Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Mesajde yo8rzz » Mar Ian 30, 2018 5:05 pm

Salut,

O inregistrare care incearca sa arate o comparatie intre modul de lucru Codec2 (voce digitala open-source) si modul de lucru SSB:
Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Echipamente SDR, aceeasi putere de emisie pentru ambele moduri.
Codec2 opereaza la o rata de 1400 bits/sec, exista si varianta 700 bits/sec care este mai greu inteligibila dar performantele sunt cu circa 3 dB mai bune la semnal scazut (SSB complet neinteligibil, Codec2 functionand cu BER foarte mic).

73,
Adi

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Mesajde yo4hgx » Vin Feb 02, 2018 11:14 am

Din pacate modul de voce digitala nu prea a prins la lume... ce parere ai de SM-1000?

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Mesajde yo8rzz » Vin Feb 02, 2018 7:53 pm

SM1000 e foarte practic pentru ca inlocuieste microfonul statiei radio, atat in mod analog cat si, evident, digital.
Software-ul poate fi adus la zi cand apar noutati si banii merg catre VK5DGR, autorul Codec2.
Eu personal nu am avut ocazia sa il folosesc, pentru ca nu activez in frecventele HF.

Referitor la popularitatea acestui mod digital, da, nu a fost adoptat de foarte multa lume. Singurul producator care a inclus suport pentru FreeDV este Flex radio. Mai este si clona mcHF din China care are si ea suport pentru FreeDV, dar nu stiu cat de bine e implementat. In spatele usilor exista insa multe companii care includ Codec2 in produsele lor comerciale (destinate mai ales ISM).

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Mesajde yo3fhm » Sâm Feb 03, 2018 11:12 am

yo8rzz scrie:Codec2 opereaza la o rata de 1400 bits/sec, exista si varianta 700 bits/sec care este mai greu inteligibila dar performantele sunt cu circa 3 dB mai bune la semnal scazut (SSB complet neinteligibil, Codec2 functionand cu BER foarte mic).
Buna dimineata !
Nu am incercat pana acum, dar vazand mesajul tau, am descarcat aseara FreeDV si am facut cateva teste sumare. De asemenea, am comparat cu ce ai postat ca exemplu si cu ce au postat altii ca demo.
Per total, mi se pare interesant ca mod de lucru care sa imbunatateasca posibilitatea de utilizare a SSB-ului de catre cei care nu opereaza in CW sau moduri digitale. Sigur ca fiind un mod digital, va asigura in final o inteligibilitate mai buna in conditia in care foloseste OFDM si astfel ocoleste faeding-ul, dar ... calitatea reproducerii spectrului vocal, lasa de dorit, ca si la D-STAR.
Personal, nu mi-a placut decat strict prin prisma implementarii OFDM pentru voce pe un canal HF.
Desi nu sunt deloc ancorat in nostalgia modurilor de lucru vechi, cred ca algoritmii mai trebuie imbunatatiti pana cand se vor putea obtine calitati mai bune ale spectrului vocal reprodus !
8-)
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Mesajde yo8rzz » Sâm Feb 03, 2018 12:28 pm

Salut!

Ai dreptate privind calitatea reproducerii vocale, daca folosesti setarile default nu va fi grozava. Insa setarile audio default nu sunt ok si developerii FreeDV sunt acum constienti de asta. Spectrul audio care ajunge la codec nu trebuie sa contina decat ce este intre 300 - 2700 Hz. Deasemenea, trebuie inlaturat zgomotul de fundal care are efect negativ pronuntat asupra codecului. FreeDV foloseste preprocesarea Speex dar nu o foloseste chiar corect si am sa ridic aceasta problema pe lista de discutii.

Trebuie luat in considerare faptul ca modul 700B / 700C are o rata de transfer de 3 ori mai mica decat codecul audio D-STAR (700 biti pe secunda comparativ cu 2200). Fizic vorbind, este imposibil de reprodus tot spectrul vocal in atat de putini biti. Orice codec cu o rata similara va avea aceasta problema. Iti recomand sa compari calitatea cu un codec echivalent, ca MELP600 de exemplu (folosit de armata americana). Aici: https://www.rowetel.com/?p=5520 vei gasi comparatii audio cu alte codecuri.

Referitor la tipul de modulatie, OFDM a fost ales din cauza fadingului selectiv pe frecventa, iar modul 700C din FreeDV foloseste doua copii ale semnalului pentru a obtine efectul de diversitate.
Eu experimentez in VHF+ unde nu exista fading selectiv, deci modemul meu nu este OFDM. In schimb, folosesc FEC (convolutional encoding r=2 k=7, NASA Voyager code).
Pot sa-ti spun ca folosirea acestui cod pentru forward error correction aduce o imbunatire de 3 dB la aceeasi rata de erori, adica semnalul BPSK poate fi decodat la un nivel foarte mic, acolo unde SSB este inaudibil. Asta permite folosirea unui radio mai eficient de exemplu in comunicatiile satelitare (deocamdata singurul satelit de radioamatori care foloseste Codec2 este LilacSat-1). Pe acest fapt se bazeaza si aceasta firma cand isi prezinta transceiverul SDR in comparatia analog / digital: https://www.youtube.com/watch?v=NecfnD-K9x8

73,
Adi

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Mesajde yo8rzz » Sâm Feb 03, 2018 12:44 pm

Revin cu doua exemple de pe Youtube. Primul este legat de SM1000:
https://www.youtube.com/watch?v=dV0xuw0tUW0

Al doilea este un radioamator italian prin LilacSat-1, Codec2:
https://www.youtube.com/watch?v=IwwQ7SPUQaM

YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Re: Modul de lucru voce digital Codec2, comparat cu SSB la puteri echivalente

Mesajde YO5RXM » Dum Feb 11, 2018 12:17 am

Doar ca idee, softul de SDR Quisk are inclus intreg pachetul FreeDV inca din 2015 si se poate instala atat pe Windows cat si pe linux.


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori