YO9C la zi!

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

YO9C la zi!

Mesajde YO3JW » Lun Oct 17, 2016 11:34 am


yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde yo9hrb » Lun Oct 17, 2016 1:33 pm

Oare nu se poate face un sistem solar pentru alimentare? Care ar fi puterea necesara?

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde YO3JW » Lun Oct 17, 2016 2:21 pm

Ideea cu aimentare cu energie solara ar putea fi o varianta.
Poate nu ar trebui platit la ENEL.

Cat costa o astfel de instalatie si care este fiabilitatea ei in conditiile de vreme severa la peste 2000m, mai ales, iarna cand chiciura are si >50cm?
Poate e totusi mai sigur si mai ieftin cu ENEL!

Avatar utilizator
yo6nam
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 4:33 pm
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde yo6nam » Lun Oct 17, 2016 2:39 pm

Adi (YO9HRB), un sistem de alimentare solar/eolian ar presupune o investitie de cel putin 2000 EUR, asta pentru o autonomie de 2 - 3 zile cand nu sunt conditii meteo propice (vezi specificatiile R2X Lacauti).
Daca la locatie exista bransament, totul se simplifica si investitia in energie verde nu-si mai are rost, plus ca banii pe care i-ai da pentru sistemul solar/eolian pot acoperi facturi pe ani buni de utilizare.

Un efort comun este infinit mai benefic decat straduinta catorva radioamatori. In plus demonstreaza ca exista interes si respect fata de activitatile radio pentru care oricum cheltuim destul :)

yo8siz
Mesaje: 21
Membru din: Vin Mai 18, 2012 5:20 pm
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde yo8siz » Lun Oct 17, 2016 2:52 pm

Din cate cunosc eu, fara a fi jurist sau expert in astfel de probleme, plata restantelor(+penalitati) la furnizorul de energie trebuie facuta pana la ultimul leu/cent. Dupa ce vor face debransarea electrica a acelui terminal, totul va intra in faza juridica adica, va urma inca o periada de 15-30 zile in care vor trimite adrese de atentionare/somatie/renegocieri dupa care se va ajunge in justitie, ca parat fiind societatea/persoana fizica cu care avea contract distributorul. In asfel de procese cam castiga firma de distributie indiferent ce avocati "celebri" are paratul. Deci, ei isi vor recupera toti banii.
Nu cred sa fie fiabila solutia neplatii. Eu cred ca ar fi bine daca s-ar gasi solutii de plata, daca s-ar putea realiza cu ei o negocire a termenelor si conditiilor de plata a datoriei.
Sandu

yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde yo9hrb » Lun Oct 17, 2016 5:18 pm

Nu am pus problema neplatii, ci pur si simplu eram curios ce inseamna alimentarea solara, ca alternativa.

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde yo9ceb » Lun Oct 17, 2016 5:52 pm

Maine voi trimite 50 lei pentru acest cont IBAN.....
Sant yo9ceb.
Poate toti cei care folosesc acest repetor YO9C vor dona cel putin un LEU.
As dori daca se poate afisa donatori pentru a salva p CHARLI.

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde yo9ibc » Lun Oct 17, 2016 6:46 pm

Am donat 100 lei si eu pentru repetor. Sper sa fie cat mai multi!

yo3ixw
Mesaje: 18
Membru din: Vin Noi 20, 2015 12:26 pm
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde yo3ixw » Lun Oct 17, 2016 8:40 pm

Eu nu inteleg de ce acest anunt nu a fost postat direct pe radioamator.ro .. si a fost postat pe un alt site care nu are legatura cu acest hobby .
ps: am donat si eu cu speranta sa fie repus repetorul in functiune

YO4ISC
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:58 pm
Contact:

Re: YO9C la zi!

Mesajde YO4ISC » Lun Oct 17, 2016 9:17 pm

yo3ixw scrie:Eu nu inteleg de ce acest anunt nu a fost postat direct pe radioamator.ro .. si a fost postat pe un alt site care nu are legatura cu acest hobby .
ps: am donat si eu cu speranta sa fie repus repetorul in functiune


Bogdan, nu este nimic greu de inteles. Noi am venit de la Chalie cu aprox 3 ore inainte de ora de incepere a QTC-ului. Articolul scris de Cristi a plecat catre Ciprian cu putin timp inainte de QTC, daca nu chiar in timpul QTC-ului. In timpul QTC-ului redactorul de la http://www.roamania-reala.ro, radioamator fiind, a spus ca ne poate ajuta cu postarea ACELUIASI articol pe sit. Cristi l-a trimis si la el iar de aici a fost "concurenta" care il posteaza primul. Ciprian avand o anumita politica de Copyright (vezi aici http://www.radioamator.ro/misc/copyright.php) nu l-a mai publicat. Cu alte cuvinte "primul castiga potul cel mare..."
'73 de YO4ISC
Cristel TEODORESCU,

Imagine
YO3KXL/RoLink Team
http://www.rolink-net.ro


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori