Diploma SSTV-ISS decembrie 2019

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Diploma SSTV-ISS decembrie 2019

Mesajde YO8RAA » Dum Ian 05, 2020 3:55 pm

Transmisiile SSTV de la Stația Spațială Internațională sunt posibile datorită implicării multor persoane - voluntari ARISS din întreaga lume .
La sfarsitul anului 2019 a avut loc o activitate SSTV via ISS si s-a oferit o diploma de de catre cei de la ARISS. Cu toate ca termenul de expediere a diplomei era undeva dupa 20 ianuarie 2020, voluntarii polonezi ARISS au inceput expediere diplomelor mult mai devreme.
Mai jos puteti vedea aceasta diploma si cateva explicatii. Felicitari celor care au reusit sa o obtina.
 
Pozele de pe diplomă reprezintă trei astronauți care au decedat in cursul anului 2019.
De la stângă la dreapta:
Alexei Leonov - în timpul zborului cu nava spatială Voskhod 2, pe 18 martie 1965, când primul om a iesit în spatiu deschis. Plimbarea a durat 12 minute și 9 secunde. Si-a făcut al doilea zbor spatial în cadrul programului Soyuz-Apollo (15 - 21 iulie 1975). În cadrul acestei misiuni, Soyuz-19 s-a alipit cu nava spatiala Apollo. A fost prima andocare pe orbita a unei nave americane cu una sovietica. În total, trei astronauti americani si doi sovietici au zburat în ambele vehicule.
În anii 1970–1991 a fost comandant adjunct al Centrului de Instruire Cosmonauti "Yuri Gagarin".
El a fost cunoscut și ca pictor, pictand tablouri cu subiecte legate de cucerirea spațiului.
A murit la Moscova pe 11 octombrie 2019 la vârsta de 85 de ani.

Valery Bykovsky - a luat parte la trei misiuni spatiale. Pentru prima dată a zburat în spatiu în 1963 la bordul navei spațiale Vostok-5. 13 ani mai târziu - în 1976, a fost comandantul echipajului Soyuz-22. În 1978 a decolat în spațiu pentru a treia oară - in postura de comandant al navei spatiale Soyuz-31. A fost un zbor către statia spațială Salut-6 din cadrul programului Intercosmos.
A murit la vârsta de 84 de ani, pe 27 martie 2019 în Star City, lângă Moscova.

Sigmund Jähn - din fosta Republica Democrată Germană, a fost primul german care a zburat în spatiu. În compania lui Valery Bykovsky mai sus menționat și la bordul navei spațiale Soyuz-31, a mers la statia spatială Salut-6, pe 26 august 1978, ca parte a programului Intercosmos. După o călătorie de 7 zile, 20 de ore, 49 de minute și 4 secunde, amândoi s-au întors pe Pământ la bordul navei spațiale Soyuz-29.
A murit la vârsta de 82 de ani, pe 21 septembrie 2019, la Strausberg (Germania).

73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
Diploma sstv.jpg

yo8rby
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 11, 2015 11:03 pm
Contact:

Re: Diploma SSTV-ISS decembrie 2019

Mesajde yo8rby » Lun Ian 06, 2020 7:57 pm

Salut Mircea , felicitari , dar ca sa ma laud si eu , a mea e 152129.Acum am ceva mai mult timp dupa ce am finalizat multe din activitatile necesare unei case noi si in felul asta incerc sa fiu ceva mai activ ...in spatiu .


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori