu gratis, in schimb, ptr ca informatiile erau filtrate, spuma-spumelor ramanand va imaginati unde, ca deh, asa se face biznisu' de catre fostii vasali ai Portii Otomane!
Ei bine, atunci am decis sa-mi infiitez propriul nod packet-radio, si asa am plasat YO3KXL pe Facultatea de Electronica si Telecomunicatii. Gratis, fara restrictii, fara filtrari; cu mail la liber, arii "4Sales" integrale, DXCluster si nu numai. Efectul a fost aproape imediat... probabil ca ceilalti doi vecini au considerat ca pretul energiei electrice consumate de propriile noduri nu se amortizeaza prin gradul de utilizare.
Uau, nu va imaginati cate strigaturi au existat, dar din partea a doar catorva persoane... Ca ce, e "ilegal", ca nu-i "normal", ca e "neregulamentar", ca 144.8 MHz e QRG ptr. comunicatiile cu naveta spatiala, ca setarile interfetei radio sunt prea agresive, ca se intelege gresit democratia, c-o fi, c-o imparti, si asa mai departe.
Restul, s-au bucurat de faptul ca e functional si ca e gratis si si-au vazut de treaba. Peste cativa ani, cand accesul la Internet se ieftinise suficient si pentru pensionari, activitatea pe packet s-a redus spre zero, dar nodul functioneaza si in prezent, operand mai ales in domeniul APRS, pe acelasi QRG. Sigur, eu am mai imbatranit, dar de nodul APRS se ocupa mai mult inimosul Cristi, YO3GWM. Si va asigur ca cine a vrut sa faca QSO cu navetele spatiale, a reusit.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori