Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo4tnv
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 18, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo4tnv » Vin Apr 19, 2019 8:06 am

@YO4SJQ : Am incercat cu SDRsharp (carrier lock pe upper beacon) si SDRconsole v3.0.7 dar nu am reusit, se pare ca nu functioneaza pt rtl-sdr v1 regulile pt Pluto sau LimeSDR. Cum ati procedat ?

YO4SJQ
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 28, 2010 9:39 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO4SJQ » Vin Apr 19, 2019 12:12 pm

Salut,nici la mine nu a functionat din prima,folosesc un rtl-sdr 820t ordinar.Daca suntenti putin atent la setari va da satisfacti.https://www.sdr-radio.com/Console/EsHail2. YO4SJQ,73!

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9GJX » Sâm Mai 18, 2019 1:25 pm

Foarte ingenios; "Cum se găseşte punctul focal la o antenă parabolică"

https://forums.qrz.com/index.php?thread ... sh.657086/

Unul mai șmecher s-a folosit de o monedă ;)

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8SXT » Lun Apr 19, 2021 8:53 am

salutare,sper sa nu deranjez pe nimeni daca intreb acest lucru aici!!!
are cineva dintre domniile voastre pe acasa un filtru(sau mai multe)trece banda pentru 2.4-2.5ghz?!
73 de YO8SXT

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2msb » Lun Apr 19, 2021 4:18 pm

YO8SXT scrie:are cineva dintre domniile voastre pe acasa un filtru(sau mai multe)trece banda pentru 2.4-2.5ghz?!
73 de YO8SXT

https://www.passion-radio.com/satellite-qo-100/bpf24-942.html
crocodil de munte

yo4rfv
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 08, 2015 4:27 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo4rfv » Mar Iun 14, 2022 11:39 pm

Sunt de patru zile activ pe QO-100. Doresc sa-i intreb pe colegii mai experimentati daca softurile HDSDR 2.80 sau SDR Console (V3), au posibilitatea de a atenua fuga de frecventa a LNB-ului. Este un OPTICUM MED LSP-02G care a venit montat impreuna cu Poty de la DJ7GP. Solutia de moment este sa-l las alimentat permanent, dar si asa fuge. Nu mult, dar fuge. Am facut de proba cateva QSO-uri. Este bine, dar parca ar fi loc de mai bine. Multumesc pentru orice idee , poate-mi scapa ceva din configurarea programelor. Eugen, YO4RFV

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2dno » Mie Iun 15, 2022 12:11 am

SDR Console stie sa se caleze pe o baliza si iti va stabiliza receptia. HDSDR nu (eu pe asta il folosesc, e mai prietenos in toate cele). Dar solutia nu e asta. Cea mai ieftina e sa gasesti un lnb cu drift mic (am gasit la Tehnic B, in Timisoara, la 25 de lei, nu e cu cuart, dar sta bine in frecventa, se duce sus/jos vreo 10 khz cu temperatura. A doua solutie a fost un lnb cu cuart, am gasit asa ceva pe site-ul lui OK2ZAW, plus ca poti alege in ce banda sa faca conversia (am ales 432 MHz, ocazie cu care pot asculta satelitul si in statie). Exista si solutia "disciplinarii" cu un oscilator extern, dar e ceva mai scumpa.

yo4rfv
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 08, 2015 4:27 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo4rfv » Mie Iun 15, 2022 11:08 pm

@ YO2DNO.
Mulțumesc pentru răspuns.
Am mai citit despre LNB-uri.
Am prin cutii și cateva LNB-uri , mai vechi, mai noi. La toate le fuge frecvența de nu pot să mă țin cu mouse-ul după ele. Nu am avut răbdare să văd după cat timp se stabilizează.
LNB-ul care a rămas montat este cel de care am scris mai sus. Este foarte stabil, dar nu ultra stabil.
Intrebam dacă SDR Console are o optiune de stabilizare a frecvenței, ceva de bifat, care-mi scapă. Sau o face nativ, direct din program. Nu am avut timp să deslușesc tot programul.
Frecvența o reglez din calibrare si setarile receptorului SDR și cu ajutorul celor două balize de CW plus aceea digitală.
Ideea mea este să folosesc programul Omni -Rig împreună cu un cablu CAT pentru un FT857 ca I.F. în 432 MHz pentru emisie. Și cu un transverter 2400/432 MHz.
Astfel setand diferenta de frecvență intre recepție și emisie de 307,5 MHz, pot emite exact pe frecvența de up-link corespunzătoare frecvenței pe care o ascult.
Dar dacă LNB-ul nu este stabil, mă duce cu emisia în altă frecvență. Și lucrez cu receptor și emițător separate.
Mai studiez pe această temă. Pană la urmă există și websdr care-i foarte stabil și am testat semnalul, nu are mai mult de o secundă intarziere fața de ce vine direct de la satelit.
73 de YO4RFV, Eugen.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2dno » Joi Iun 16, 2022 1:18 am

Solutia cu stabilizarea e o semi-pacaleala, de fapt. Nu stabilizezi decat perceptia ta, lnb-ul tot va fugi, doar ca nu mai vezi fuga pentru ca programul se caleaza pe o baliza (cauta pe net, nu mai stiu exact procedeul, dar sunt destui care il folosesc) si ai impresia ca e stabil. Am cumparat si eu cateva lnb-uri secondhand, de prin talcioc, am mai primit de la amici, majoritatea de firma, dar niciunul nu a stat cuminte in frecventa. Nu un drift discret, un slalom urias pe waterfall, incredibil. Cel de 25 de lei a stat in limita a 10-15 khz si asta in timp, nu fugea repede. L-am schimbat doar pentru ca am vrut conversia in 432 MHz si nu aveam cristalul potrivit sa fac modificarea. Fac si FT4-FT8, unde e nevoie de semnal stabil. Acum, vara, folosesc si eu un websdr, sunt obligat din cauza a 2 pomi inalti plini de frunze care imi reduc receptia aproape la zero (vad balizele, imi vad semnalul daca bag multi wati (nu e frumos, dar de test, scurt, merge), dar e dificil sa duci un qso asa. Merge, e usor sa te acordezi cu emisia pe frecventa interlocutorului, dar e o solutie de avarie. Succes. Poate ne auzim...



Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori