Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2dno » Sâm Mar 30, 2019 4:29 pm

Ooo, nu, Cezar, nu e nici un PLL extern, LNB-ul sta cuminte din nascare. Inca nu am defrisat unul, ca sa vad daca e dro sau pll, pur si simplu am cumparat unul din pravalie si s-a nimerit stabil. Ulterior am luat din piata de vechituri 3 buc lnb Inverto, toate avind un drift urias. M-am intors la pravalia de profil (Tehnic B) si am mai luat un lnb de acelasi tip, Megasat, l-am pus in functiune si s-a dovedit la fel de stabil ca primul, deci nu a fost un accident.

YO8RHI
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 09, 2016 1:04 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8RHI » Sâm Mar 30, 2019 8:03 pm

20190330_152032.jpg

Salut,
Ultimul setup pt Oscar100 .Am incercat cateva antenne, dar pana acum 20Yagi de la GSM trasa in 2400 prin modificarea dipolului, merge f bine.
4 Continente lucrate in prima zi !
Astazi prima leg YO-YO cu YO3 IUL !
Sa ne auzim pe Oscar100 !!!
73 de YO8RHI

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9CHO » Sâm Mar 30, 2019 10:05 pm

https://www.satcomresources.com/amplifi ... ce-pll-lnb Modelul asta:
RF Frequency: 12.25 - 12.75 GHz
L.O. Stability: Depends on Ext Ref
Noise Figure: 0.8 dB
IF Connector: N-Type Female
Nu cred ca va satisface cerinta de receptie :
Narrowband Linear transponder
2400.050 - 2400.300 MHz Uplink
10489.550 - 10489.800 MHz Downlink (Vertical Polarisation)
Wideband digital transponder
2401.500 - 2409.500 MHz Uplink
10491.000 - 10499.000 MHz Downlink (Horizontal Polarisation)
De aruncat o privire si aici:
https://www.george-smart.co.uk/2019/02/eshail2-rx/
Succes!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5er » Sâm Mar 30, 2019 11:03 pm

YO8RHI scrie:20190330_152032.jpg
Salut,
Ultimul setup pt Oscar100 .Am incercat cateva antenne, dar pana acum 20Yagi de la GSM trasa in 2400 prin modificarea dipolului, merge f bine.
4 Continente lucrate in prima zi !
Astazi prima leg YO-YO cu YO3 IUL !
Sa ne auzim pe Oscar100 !!!
73 de YO8RHI

Felicitari si tie ai lui YO3IUL! Sper sa reusim sa avem o ora intr-o anumita zi pe frecventa lui QO-100 unde sa sune numa in romana :) cu microfonul de la unu la altul!

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9CHO » Dum Mar 31, 2019 7:02 am

yo5er scrie:
YO8RHI scrie:20190330_152032.jpg
Salut,
Ultimul setup pt Oscar100 .Am incercat cateva antenne, dar pana acum 20Yagi de la GSM trasa in 2400 prin modificarea dipolului, merge f bine.
4 Continente lucrate in prima zi !
Astazi prima leg YO-YO cu YO3 IUL !
Sa ne auzim pe Oscar100 !!!
73 de YO8RHI

Felicitari si tie ai lui YO3IUL! Sper sa reusim sa avem o ora intr-o anumita zi pe frecventa lui QO-100 unde sa sune numa in romana :) cu microfonul de la unu la altul!

73's Septy
YO5ER


A mai ramas Antarctica (este un pic acoperita de satelit) FELICITARI si succes in viitor cu al 5-lea continent!

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo9hzn » Dum Mar 31, 2019 9:02 am

yo3fhm scrie:OK, interesant.
Totusi, dupa atatea pagini, imi poate spune si mie cineva daca exista o solutie fara drift?
Cezar YO3FHM


Salut!

Unica solutie disponibila momentan fara drift este reprezentata de un LNB PLL cu referinta luata dintr-un osciltor disciplinat GPS. Ar mai fi solutia compensarii software pe care o asteptam la versiunea 3.0.7 a sdr-radio.com. Folosirea unui TCXO (extern/montat in interiorul LNB-ului) reduce mult driftul putand decoda inclusiv moduri digitale gen FT8, dar nu aduce perfectiunea. Sa nu uitam totusi ca un TCXO, deloc ieftin, cu 0.5ppm, la 9750MHz (frecventa oscilatorului local) ar putea avea o fuga maxima de 4.8kHz. Chiar si modelele de la Kuhne de genul MKU LNC 10 QO-100 (300E) au +/- 2ppm. In plus trebuie acordata putina atentie si stabilitatii hardware-ului sdr cu care se face receptia pe 739MHz.
Eu am optat pentru un LNB Octagon OTSLO inca din perioada de dinaintea activarii transponderului. Am sa incerc varianta de alimentare https://forum.batc.org.uk/viewtopic.php ... 416#p17343 deoarece imi pot pastra ambele iesiri functionale si independente (pe una din ele functioneaza acum sdr-ul online http://yo9hzn.net-communication.ro:8073 iar cea de-a doua sa o pot folosi in trafic atunci cand va fi prezent si transverterul de uplink, ori la receptii DATV). Momentan semnalul pentru pll il injectez printr-un al doilea cablu coaxial de 75ohm pe cea de-a doua mufa F de unde il preiau cu un filtru trece banda, similar cu cele descrise pe forumul BATC, pana pe unul din pad-urile unde era prezent quartz-ul. Ceva modificari interesante in topicul dedicat pe amsat-dl https://forum.amsat-dl.org/index.php?th ... /&pageNo=1

Adrian, YO9HZN

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo9hzn » Dum Mar 31, 2019 9:12 am

YO8RHI scrie:20190330_152032.jpg
Salut,
Ultimul setup pt Oscar100 .Am incercat cateva antenne, dar pana acum 20Yagi de la GSM trasa in 2400 prin modificarea dipolului, merge f bine.
4 Continente lucrate in prima zi !
Astazi prima leg YO-YO cu YO3 IUL !
Sa ne auzim pe Oscar100 !!!
73 de YO8RHI

M-am uitat mai atent la poza si constat ca feed-ul de pe parabola este RHCP. Ar trebui sa fie LHCP pentru ca dupa reflexia de pe "lighean" se schimba polarizarea.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo3fhm » Dum Mar 31, 2019 10:41 am

yo2dno scrie:Ooo, nu, Cezar, nu e nici un PLL extern, LNB-ul sta cuminte din nascare. [...]
M-am intors la pravalia de profil (Tehnic B) si am mai luat un lnb de acelasi tip, Megasat, l-am pus in functiune si s-a dovedit la fel de stabil ca primul, deci nu a fost un accident.


yo9hzn scrie:Unica solutie disponibila momentan fara drift este reprezentata de un LNB PLL cu referinta luata dintr-un osciltor disciplinat GPS. Ar mai fi solutia compensarii software pe care o asteptam la versiunea 3.0.7 a sdr-radio.com. Folosirea unui TCXO (extern/montat in interiorul LNB-ului) reduce mult driftul putand decoda inclusiv moduri digitale gen FT8, dar nu aduce perfectiunea. [...]

Buna dimineata!
Multumesc colegilor YO2DNO si YO9HZN pentru raspunsurile foarte la obiect formulate!
Sincer, la asa ceva ma asteptam sa regasesc (printre altele) intr-un astfel de topic. Sunteti doar o mana de oameni care va ocupati de un domeniu in care foarte multi dintre noi nu s-au preocupat sa acceada si de aceea cred ca e foarte util ca raspunsurile voastre sa fie astfel formulate incat altii sa inteleaga din start cu ce au de-a face, care este efortul pe care trebuie sa-l intreprinda si la ce sa se astepte in cazul in care doresc sa experimenteze o astfel de solutie de comunicare.

Nu am admirat niciodata raspunsurile de gen "Read That Fuckin' Manual", pentru ca desi provin dintr-o zona profesionala in care se practica astfel de raspunsuri, stiu din proprie experienta ca nu e nici util si nici civilizat s-o faci. Una dintre functiile unui forum este sa scurteze cautarile celor care il acceseaza. Dupa ce stii cu ce ai de-a face, decizi singur daca vrei sa mergi mai departe sau nu, altfel e pierdere inutila de timp.

YO9CHO scrie:https://www.satcomresources.com/amplifiers-converters/njrc-njr2936en-ku-band-external-reference-pll-lnb
Modelul asta:
Nu cred ca va satisface cerinta de receptie :
Narrowband Linear transponder
[...]
Succes!

Multumesc Florentin, inclusiv pentru urare!
Daca esti amabil, ai putea sa postezi un link unde se gasesc cerintele respective?

Cu multumiri si urari de bine,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9CHO » Dum Mar 31, 2019 11:47 pm

@yo3fhm:
Multumesc Florentin, inclusiv pentru urare!
Daca esti amabil, ai putea sa postezi un link unde se gasesc cerintele respective?


Cei care deja au experimentat cred ca sunt cea mai buna informatie de care ai nevoi. Eu am incercat numai sa iti atrag atentia ca intrarea (era foarte decalata 11GHz) sa fie accesibila benzii alocate satelitului. Dupa cum aud pe WEBSDR, semnalul la 10.5Ghz este consistent.
Cred ca e o jucarie noua si interesanta.
Ideea este sa ai o referinta controlata GPS si pe care sa o distribui atat la emisie cat si la receptie . Utilizarea unui LNB cu DRO este absolut nerecomandabila din cauza stabilitatii (au fost folosite pe vremea cand semnalele TV de la satelit ocupau o banda de trecere de 27MHz si o instabilitate de +/-0.5Mhz era o excelenta stabilitate la 10Ghz. :lol: Yo9HZN puncteaza foarte bine ce este legat de stabilitate. Cu o referinta GPS, stabilitatea ajunge de ordinul ppb. Deci variatii finale ale PLL-ului de Max. +/-1Hz, ideal pentru orice mod de lucru.
Succes ca se merita testat.

yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo3wl » Lun Apr 01, 2019 12:11 am

Buna seara,
intrucat curiozitatea m-a "impis" spre micounde am fost nevoit sa rapesc o parte din timpul dedicat undelor scurte!
Dupa mai multe teste pe receptie , am hotarat ca este timpul sa trec si la emisie.
Atasat este configuratia care o detin in acest moment cu descrierile aferente.
Pentru viitor intentionez sa folosesc un Transverter 432/27 Mhz din Ucraina care sa-l conectez pe Odyssey 2.

73,
Christian
Fişiere ataşate
YO3IUL.pdf
YO3IUL_Hail Sat
(230.13 KiB) Descărcat de 306 ori
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori