SAQ Grimeton

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

SAQ

Mesajde YO9GJX » Mie Oct 24, 2018 7:24 pm

Grimeton, transmisie cu ocazia zilei O.N.U.

http://alexander.n.se/?lang=en

Live pe youtube

https://www.youtube.com/watch?v=Bpyh_K3LbCM

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: SAQ

Mesajde YO8TK » Joi Oct 25, 2018 12:04 pm

Era cineva din YO(din districtul 3) care scrisese un articol aici, la radioamator.ro, cu un convertor pentru IC 7300 pentru receptia de 17,2 khz dar nu il mai gasesc.
Parca as incerca si eu receptia pe aceasta frecventa.Poate ma ajuta cineva cu ceva informatii.
Multumesc.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: SAQ

Mesajde yo7fb » Joi Oct 25, 2018 1:11 pm

Va salut!
Incearca direct in sdr pe o placa audio, sucess!
73! Marius,yo7fb.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

SAQ GRIMETON RADIO

Mesajde YO8TK » Sâm Dec 15, 2018 7:47 pm

In the morning of Christmas Eve, December 24, we will try to start the old Alexanderson 200 kW transmitter, from 1924 and send out a Christmas message on VLF 17.2 kHz CW. The transmitter will be tuned up from around 08:30 (07:30 UTC) and a message* will be transmitted at 09:00 (08:00 UTC).

Guests are welcome to attend the transmission at the radio station in Grimeton from 08:00 local time. The Alexander association will arrange Coffee and Christmas cookies, free of charge. No entrance fee.

For those of you who can not attend, we will broadcast the event live from Grimeton,Sweden on our YouTube Channel.

QSL-reports on the SAQ transmission are kindly received via:
– E-mail to: info@alexander.n.se
– or via: SM bureau
– or direct by mail to:
Alexander – Grimeton Veteranradios Vaenner,
Radiostationen Grimeton 72
SE-432 98 GRIMETON
S W E D E N

Aviz amatorilor de VLF!
Anul acesta am sa incerc si eu sa receptionez mesajul din 24 dec. pe frecventa de 17,2khz.

73! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: SAQ GRIMETON RADIO

Mesajde YO8TK » Mar Dec 25, 2018 5:51 pm

A fost si anul acesta SAQ GRIMETON.
La mine sa receptionat,zic eu,in conditii relativ bune.
Nu stiu daca a mai incercat cineva din YO sa receptioneze emisiunea di 24.12.2018 pe frecv.17,2khz.
Din lipsa de timp am reusit sa inregistrez doar un minut(video)chiar la inceput cand se faceau acorduri.
Conditii de receptie un IC 7300 plus convertor VLF (cu SO42 si cristal de 4mhz) antena delta pentru banda de 80m.
Incerc sa atasez un link cu inregistrarea.Sper sa functioneze.

https://www.youtube.com/watch?v=C2HuSS4o0zo


73!! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: SAQ GRIMETON RADIO

Mesajde YO9GJX » Mar Dec 25, 2018 6:41 pm

Recepție relativ bună și la Câmpina. Semnal 489 deși ar fi fost mai degrabă un 389. QRN foarte puternic provenit în mare parte de la tot felul de instalații și dispozitive specifice Crăciunului.
Antena loop vertical de tip Stanford S.I.D. monitor, receptor BBB3 și soft Baudline.
Aici la mine am observat că în toată zona VLF zgomotul de iarnă crește de la an la an.
O tradiție frumoasă, însă eu aș fi curios de o transmisie nocturnă a stației.
73 si La mulți ani!

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: SAQ GRIMETON RADIO

Mesajde YO8TK » Joi Dec 27, 2018 3:17 pm

Din cate stiu a mai fost un radioamator din districtul 8 care a facut receptia. E vorba de YO8SZS care are aparatura intr-o zona fantastic de linistita din punct de vedere radio, si are preocupari avansate in VLF. Sursele in comutatie sint dusmanul acestor frecvente joase. Eu am alimentat din acumulator auto tcvr si convertorul dintr-o baterie de 9 v si sa mai linistit banda. 73! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: SAQ GRIMETON RADIO

Mesajde yo3fhm » Vin Dec 28, 2018 1:14 am

Seara buna,

In 2018, prima receptie a transmisiilor de la SAQ am facut-o pe 1 iulie.
Nu am considerat oportun sa anunt pana acum, intrucat am asteptat sa-mi soseasca QSL-ul 8-)
Si de sosit, a sosit de ceva vreme, dar... abia astazi a fost gasit printre cele - in sfarsit! - aduse la radioclubul municipal Bucuresti.

Am postat pe forumul lor conditiile in care am facut receptia, desi dupa o vreme, am vazut ca pozele au "disparut"; in realitate, link-urile acestora s-au modificat cu https in fata, nu inteleg de ce. Postarea se poate vedea aici:
SAQ received in Bucharest, Romania

Imagine

(click pentru marire)
Imagine

Imagine

(click pentru marire)
Imagine

Echipamentele utilizate:
- antena MiniWhip (PA0RDT clasic) montata pe terasa blocului de 4 etaje ;
- receptor1: transceiver ICOM IC-7300 + convertor pasiv ;
- receptor2: placa de sunet laptop + aplicatia software SpectrumLab .

Pentru cei interesati, convertorul pasiv este format dintr-un mixer echilibrat SBL-1 in care am injectat pe portul LO un semnal de 5.0 MHz cu nivel de +7dBm dintr-un generator HP8647A, iar pe portul de IF am aplicat semnalul VLF provenit din antena miniWhip, trecut printr-un filtru eliptic trece-jos, proiectat si realizat in regim propriu. Iesirea de semnal am facut-o de la portul RF al mixerului SBL-1 (Z=50 ohmi) direct catre transceiver.
La transceiver, datorita zgomotului provenit de la multiplele surse in comutatie care alimenteaza echipamente telecom existente in imediata vecinatate a terasei, a trebuit sa lucrez cu ambele reducatoare de zgomot introduse si sa aplic un filtru cu largimea de banda de 200Hz.
In aceste conditii, am putut sa ofer un RST 459.

Zgomotul din spectrul radio, in timpul primei transmisii de la 08:45 UTC (01.07.2018):
Imagine
- Inregistrare audio 1
(semnalul incepe sa se auda mai clar incepand cu secunda 18)
- aceasi inregistrare, dar editata digital pentru filtrarea zgomotului

Din fericire, la cea de a 3-a transmisie SAQ, din timpul dupa-amiezii, zgomotul a fost mai mic si nu a mai fost necesara editarea inregistrarilor capturate:

Screenshot1:
Imagine

Screenshot2:
Imagine

In continuare, va prezint rezultatele obtinute receptionand prin placa de sunet, caz in care nu a mai fost nevoie sa utilizez filtrul trece-jos, intregul proces de filtrare fiind realizat prin aplicatia SpectrumLab.
Click pe imagini pentru marire:

1. secventa de acord (preambul) inaintea celei de-a 3-a transmisii SAQ:
Imagine

Inregistrare audio a secventei de acord

2. transmisia #3 SAQ:
Imagine

Inregistrare audio a transmisiei #3

Cam asta a fost aventura receptiei SAQ de pe 01.07.2018!

(Later edit):
Acum mi-am adus aminte ca de fapt, am anuntat receptia de pe 01.07.2018, dar am uitat ca postasem deja aici:
Receptia emitatorului istoric SAQ pe 17.2 kHz VLF

Imi cer scuze pentru repetarea postarii, dar nu mai sterg acum informatia publicata, consider ca macar aparitia QSL-ului reprezinta un pas inainte.

Mentionez ca am receptionat si transmisia din 24.12.2018, in conditii mult mai bune, dar care se datoreaza faptului ca am fost iesit din perimetrul Bucurestiului, undeva la 30 Km sud-vest (spre Calugareni, pe firul raului Neajlov). Zona o cunosc de mult si nu e traversata de linii de inalta tensiune (acolo unde am efectuat receptia). De asemenea, nu exista surse EMI in zona.
Am folosit o antena cadru multispira, ridicata la 3m deasupra solului si placa de sunet a laptopului + aplicatia software SpectrumLab.
In aceste conditii, am reusit sa receptionez in conditii excelente transmisia de la SAQ, cu RST 579.
Nu am mai avut timp sa postez pe forumul SAQ, oricum consider ca scopul a fost atins si mi-am demonstrat foarte clar ca daca esti departe de surse EMI, receptia VLF devine o placere !

Succes tuturor celorlalti pasionati care vor incerca receptia semnalelor de la emitatorul SAQ !

Un 2019 cu multe realizari, sanatate si tot ce va doriti!
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: SAQ GRIMETON RADIO

Mesajde yo3fhm » Vin Dec 28, 2018 1:35 am

Revin doar pentru a posta un link cu inregistrarea audio a transmisiei SAQ pe care am receptionat-o langa firul Neajlovului, pe 24.12.2018 . Semnalul este filtrat de aplicatia SpectrumLab si de aceea are un raport S/Z aparent excelent. In realitate, fara filtre aplicate, i-am oferit un RST 579.

Textul transmisiei:
CQ CQ CQ DE SAQ SAQ SAQ - THIS IS GRIMETON RADIO/SAQ IN A TRANSMISSION USING THE ALEXANDERSON 200KW ALTERNATOR ON 17.2 KHZ - WE WISH YOU ALL A MERRY CHRISTMAS AND A HAPPY NEW YEAR - SIGNED THE WORLD HERRITAGE AT GRIMETON AND THE ALEXANDER - GRIMETON VETERAN RADIOS VAENNER ASSOCIATION - FOR QSL INFO PLEASE READ OUR WEBSITE WWW . ALEXANDER . N .SE WWW . ALEXANDER . N . SE - DE SAQ SAQ SAQ SK

8-)
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: SAQ GRIMETON RADIO

Mesajde YO8TK » Vin Dec 28, 2018 6:50 am

Felicitari Cezar.Foarte frumoasa prezentarea. Multumim de info.Din cite stiu in VLF mai sint si alte transmisiuni dar.....cine le poate decoda ? :roll:
La Multi Ani !!! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator