Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde yo5ajr » Joi Noi 16, 2017 9:56 am

Sica, m-ai facut curios dar la mine zice ca: "acest plugin nu est :shock: e acceptat".

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde YO6EX » Joi Noi 16, 2017 10:44 am

Miki,
sub imagine scrie:
ny6qblues.mid

dai click pe el se downloadeaza intr-un fisier pe calculatorul tau
te duci acolo dai click (sau dubluclick - dupa caz) si incepe distractia... :D
73 & GL

yo2lqa
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 15, 2017 12:00 am
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde yo2lqa » Mar Noi 28, 2017 1:19 am

Inamicii telegrafiei?Pare putin cam dus spre anumite modificari psiho-somatice(tratabile) termenul in sine.Desigur exista pasionati de telegrafie cum a fost tatal meu YO2BC,sau cei care nu neaga utilitatea acesteia dar nu isi doresc insusirea ei,cazul meu.Radioamatorismul trebuie sa ramana o pasiune.Undeva in negura istoriei oamenii comunicau cu faclii de pe un deal pe altul.Totusi in ziua de azi chiar si cei mai conservatori semeni folosesc cu mare bucurie telefoanele celulare.Acestea nu au fost inventate de catre cei care semnalizau cu flacari de pe un deal pe altul.Poate mai multa decenta si mai multa compasiune pentru colegii care nu vor sa invete din tainele marelui Morse ar fi benefica intr-o lume macinata de ura.Desigur este doar o parere,printre putinele care conteaza pentru mine.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde yo5ajr » Mar Noi 28, 2017 6:39 am

YO2LGA - o postare de rara sensibilitate. Ma subscriu in totalitate. Din anii 57 fac radioamatorism, am observat ca cei care ne supravegheau din umbra nu le placea CW - asa ca asta m-a determinat sa uzez de CW....apoi a venit dragostea. Acest hobby cuprinde o paleta larga de preocupari si este o mare greseala ca din orgolii sa facem mereu diferentieri. Ce ar face un chirurg eminent daca nu ar avea prieteni tehnicieni care sa realizeze ustensile, aparaturi pentru acei chirurgi? Scopul si rezultatul este aceas - sa ajuta semenii. "O lume macinata de ura", as adauga si "orgolii", unde cu astfel de epitete ca "inamicii" fac o si mai mare acutizare a dezbinarilor. Sunt sigur insa ca prietenul meu de o viata, Sica - a uitat sa puna in ghilimele cuvantul "inamicii". As vreau sa strang mana lui YO2LGA dar nu am gasit in call book YO, ce a ce nu inseamna ca nu exista. Multumesc yo2lga. 73 de yo5ajr Miki
Scuze, ulterior amicul George m-a lamurit - YO2LQA!
Ultima oară modificat Mar Noi 28, 2017 10:15 am de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.

YO4AAC
Mesaje: 46
Membru din: Joi Iul 08, 2010 8:40 am
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde YO4AAC » Mar Noi 28, 2017 9:19 am

Miki,este vorba de YO2LQA!
73's George/yo4aac

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde yo5ajr » Mar Noi 28, 2017 10:10 am

Tnx George - nu mi am gasit ochelarii.... care mi au cazut sub masa la semnalele tale puternice in CQWW contest :shock:



yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde yo4bxx » Mar Noi 28, 2017 9:57 pm

Oh! Telegrafia! Pentru mine mai greu de digerat. Mereu vroiam sa o invat bine dar nu reuseam decat partial si de aceea am lucrat mereu in SSB. Si in concursuri tot SSB. Chiar foarte multe concursuri. Abia in 1989 cand deodata, pe neasteptate, nu am mai auzit cu urechea dreapta! La ORL audiograma arata ca am mari probleme cu auzul si am inteles dece eram greoi la telegrafie si ca operator nu pot lua decat nota 5 sau 6 cu indulgenta. Am discutat atunci cu raposatul Radu YO4HW si ne-am lamutit pe aceasta tema. Mereu ma certa ca nu vreau sa lucrez in CW…
M-am ferit sa fac trafic in CW. Am intrat in putine concursuri CW. Bunul meu amic YO4SI Mircea mi-a spus ca intra duminica in CQ WW CW. Se bucurase ca duminica trecuta la rugamintea lui am intrat in LZ DX si am facut 65 de QSO-uri in ultimile 3 ore de concurs. Duminica m-am gandit mult la Mircea care este un bun telegrafist si am zis sa-i fac o surpriza si sa intru si eu in concurs si sa fac o legatura si cu el. Era aproape ora 22, mai erau 4 ore de concurs. Normal ca benzile de 10 si 15m erau tacute la acea ora. Am coborat in 20m si era mare harmalaie. Am trecut in 80 de metri si am facut 21 de legaturi, apoi am incercat si 160m si la al saptelea QSO am avut marea surpriza si placere sa lucrez cu YO5AJR Miki, un mare pasionat al telegrafiei si taticul nostru in banda de 160m. Multumesc Domnule Miki, am fost emotionat! Aici am facut 14 legaturi iar in 40m inca 10, total 45 QSO-uri. Multi vor rade ca intr-un concurs asa mare am facut cateva legaturi, dar eu m-am bucurat si am avut satisfactia sa lucrez in telegrafie, am fost prezent in CQ WW CW!!! Repet: prezent!
Cu YO4SI Mircea nu am reusit sa lucrez. Dar sunt sigur ca se va bucura citind aceste randuri. In ultimi 2-3 ani am colaborat cu el si cu YO4FYQ Claudiu si am lucrat astfel intr-un nou domeniu, concursuri in UUS. In radioamatorism mereu apare ceva nou, un echipament, un alt mod de lucru sau o noua frecventa ce asteapta sa fie abordata de noi. Nu trebuie decat sa avem vointa. Eu am reusit 45 QSO-uri!
Toate cele bune de la un radioamator ce lucraza mai greu in CW dar ii felicita pe cei care nu au renuntat la acest frumos mod de lucru. Nu ca e frumos, e ceva tainic, care poate fi inteles doar de anumiti oameni si vreau sa incerc sa ma numar si eu printre ei. Sunt YO4BXX Cornel

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Vesti proaste pentru inamicii telegrafiei.

Mesajde yo5ajr » Mar Noi 28, 2017 10:25 pm

Sunt placut surprins de randurile lui Cornel YO4BXX, exprima sincer gandurile chiar cu conotatii dramatice dar darze. Desigur, Cornel - in memoria mea auditiva aud si acum semnalele tale rar intalnita in eter in 160m si ca la toate indicativele YO auzite ma bucuram pentru participare YO pe aceasta banda atat de capricioasa de si intre noi nu primeam puncte. Din comentariul lui Cornel razbate cu claritate nobilitatea acestui hobby, radioamatorismul care azi sufera de dezbinari p,ici colo dar mai mult de comportamentul "fara inima" a celor alesi la o Federatie odinioara marcat de oameni straluciti si pasionati, oameni cu inima, deschisi si apropiati de toti. Sa-mi fie iertat sinceritatea dar de la AVSAP prea multe perioade am trait sa-mi permit sa va spun ca am termene de comparatii si la peste 78 de ani ai mei care au trecut ca fulgerul. Multumesc Cornel. Tuturor 73 de Miki


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori