Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8SDE » Mar Mar 05, 2019 10:12 pm

Felicitari pentru reusita si QSO-uri, Septy! Bafta in continuare!
Transverter-ul de la SG-Lab de la 432MHz la 2,4GHz cat a ajuns cu transport?

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8RFS » Mie Mar 06, 2019 9:07 am

YO8SDE scrie:Felicitari pentru reusita si QSO-uri, Septy! Bafta in continuare!
Transverter-ul de la SG-Lab de la 432MHz la 2,4GHz cat a ajuns cu transport?

Costul echipamentului este de 210 euro iar transport YO e 8 euro. Deci total 218 euro cu livrare in 4 -5 saptamini. Plata prin PayPal.

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8SDE » Mie Mar 06, 2019 10:29 am

Multumesc mult de informatii. E bine de stiut, eu nu am gasit pretul pe site, si chiar eram curios si cu transportul in YO.

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5er » Joi Mar 07, 2019 12:28 am

yo9hzn scrie:...Concluzia mea, exact cum ma asteptam, este ca nu sunt necesare echipamente de domeniul stiintific(-o fantastic) pentru a efectua qso-uri pe acest satelit...


Asa este, astazi am imbunatatit semnalul atat la emisie cat si la receptie! Au venit 2 prieteni la reglaje si a fost mult mai usor sa urmaresc semnalele. Singur nu te poti imparti si la statie si la antena sa nimeresti cel mai bun semnal ... Florin - YO5PLP si-a spus cuvantul la downlink-ul cu LNB, au crescut semnalele statiilor receptionate, iar Adi - YO5PVA, a pus pe pozitie antena de emisie, care inca e tot aia veche cu polarizare verticala (am in lucru o antena cu polarizare circulara care va imbunatati si aia mult semnalul). Surpriza, semnalul meu nu mai era raportat cu 55-56 ci cu 57-58 :) si asta doar ajustand directia antenei, cu aceiasi 2w.
In rest, tot timpul e locul de adus imbunatatiri dar in echipa e mai usor :) Multumesc tuturor de suport, informatii si ajutor si sper sa ne auzim cat mai rapid via QO-100

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8RFS » Joi Mar 07, 2019 12:39 pm

Da, ai dreptate Septy, lucrul in echipa aduce realizari notabile.
Am comandat si noi un transverter de la bulgar, care o sa vina in 4 - 5 saptamini conform spuselor lui Hristiyan, LZ5HP. Pina atunci insa avem de lucru.....tot in echipa speram si noi. :D
Acum as vrea sa stiu daca la emisie merge o antena helix pusa in focarul unei antene offset.....Am vazut la un italian asa ceva, un offset receptie si un offset emisie. Emitea cu 5 W.....
La receptie deocamdata schema clasica cu RTL. Sper sa apara convertori receptie dedicati pentru acesst satelit la preturi decente. Antene offset am vre-o 5 inclusiv una motorizata de 1.8 m in functiune.
Stie careva o sursa de antene pentru 2.4 Ghz ? La nevoie si o susa de inspiratie pentru HM ar fi buna.....Numai sa fie relativ usor reproductibila. :mrgreen:

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8cln » Joi Mar 07, 2019 3:05 pm

Antene de 2.4 Mhz sint , mai putin helix , eu am comandat una lhcp si vad ca mi-au returnat banii fara nicio explicatie. Ce mi-a atras atentia este LH-13XL de la rf.hamdesign care este de tip feed horn dar este 121 E + trasport.
De reprodus este relativ simplu dar eu nu am aparatura cu care sa verific acordul acelor antene helix.
Cind primesc trasverterul am sa incerc si eu cu TP-Link, din pacate ...singur. 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8TK » Joi Mar 07, 2019 3:37 pm

Septy,YO5ER,poate-l convigi pe YO5PLP sa ne impartaseasca si noua din tainele inbunatatirii receptiei cu ajutorul LNB.
Felicitari pentru echipa.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5er » Joi Mar 07, 2019 3:53 pm

YO8TK scrie:Septy,YO5ER,poate-l convigi pe YO5PLP sa ne impartaseasca si noua din tainele inbunatatirii receptiei cu ajutorul LNB.
Felicitari pentru echipa.

73!


:)) "Mai sus ... mai jos ... lasa asa ... acuma fa la dreapta, inapoi la stanga ... e perfect strange suruburile"

cam asa a decurs, unu se uita pe SDR la semnal celalalt (Florin) muta antena :)

Antena home made simpla va recomand ce a facuta de Remco - PA3FYM
http://f5ad.free.fr/Liens_coupes_ANT/G/ ... 202300.htm

Mi-a fost laudata de colegi de-ai lui si am reusit sa vorbesc si cu el :) avea un semnal super, banuiesc ca se datoreaza si antenei ;)

Uite aici alta http://www.yo2kbq.ro/?x=arata_articol&sel=76

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo8rpu
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 7:57 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8rpu » Joi Mar 07, 2019 6:47 pm

La recomandarea lui yo5bak, am incercat si LNB-ul Inverto Essential, care este cu mult mai stabil si sensibil fata de celelalte pe care le-am testat. Am obeservat ca dupa aprx 30 de minute de alimentare a LNB-ului, dispare acea 'fuga din frecventa' semnalul devenind mult mai stabil. Am folosit antena Offset de 1m si SDRplay
Fişiere ataşate
2.png

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8cln » Vin Mar 08, 2019 8:12 am

Ce alte tipuri de LNB ati incercat ? Intre SDRPlay si RTL-SDR este diferenta sesizabila ca si sensibilitate ?
La mine experimentele s-au oprit ! O rafala din zilele trecute a trintit "blidul " offset si s-a spart LNB-ul.
73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori