Mai avem nevoie de repetoare????

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Mai avem nevoie de repetoare????

Mesajde yo2ya » Joi Apr 18, 2019 3:59 am

Mai avem nevoie de repetoare????? o intrebare simpla la care as dori raspunsuri la fel de simple/directe.
Sint constructorul/administratorul repetorului R0x(indicativ YO2V) din Banat si din din ultimele monitorizari, traficul radio via repetor tinde spre (zero 0) in afara de QSO-ul local de la 8 dimineata "saracul" repetor isi bate indicaticul, spune poporului ca e activ, dar degeaba....
Trecind la "artileria grea', repetorul Tarcu 70cm-438.900(-7,6mhz)Oltenia,Banat, partial Crisana, traficul se rezuma la povestile de la 8dimi, vreme, poate putina politica , etc. merita sa na "rupem oasele" pentru atitT??????? Ro-linkul in Banat merge 'vai de mama lui"-doar local TM", cum facem sa activam si activitatea asta????
Sint oameni inimosi care tin in functie repetoarele, dar sint cazuri, frecvente , unde din motive de ORGOLIII, nu intra X sau Y ca e repetorul lui Z?????Sintem normali????Intrebarea e retorica!!!!!!!!
Ptr cei din fotoliu, sa ti in functie un repetor pe perioada iernii e aproape de sportul extrem!!!!
In lumea civilizata se fac retele de repetoare, chestii de vis, pe noi ce ne opreste?????
Yo4FYQ, poate ajungem la un numitor comun legat de activitatea via repetoare, si nu ne limitam doar la Whattsapp!!!!!
73 si s-auzim numai de bine!
Marius-yo2ya; administrator yo2v

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Mai avem nevoie de repetoare????

Mesajde yo3hjv » Joi Apr 18, 2019 9:15 am

Marius, bineinteles ca este nevoie de repetoare!
Acuma, depinde de cum le privesti; pot fi instrumente sau un scop in sine.
Daca le vezi ca pe niste instrumente, nu conteaza cat trafic se desfasoara pe ele. Important este sa existe si sa functioneze; cand va fi nevoie de ele, sunt acolo si isi fac treaba.
Daca le vezi ca un scop in sine vei fi dezamagit de nivelul traficului pe ele caci oamenii, chiar si radioamatorii, comunica prin mijloace electronice ce le permit sa pastreze discretia "bisericutelor". :lol:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Mai avem nevoie de repetoare????

Mesajde yo7fws » Joi Apr 18, 2019 9:22 am

Salut Marius

Personal cred ca este nevoie de repetoare, mai ales daca in zona sint statii care il opereaza. Daca traficul este scazut sau deloc, daca nu poate fi modernizat prin conectarea lui la o retea, atunci poate fi desfintat. Costurile sint prea mari ca sa ti in functiune ceva ce nu foloseste nimanui. Eu numai activez demult pe repetor. Rar vara intru pe un 2X sa imi salut un prieten si atit. In 430 n-am facut trafic niciodata.
Cindva repetoarele erau la moda si se facea trafic la greu. Acestea asigurau traficul 'local' al unor comunitati, mai mici sau mai mari. Eu eram arondat, HI, la R5 Cozia. Pe atunci erau 'sus' doua RTM4MF, sau ceva de genul asta. Era o placere sa te intilnesti cu cei dragi si trficul tinea de dimineata devreme pina noaptea tirziu. Apoi a fost modernizat, statii Motorola, si odata cu ele 'politia repetoarelor'. Nu dezvolt, dar nu mi-a placut, desi putina autocenzura nu strica de ambele parti. Acum prefer zgomotul alb, decit clikuri, dtmf si o baliza absurda care zice intr-o engleza sacadata: oai-ou-sevan...
Interconectarea repetorului prin EchoLink sau RoLink este o solutie pentru revigorarea traficului, dar daca trafic local nu este, degeaba.
Sint opiniile mele, nu lua totul de bun. Analizeaza 'la rece' cit trafic exista, efortul depus si la final: merita sau nu merita.

Sper ca nu ai ginduri negative si cu YO2YA/B... comunitatea radioamatorilor din unde ultrascurte are nevoie de ea, HI.

Salutari !
Costi YO7FWS

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Mai avem nevoie de repetoare????

Mesajde YO8SDE » Joi Apr 18, 2019 4:39 pm

Atat timp cat sunt foarte multe zone din Romania fara acoperire GSM, unele chiar locuite permanent, mi se pare o greseala sa renuntam la repetoare, in speciale la cele aflate la cote dominante.
Iarasi nu cred ca e ok sa le interconectam pe toate intre ele, mai ales daca ca sunt pe aceeasi frecventa: incercati 439.100 din creasta Pietrei Craiului si vedeti cate repetoare deschideti simultan si totusi nu poti face un QSO. Am patit sa nu imi auzit "break-ul" si nu o doar o data, dar am perseverat. Si au fost destul de multe situatii in care prin intermediul repetoarelor si Rolinkului, am primit prognoze pentru urmatoarele ore pentru zona in care ma aflam si mi-am configurat traseul in conformitate cu ele, pe vremuri cu coduri galbene si chiar portocalii. Si tin sa le multumesc colegilor radioamatori care mi-au raspuns si imi vor raspunde, dar si celor care au instalat si au grija de acele repetoare.
Da, nu este o munca usoara sa intretii un repetor, mai ales daca e unul amplasat la altitudine. Dar e una placuta si plina de satisfactii, cand poti faci QSO-uri prin intermediul lui si la peste 300km distanta si doar cu portabila.

Acum existand si alte metode noi de comunicare si cum radioamatorii sunt si ei oameni, e normal ca ei sa apeleze si la aceste variante. E un pic mai greu sa trimiti o imagine sau un link via repetor, in cadrul unei discutii mai tehnice, dar nu imposibil ;)

YO2RB
Mesaje: 42
Membru din: Mie Dec 06, 2017 9:29 pm
Contact:

Re: Mai avem nevoie de repetoare????

Mesajde YO2RB » Joi Apr 18, 2019 7:30 pm

Ca sa nu fim ipocriti trebuie sa recunoastem ca traficul pe repetoare tinde spre zero si nu se justifica un efort sustinut pentru mentinerea unora. Totusi eu sper sincer ca cele mai bine amplasate si cu dotare tehnica buna, sa ramana in continuare in functiune.

yo8sgm
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 14, 2013 11:28 pm
Contact:

Re: Mai avem nevoie de repetoare????

Mesajde yo8sgm » Dum Apr 21, 2019 6:49 pm

Am fost plecat de acasa aproape doua saptamani la Baltatesti langa Tg. Neamt. Am luat portabila cu mine in speranta ca pot schimba cateva cuvinte cu cineva din zona de acoperire a repetoarelor VHF/UHF. Rezultatul a fost ca nu mi-a raspuns nimeni. Repetorul R0 (Toaca) se pare ca nu functioneaza iar la apelurile in UHF- R72 nu a raspuns nimeni. Asta nu inseamna ca nu sunt necesare. Este ca si cand ai motiva ca, atat timp cat nu este razboi nu iti trebuie armata. Imi amintesc ca in preajma Craciunului 2018 am facut o deplasare catre Manastirea Chiril de pe Rarau si nu aveam semnal la telefon. Am apelat prin R7-Rarau si mi-a raspuns YO8TVD din Radauti, rugandu-l sa ramana la statie pentru ca nu stiu daca am sa pot trece prin nametii de zapada si este posibil sa raman blocat acolo. Nu a fost cazul dar, m-am bucurat ca se poate, in caz de nevoie, sa cer ajutor in absenta comunicatiilor telefonice. Concluzia mea este ca repetoarele trebuie sa existe si sa functioneze pentru ca nu se stie cand va fi necesar sa soliciti un sprijin sau sa ceri ori sa transmiti o informatie importanta.

Toate cele bune,

73!...de YO8SGM - Marian

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Mai avem nevoie de repetoare????

Mesajde yo8rhm » Lun Apr 22, 2019 8:42 am

Da, avem nevoie de repetoare si merita sa fie mentinute in functiune, cu toate ca nu este usor pentru administratori. Prin ele cei care sunt izolati sau n-au alte posibilitati de comunicare primesc aceasta sansa.

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori