Operare TRCV remote - setup hardware, software, etc

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Operare TRCV remote - setup hardware, software, etc

Mesajde yo3irm » Joi Ian 31, 2019 7:00 pm

Dan (yo3irm), cat timp ai folosit setup-ul remoterig, ai avut ceva probleme (blocaje, anomalii, etc). Excluzand latenta internetului, cum era pe viu in trafic? Banuiesc ca intai ai facut local (lan intern) ceva probe.

Absolut nicio problema, odata configurat corect totul ar trebui sa mearga fara alte interventii. In etapa respectiva eu mi-am ales transceiverul stiind ca o sa lucrez remote iar din toate ofertele existente, TS-480SAT era cea mai buna optiune (caracteristici/cost). In configuratia asta am lucrat cativa ani, 99.99% CW, am participat la concursuri si nu am simtit nici un moment ca as opera remote. Este importanta insa si legatura de internet, stiu ca remoterig are parametri speciali si poate suporta latente destul de mari, >100ms, la mine nu am avut valori mai mari de 10ms iar acum am 4-5ms, este ca si cand as fi in reteaua locala. Pentru SSB restrictiile nu sunt chiar asa de mari din punct de vedere al latentei.
Da, exista si o solutie pentru transceiverele care nu au head separat, se numeste RRC-Micro PC-Client http://www.remoterig.com/wp/?page_id=28

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Operare TRCV remote - setup hardware, software, etc

Mesajde yo2loj » Vin Feb 01, 2019 5:02 pm

Și să nu uităm, pentru unele stații Icom există sistemul dedicat RS-BA1.
În funcție de tipul stației e nevoie fie de un PC legat la ea prin USB (IC-9100, IC-7600, IC-7410, IC-7300, IC-7200, IC-7100), fie conector CI-V + placă de sunet ( IC-756PROII/III, IC-746PRO, IC-7400 or IC-7000), fie funcționează direct în cazul celor care au conector ethernet (IC-7851, IC-7850, IC-7800, IC-7700).
Operarea este practic în timp real și se pot accesa toate funcțiile statiei accesibile prin CI-V.
Rămâne doar de menționar că o licență pentru soft e pe la 100€.
Părerile utilizatorilor sunt împărțite. Mie mi-a plăcut...

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: Operare TRCV remote - setup hardware, software, etc

Mesajde YO2VG » Dum Feb 03, 2019 6:00 pm

Salutare

Azi am dat drumul experimental la un server de RCForb: YO2KNS. Este la vedere în lista tuturor serverelor disponibile, dar are statut de club.....adică doar membri clubului intră. Fiind experimental voi permite accesul tuturor care sunt curioși cum se aude un SDR secondat de antenele mele de recepție: 6 beverageuri lungi de la 275 la 350m.

Cer sprijinul celor care au experiență în acest domeniu al RCForb-ului: vreau să avem și emisie...dar din altă locație, pentru că în locația beverageurilor nu am TX. Adică vreau cumva să sincronizez recepția SDR-ului cu un TX model Icom 736 pro III aflat la 2,7 km distanță. Cel mai simplu ar fi să putem duce ,,cumva” CAT-ul SDR-ului din locația 1 la CAT-ul Icomului din locația 2. Sau oricum altcumva, încât atunci când schimbi qrg-ul SDR-ul, Icomul să fie sincron. M-am chinuit mult și nu am găsit soluție.

Vreau această soluție pentru băieții care vor putea emite lejer, legal, din locația lui YO2KNS. Pentru emisia mea, am soluții nu tocmai așa simple, dar care îmi permit activarea TX-ului oricând și de oriunde.

Sănătate și DX-uri
Vali

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Operare TRCV remote - setup hardware, software, etc

Mesajde yo3irm » Lun Feb 04, 2019 5:44 pm

Salut Vali,

presupunand ca ai internet in ambele locatii, exista o solutie la ce vrei tu, se numeste CATsyncSDR.
(https://catsyncsdr.wordpress.com/)
Ar trebui sa mearga cu orice transceiver, foloseste OmniRig.
Uite aici si un demo:
https://www.youtube.com/watch?v=Iw05cMXI1MQ

Succes


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori