Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO4BKM » Joi Feb 21, 2019 1:10 am

@YO8RZZ, nu este o antene tip Yagi, este o antena cu fractali, niste forme geometrice care, folosite la antene, dau castiguri mari. Dar ma indoiesc ca ar avea polarizare circulara pe dreapta, asa cum nu are nici antena panel dual-band cu castig de 12 dBi in 2.4 GHz de care ai amintit prima data si care, in conditiile polarizarii circulare, arata un castig de numai 9 dBi. Cat priveste antena elicoidala, nu sunt pretentioase la a fi construite. Daca se face o elice pe un tub din PVC cu diametrul de 40 mm si pasul de 30 mm, un castig de 22,5 dBi se obtine, teoretic, cu o antena care are 50 de spire, deci o lungime de 1,5m. Pentru siguranta se poate mari lungimea cu 10-15 spire, deci cu 0,3-0,45m. Sau se poate folosi un etaj final cu ceva mai mult de 5W, dar nu ar fi nevoie peste 10W. Si as mai face ceva: as monta emitatorul (sau etajul final) chiar in spatele reflectorului antenei.
Ar mai fi posibilitatea de a face 4 antene elicoidale putin mai scurte, fiecare cu castig de 16,5 dBi (numai doua ar produce o polarizare eliptica), dar apar complicatii la cuplarea lor.
Am vazut acum cca 10 ani o antena elicoidala pentru trafic EME pe 1,3GHz, era spectaculoasa, un "tun" de cativa metri.

@YO9GJX, interesanta antena din link. Ca element de alimentare a unei parabole are un castig mai mare ca un dipol (folosit si el la alimentat parabole, aici am vazut si ce stiam, dar nu prea eram crezut, ca un dipol are in jur de 2 dBi) si, in plus fata de un dipol, are polarizare circulara. Dar, din ce vad pe poze ei, elicea este pe mana stanga. Din descriere rezulta ca sensul polarizarii circulare este neclar pentru autor, din motiv ca nu aparuse Es'hail. Acum se stie, sensul trebuie sa fie pe dreapta. Deci, elicea sa fie inversa. Mai remarc cerinta unei precizii ridicata la reglarea distantei focale, cred ca o pozitie corecta se poate gasi numai prin masuratori de camp cu un masurator amplasat la cativa metri de ansamblul alimentator-parabola. Cu cca 40 de ani in urma reglam cam la fel acordul antenelor Yagi sau Swan pe 144 sau 432 MHz, numai ca distanta la masurator era de zeci de metri.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9IRF » Joi Feb 21, 2019 11:44 am

In caz ca nu gasiti LNB PLL, asta e singura sursa cu stoc pe care am gasit-o:

Octagon Optima OSLSO

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5bak » Joi Feb 21, 2019 1:50 pm

Va recomand sa folositi lnb-ul "essential universal twin", are la baza circuitul RT320 de la Rafael Micro ,pll ,quart 25 Mhz. Costa 34 lei la Elstar Oradea.Farfuria de 60 cm costa 37 lei la acelasi magazin(si online).
73 Emil

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5bak » Joi Feb 21, 2019 2:00 pm

In mesajul anterior nu am reusit sa atasez imagini.
Fişiere ataşate
IMG_20190215_163650.jpg
Sdr
IMG_20190221_124107.jpg
Lnb

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5bak » Joi Feb 21, 2019 2:02 pm

Si farfuria de 60 cm.
Fişiere ataşate
IMG_20190214_104105.jpg
Dish

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO4BKM » Joi Feb 21, 2019 3:45 pm

@YO5BAK: Am cumparat de mai multe ori echipamente de la Elstar (recptoare TV satelit, LNB-uri cu 2 sau 4 iesiri, farfurii, comutatoare Comutator DiseqC 4/1) si am fost multumit de pret, calitate si modul simplu de asamblare si acordare. Dar nu inteleg niste detalii la "essential universal twin": daca poate receptiona si 10,4 GHz si daca frecventa de iesire poate fi coborata la valoarea uneia din benzile de amatori. Este cumva nevoie de inca un schimbator de frecventa?
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8sal
Mesaje: 23
Membru din: Dum Apr 10, 2011 9:55 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8sal » Joi Feb 21, 2019 4:13 pm

Buna ziua,
Greseala consta in faptul ca se crede ca un LNB este un device "acordabil" intr-o frecventa anume...
LNB-ul este un convertor a unui "bloc" larg de frecvente ...
Un LNB merge de la 10 GHz la cca 15GHz ... singurele chestii comutabile sint frecventa LO (cu 22KHz), si polarizarea V (12-13V) si H (18-21V).
Un LNB "prinde" si banda de 3cm hamradio si ... satelitul QO-100 ...hi
Problema este ce faceti cu banda de frecvente convertite de LNB (950MHz la 2050MHz) ...
Banda de frecvente scrise pe LNB-uri...se incadreaza in banda de frecvente a receptoarelor de satelit, (asa specifica normele comerciale) dar LNB-urile merg si sus si jos in frecventa..
Atentie! pentru QO-100 trebuie obligatoriu un LNB cu PLL ...

O alta problema larg discutata este antena. Vad ca nimeni nu spune (sau nu se stie?) ca parabola (farfuria, ligheanul, sau alte denumiri folosite...hi) este doar un reflector, care "ridica " zdravan castigul antenei din focar... (Exemplu: si la antena TP-Link 2.4GHz 24dBi - in "nas" are o amarita de antenuta de 2dB, (2 table de alama, indoite), asa ca pina la 21 dBi, doar "grilajul" parabolic ridica castigul.)
Este suficienta o antena helix de 5-6 spire LHCP (fiindca polarizarea se schimba cind se "loveste" de parabola ...
M-am exprimat mai ... plastic, sper sa nu se supere nimeni ...

Adrian, yo8sal, Iasi

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo5bak » Joi Feb 21, 2019 5:08 pm

@YO4BKM: Cu quatzul de 25 Mhz ,frcventa interna este 9,75 Ghz (are divizor de 390) ,rezulta o frecventa intermediara de 739 Mhz.Momentan , pentru a receptiona aceasta frecveta ,folosesc un sdr.Pentru o conversie directa in 432 Mhz , ar trebui un quartz de aproximativ 25,78 Mhz ,insa apare o atenuare mare a semnalului , deoarece iesirea lnb este calculata la 950-1700 Mhz.
O problema la aceste tipuri de lnb este stabilitatea frecventei ; in timp,trebuie refacut acordul.Solutia ar fi termostatarea sau folosirea unui oscilator extern sincronizat de gps.
73!

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8rzz » Joi Feb 21, 2019 5:45 pm

yo8sal scrie:Buna ziua,
O alta problema larg discutata este antena. Vad ca nimeni nu spune (sau nu se stie?) ca parabola (farfuria, ligheanul, sau alte denumiri folosite...hi) este doar un reflector, care "ridica " zdravan castigul antenei din focar... (Exemplu: si la antena TP-Link 2.4GHz 24dBi - in "nas" are o amarita de antenuta de 2dB, (2 table de alama, indoite), asa ca pina la 21 dBi, doar "grilajul" parabolic ridica castigul.)
Este suficienta o antena helix de 5-6 spire LHCP (fiindca polarizarea se schimba cind se "loveste" de parabola ...
M-am exprimat mai ... plastic, sper sa nu se supere nimeni ...

Adrian, yo8sal, Iasi


Adrian, ai dreptate, dar parabola este si ea parte din antena, la fel cum elementul reflector din Yagi-Uda este parte din yagi.
Nu mai stiu exact cum arata antena TP-link, dar parca era un bi-quad cu un reflector in fata si grid-ul in spate. Poate confund

Scuze anticipate pentru farfurii, cornuri cu microunde si alte inevitabile plasticitati :D

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO4BKM » Joi Feb 21, 2019 6:55 pm

@YO5BAK, multumesc! Daca ma voi apuca de asa ceva voi incerca sa valorific un selector de canale care are si hiperbanda, cei 739 MHz frecventa intermediara se afla intre canalele C54-C55, frecventa maxima este 858 MHz la canalul C69. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori