Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO8RHI
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 09, 2016 1:04 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8RHI » Sâm Mar 09, 2019 10:37 pm

OK, eu lucrez la varianta din poza

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8cln » Dum Mar 10, 2019 7:10 am

Tnx Septy ! Multi lauda aceasta antena helix dar au utilizat-o la conexiuni terestre. Sint acolo multi factori care influenteaza cistigul ( tubul din pvc, sirma , tabla de adaptare ...)
Am vazut si eu varianta ta , Adi ! Foarte practica pt. pus in focar (are si LNB si helix ) .Ai cumva
dimensiuni costructive ( sau este undeva la vinzare ?) 73 ! de yo8cln.
P.S. Cei din LZ se tin de cuvint... 3-4 saptamini...

YO8RHI
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 09, 2016 1:04 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8RHI » Dum Mar 10, 2019 9:48 am

Salut, cand vorbim de antenne Helix nu prea conteaza dimensiunile ci doar ceea ce dorim sa ne faca aceasta antenna... E adevarat ca la freqvente mari nu putem adauga spire la infinit doar ca sa creasca Gain-ul...
http://jcoppens.com/ant/helix/calc.en.php
5 spire pe diametrul LNB-ului este de ajuns doar ca trebuie trasa pe analizor...
76 de Km cred ca se pot face linistit ...
Am terminat finalul din 1mw se duce pe la 25 de W masurat pe Bird de 1,5Ghz ... nu prea este exact dar incercam...
Astept transverterul deocamdata mi-a venit doar factura...

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5er » Dum Mar 10, 2019 5:28 pm

Alte idei de antene aici: https://uhf-satcom.com/blog/patch_antenna

@YO8RHI o sa testez si eu metoda ta. Arata bine!

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo4tnv
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 18, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo4tnv » Mie Mar 13, 2019 10:08 am

Salutare tuturor,
Tocmai am primit LNB-ul Inverto de la Elstar Oradea, despre care s-a discutat anterior. Nu imi este destul de clar daca e suficienta inlocuirea unuia din cuarturile de 27Mhz (si care anume) cu unul similar de 25Mhz sau e nevoie de o sursa externa de semnal (tcxo).
Orice sugestie e binevenita, multumesc !
73 de YO4TNV
Fişiere ataşate
IMG_20190312_164204.jpg

yo8sal
Mesaje: 23
Membru din: Dum Apr 10, 2011 9:55 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8sal » Mie Mar 13, 2019 11:59 am

Buna ziua,
Nu trebuie sa modificati absolut nimic. Conditia este ca LNB-ul sa fie cu PLL.

(Se pare ca nu toti hamii stiu ce este si cum functioneaza un PLL. Este adevarat ca schimbarea cuartului de referinta, in limite apropiate de ce este in montaj...produce modificarea frecventei de iesire....dar nici intr-un caz, asa cum isi inchipuie unii ...ca schimbind cuartul dupa "calculele" pe care le vezi pe net, iesirea se va duce in ... 3,5 Mhz ..hi
Sint de acord ca schimbarea referintei cu un oscilator de mare stabilitate de aceeasi valoare cu ce este in montaj, va face ca LNB-ul sa aiba drift foarte mic.
Cu cuartul din ..dotare, LNB -ul va avea un mic drift, la inceput, dar dupa stabilizarea termica nu veti avea probleme...)

Un model de setup, aveti in atasament. Unele notatii corespund la ce am eu ca si componente...(de exemplu tipul de PLL din modelul meu de LNB ... restul sint ...universal valabile)

yo8sal, Adrian, Iasi
Fişiere ataşate
QO-100 - NB 10 GHz receiving setup - 8sal -2018.jpg

yo4tnv
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 18, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo4tnv » Mie Mar 13, 2019 12:51 pm

Ok, Adrian,
sa inteleg ca folosind LNB-ul proaspat sosit (se pare ca este unul dintre modelele cu PLL) si cu un biasTee pe care l-am confectionat saptamana trecuta, am sanse sa capturez ceva cu RTL-SDRul ? E musai necesara atenuarea de 20dB la intrarea in RTL ?

73 de YO4TNV

yo8sal
Mesaje: 23
Membru din: Dum Apr 10, 2011 9:55 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8sal » Mie Mar 13, 2019 1:24 pm

Da, trebuie numai biasT ptr alimentarea LNB si separarea in dc catre sdr stick...
Atenuatorul e de preferat, dar nu e obligatoriu (eu am testat si cu si fara...si stick-ul SDR este inca ...in viata ...hi (semanlul care vine de la LNB este unul mare, de nivel tv ...)
Realizeaza setup-ul propus...si vezi cu ochii dumitale ...hi
Bineinteles, cablu de coborire de 75 ohms, orientarea antenei pe azimut si elevatie... si LNB tilt (skew) care este 1,15 grade ptr Focsani ...

Succes!


yo8sal, Adrian

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2dno » Vin Mar 15, 2019 11:56 pm

Am montat si eu (pe balcon, spre sub, etaj 1) un setup asemanator cu cel din poza lui yo8sal, reflector de 80cm, lnb Megasat (25 de lei), rtl-sdr v3 (cel cu modificari pentru direct sampling, pentru hf), hdsdr. Am gasit directia aprozimativa cu "satfinder-ul" manual, adica am "scanat" sud-estul cu lnb-ul fara reflector tinut in mîna, montat lnb-ul la locul lui si pozitionat antena tot manual (antena ieftina, sistem de prindere simplu, fara reglaj fin). Rezultate multumitoare, dupa un sfert de ora drift-ul a scazut bine de tot, dar la fiecare trecere de masina pe strada aparea o fuga de frecventa putin suparatoare, desi mica. Am desfacut carcasa lnb-ului si am umplut spatiul liber din jurul corpului metalic al convertorului cu etansant acrilic (la tub), folosit la instalatiile sanitare, pentru izolare termica. A functionat, instabilitatea in frecventa, dupa uscarea pastei, a devenit insesizabila, se vede putin doar in cw, in fereastra cu spectrul audio al hdsdr, dar e mica. Semnale bune, am vazut si auzit ssb, cw, sstv, cele doua balize, am decodat si info de la baliza din dreapta, cu soft-ul pentru ao40. Pina aici a fost usor, urmeaza partea de tx. Am auzit statii care declarau ca transmit spre satelit cu 1, 2, 4 sau 10 w, in 2,4 GHz, semnalele lor fiind mai mult decit consistente. Nu am reusit sa vad nimic in partea de sus, in banda wide.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2dno » Sâm Mar 16, 2019 12:04 am

...si o poza.
Fişiere ataşate
oscar 100.jpg


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori