Contact radio educational Romania-ISS

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
n2yo
Site Admin

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde n2yo » Sâm Oct 03, 2020 9:38 am

Ceva detalii de interes public sau radioamatoricesc?

73 de Ciprian N2YO

YO8BCA

Re: Contact radio educational Romania-ISS

Mesajde YO8BCA » Mar Oct 06, 2020 3:52 pm

Din pacate nu va fi pe 09.10.2020
Datorita amanarii cu o zi a lansarii rachetei de aprovizionare NG-14, am fost scosi din programul de saptamana aceasta. Asteptam in continuare o reprogramare.
Chiar si asa, miercuri 07.10 se poate asculta un telebridge cu o scoala din US prin ON4ISS. Spre deosebire de alte dati, downlink-ul va fi pe 437.525 MHZ+-Doppler. Asa ca maine doar ascultam. AOS: 14:15:55 UTC deci la noi 1-2 min mai tarziu. Modificarea frecventei de downlink e datorata emisiei SSTV de saptamana aceasta pe frecventa obisnuita.
Cand vom fi inclusi oficial in program vom anunta si aici. E normal. Din pacate, datorita situatiei generate de covid-19, evenimentul va fi unul restrans la strictul necesar (copii + parte tehnica). Sper insa sa reusim sa transmitem un live pe youtube.

PS. Desi ni s-a cerut discretie pe tema datei pana la includerea in programul oficial, "pe surse" (si nu de la noi) informatiile ajung unde trebuie. Am vazut si noi anuntul de pe issfunclub chiar in ziua in care am fost anuntati ca se amana :?

Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”