Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO2EA » Sâm Feb 13, 2016 7:47 pm

in Timisoara s-a incetatenit de multa vreme folosirea frecventelor 145.575 MHz (S23)...


Conform bandplan-ului IARU canalul simplex S23 NU exista, fiind prima frecventa alocata iesirii repetoarelor. QSO-urile de pe aceasta frecventa fac imposibila receptia eventualelor repetoare aflate in zona. Din cate stiu in YO nu exista nici un repetor instalat pe 145.575, dar exista la vecinii nostrii din YU si HA. Oare este o dovada de hamspirit sa folosim in Timisoara 145.575 ca frecventa simplex, perturband astfel receptia statiilor YU si HA (aflate in apropierea granitei cu YO)?

Chiar acum YO3FNM Vorbeste in 145.225 si YO3JX in 145.250 amandoi pe wide iar 145.2375 e inutilizabil

Daca nu exista intelegere cu vorba buna, setati echipamentul folosit pe 145.2375 pe wide si nu va mai folosi nimeni din zona 145.225 si/sau 145.250 :twisted:
Bineinteles ca rezolvarea amiabila este solutia logica...
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO9IRF » Dum Feb 14, 2016 12:02 pm

De acord cu Zoli YO2LZA. Sunt 3 frecvente in bandplan-ul IARU alocate gateway-urilor FM, nu e nici un motiv pentru care o retea de genul asta ar trebui sa ajunga in alte canale. Cu atat mai mult in 145.500, care are cu totul alta destinatie, fiind utilizata in toata Europa.

145.2375
145.2875
145.3375

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo2loj » Dum Feb 14, 2016 3:27 pm

Va intrebati de ce se foloseste S23?

Pe langa traditie, pentru ca nimeni nu s-a deranjat sa popularizeze modificarile recomandarilor IARU care se tot schimba. Si pentru ca band-plan-urile nu sunt parte integranta a regulamentului de radioamatori.

Ca vine vorba, FRR, ca si reprezentant oficial al acestei activitati, ar putea sa aibe oaresice tabele cu planurile de banda actualizate pe site.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO2EA » Dum Feb 14, 2016 11:04 pm

Chiar acum YO3FNM Vorbeste in 145.225 si YO3JX in 145.250 amandoi pe wide iar 145.2375 e inutilizabil


Am o curiozitate... in FM 145MHz folosesc un sistem de 2 antene YAGI cu 9el si o statie Yaesu FT2900 setata tot timpul pe wide. Am saptamanal qso-uri pe mai multe repetoare R1 si/sau R2 amplasate in YU, 9A si HA. Datorita distantei mari (110-300km) la care se afla repetoarele R1/R2 din vecini, sunt nevoit sa folosesc puterea maxima a statiei, aprox 45W in antene (masurati dupa 30m de cablu coaxial). Cu toate acestea niciodata nu deranjez (adica nu deschid accidental) repetorul R1x Semenic aflat la o distanta mica si la o inaltime de 1440m (amplasament aflat in vizibilitate directa) sau repetorul R2 de la Siria, jud Arad.
repetoare R1 - R2.jpg
repetoare R1 - R2.jpg (158.75 KiB) Vizualizat de 6129 ori

Ecartul dintre R1x si R1/R2 este 12.5kHz, adica acelasi ecart ca si in cazul vostru (in care frecventele adiacente devin inutilizabile).
Oare nu este o problema tehnica la statiile celor care perturbeaza, ce parere ai?

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO3AOE » Lun Feb 15, 2016 7:59 am

Eu ascult relativ permanent frecventa de apel/intilnire de 145,225 MHz precum si canalele adiacente cu o statie Yaesu de tipul FT-2900E setata pe 12,5 KHz/Narrow,si ii aud normal pe YO3JX si pe YO3FNM,iar canalul de 145,237.5 MHz este complect liber si ne-perturbat,de unde rezulta ca respectivii NU au statiile setate pe Wide,asa ca nu-mi dau seama cum de s-a ajuns la concluzia asta,decit poate doar daca ascultatorul in cauza nu are EL ceva setat in neregula la statie...

yo5osf
Mesaje: 59
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo5osf » Lun Feb 15, 2016 8:22 am

Zolik, tu totusi ce faci aici? Ii faultezi cumva pe amicii tai din Resitza care se ocupa de repetorul de pe Semic?
La sfarsitul anilor '90 si inceputul anilor 2000 de la mine din oras se deschidea repetorul de pe Semenic relativ usor. Dupa anul 2000 se putea deschide repetorul de pe Siria ( sau unde o mai fi, ca nu stie nimeni nimic, nici o data ) cu o simpla antena verticala la 2 m deasupra solului si un RTP ( putere 1W ).
Ei, dar de ce sa fie bine la romani? In cateva luni hop si stai asa... tacere totala, nu se mai putea deschide repetorul de pe Siria nici cu 50w.
Dupa 1 an s-au invatat si cei care administreaza repetorul de pe Semenic si nu se mai putea deschide nici el, nici cu 45 w. O data le-am atras atentia celor de pe Semenic si au dato in bolboroseala = i-am surprins. Vai ce s-au mai " nervat ", tare s-au mai enervat cand le-am atras atentia. Adica noi toti suntem niste prosti si doi sau trei s-au gasit sa fie destepti. Ba au mai tras si o minciuna, ca deh.
In schimb, au aparut retranslatoare in HA, ce se puteau deschide de pe strada cu handy.
Este vorba de ani de zile, astfel ca propagarea nu se putea strica atat de mult. Dar, asa este la romani.
Si exemplele pot continua si la alte repetoare prezente pe harta " Amplasamente si repetoare YO ".
Eu inteleg o treaba, in cazul repetorului de pe Semenic : este un " pretinas " care deranjeaza repetorul cand il aude pe yo2AEG spunand povesti despre cum era el coleg cu fostul presedinte Basescu. Si binenteles ca cei care administreaza repetorul au bazait problema in ideea de a nu mai putea accesa repetorul. Numai ca respectivul era din zona, asa ca, ideea aceasta de a umbla la repetor a fost exact invers.
Dar sa continue problema ani de zile, chiar asa?
In acest caz, despre ce retea nationala sa fie vorba, cand avem tot felul de probleme, ba cu o chestie, ba cu alta?
Ar fi foarte multe de spus. Ultra super multe ar fi de spus.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO2EA » Lun Feb 15, 2016 10:19 am

Salut Sorin YO5OSF,

Nu ai inteles esenta problemei expuse de mine, probabil pentru ca nu am intrat in detalii. Repetorul R1x de Semenic merge foarte bine, este suficient de sensibil la Rx si are acoperire foarte mare. Eu de la 55km il deschid cu o portabila cu 0.5W cu antena proprie din orice pozitie si la orice ora. Repetorul R2 de pe Siria a fost reparat/revizuit recent, merge mult mai bine ca inainte. De la mine sunt 95km, il deschid cu 5W dar pentru un semnal "Q5" trebuie sa emit cu minim 20W.
In concluzie, ambele repetoare "aud" bine, mai ales R1x de pe Semenic spre care am vizibilitate optica directa.
Cand lucrez pe repetoarele straine R1 si/sau R2 de la vecini sunt nevoit sa folosesc high power.
In concluzie, chiar daca folosesc wide FM si emit cu aprox 45W pe un canal adiacient, NU deschid accidental repetoarele de pe Semenic si/sau Siria. Ca fapt divers, nu deschid R2 de la Siria nici cand vorbesc pe aceiasi frecventa pe repetorul de la Kopaonic KN03JG (247km in directia opusa fata de Siria).
Informatia asta speram sa le fie utila dezvoltatorilor retelei RoLink, mesajul fiind ca se pot folosi fara probleme frecventele recomandate de IARU. Daca aceste frecvente sunt interferate de cei care folosesc canalele simplex adiacente, atunci problema este la acestia (la perturbatori). Cu o discutie amicala sunt convins ca se pot rezolva toate aceste mici detalii, a avut grija IARU sa fie loc pentru toata lumea in banda de 144-146MHz.

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO3AOE » Lun Feb 15, 2016 11:37 am

Doar asa ca fapt tehnic divers,repetoarele NU "repeta" puterea de emisie a corespondentului,ci doar mesajul si oarecum si modulatia lui,ele saracele emit doar cu puterea ce care au fost dotate din constructie,putere care poate sa fie-si de multe ori chiar si este!-cu mult mai mica decit cea a unor utilizatori.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo8cln » Lun Feb 15, 2016 1:03 pm

Inginer electronist....? 73 ! de yo8cln.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO3AOE » Lun Feb 15, 2016 1:21 pm

Nu,doar fost tehnician electronist principal pe/in aparatura medicala electronica,dar nu despre asta era vorba,ma refeream la alegatia "dar pentru un semnal Q5 trebuie sa emit cu minim 20W" din textul mesajului anterior,la bazaconia asta ma refeream...


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori