APRS in YO

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo8ssh
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:19 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo8ssh » Sâm Oct 17, 2020 9:03 am

yo5puv scrie:Exercitiu de imaginatie:
Sa presupunem ca toate digipeaterele ar fi de nivel 1, inclusiv cele de la altitudini mari.
Ar mai fi trafic intre digipeatere?

Eu zic ca nu, fiecare pachet ar fi repetat cel mult o data (un hop).


Nu trebuie facut niciun exercitiu de imaginatie deoarece asa stau lucrurile acum. Trebuie doar monitorizat traficul si se vede imediat ca reteaua este saturata de trafic inutil.

YO8SSH

yo8ssh
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:19 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo8ssh » Sâm Oct 17, 2020 9:50 am

yo2loj scrie:Legat de rfonly/nogate, știu exact ce fac, și mai ales știu și faptul că nu toate implementările de igate onorează acest lucru, dar mai e un aspect pe care unii îl ignoră. Faptul ca unele igateuri re-emit trafic inutil venit din internet, dacă sursa se află în limita lor stabilită de filtrele de intrare dinspre aprs-is. Concret, apar duplicate tot felul de telemetrii și balize, re-emise de terțe noduri aflate în aceeași zonă, care se vor mai perinda o tură prin wide2-x, iar asta duce la încărcarea inutilă a părții radio.
De aceea insist cu folosirea acestora dacă nu e neapărat necesar ca acele informații să facă buline pe hartă.
De ex. un igate poate linistit să-și trimită poziția o dată la 30 de minute pe net (pentru hartă), însă baliza pe radio e util să fie către rfonly, sau dacă e nevoie, direcționată via un digi dar cu rfonly in cale.


Si administratorii de I-Gate-uri trebuie sa fie atenti la traficul scos prin RF. Nu are rost de scos statii de la sute de Km distanta. Cel mai bine e ca aceasta functie IS to RF sa fie folosita doar pentru mesaje. Este un I-gate in Ucraina UR7D-1 care scoate o gramada de "porcarii" in RF. Partea trista este ca se aude departe. L-am auzit pe handy in pasul Tihuta la 240 km distanta. Mi-a umplut lista de statii. Pe 6 septembrie am receptionat pe handy in nordul YO pachet venit de la YO2LSR prin YO2KCB-1 de la 400 km. Cam ce putere are la emisie YO2KCB-1 ?

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo2loj » Sâm Oct 17, 2020 1:05 pm

Cred că are vreo 20w, doar că sunt digiurile sunt plasate adecvat. YO2KCB-1 (Reșița) are deschidere către YO2BT-1 din Munții Bihorului la 1561m altitudine și la 150km la nord, și de obicei ori se aud direct. De asemenea, YO2BT-1 se aude către nord până în Ucraina...

yo5puv
Mesaje: 133
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo5puv » Mar Oct 20, 2020 1:38 pm

yo8ssh scrie:Nu trebuie facut niciun exercitiu de imaginatie deoarece asa stau lucrurile acum. Trebuie doar monitorizat traficul si se vede imediat ca reteaua este saturata de trafic inutil.
YO8SSH


Situatia actuala este ca majoritatea digi-urilor sunt de nivel 1 + 2, nu de nivel 1.
Si asta pana la urma ar fi OK daca toti administratorii de noduri si-ar seta balizele si telemetria in RF in mod corespunzator (ca frecventa si numar de hopuri), in functie de situatia locala (digipeatere/Igate-uri).
Ca principiu, traficul ar trebui reglat la sursa (la emisie), nu prin adaugarea de filtre pe parcurs (pe digi-uri).
Traficul pe de alta parte e o treaba relativa :)
Relativa in timp si spatiu.
Daca urci pe varfuri de munte, de unde poti receptiona 3-4 digi-uri de la distante mari, da, e trafic.
Daca esti intr-un oras (pe valea Muresului de ex), probabil o sa receptionezi un pachet doua intr-o ora in cazul fericit ca e propagarea buna.
Sunt noduri mai "ocupate" si noduri care "mai mult șomează", depinde de zona, de locatie.
Eu pana acum, pe unde am fost n-am avut problema sa nu pot trimite un pachet din cauza ca era reteaua prea incarcata. Chiar si cand am fost la munte (Apuseni, Cindrel). Cu exceptia episodului YO5ER bineinteles. (Care, e drept, a durat cateva saptamani bune).
Am fost in schimb in multe zone care nu aveau acoperire APRS.
Comparativ cu alte tari mai din Vest noi nu avem multe noduri APRS. Sunt convins ca reteaua poate fi extinsa pentru a avea acoperire mai buna si in acelasi timp "tunată" pentru a pastra traficul in limite rezonabile.

73, Emil

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde YO8SDE » Mar Oct 20, 2020 3:51 pm

@Emil (YO5PUV) Este foarte bine, chiar ideal ca acel trafic sa fie limitat direct de la sursa si ca numar de pachete baliza sau de telemetrie, dar ca si frecventa si bineinteles ca si cale de transmitere.
Dar ca si la repetoare trebui gasit un echilibru si intre sensibilitatea si puterea de emisie. Caz concret nu cred ca te ajuta pe valea Muresului sa receptionezi 10 pachete pe ora de la 2 digipitere, daca nici unul nu te poate decoda cu 5W din portabila. Prespun totusi ca nu merge nimeni cu antene yagi si boom de 6m lungime pentru trafic APRS.
Si bineinteles ca mai sunt zone albe pe harta APRS de acoperit si in urban, dar mai ales in montan.

In RF de catre I-Gate-uri nu ar trebui scoase alte pachete cu origine "terta" cu exceptia celor de tip mesaje. Daca stiti de astfel de exemple, capturi si sa trimitem celor care le administreaza, pentru ca nu este normal acest QRM. Un I-Gate prespun ca e mai usor de reconfigurat, fata de un Digipeater pe varf de munte.

yo8ssh
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:19 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo8ssh » Mie Oct 21, 2020 1:21 pm

Ca sa vorbim pe cifre.

Astazi la ora 13 am luat cateva date furnizate de doua digipeatere aflate la peste 1800 m altitudine:
YO8A-2 aflat pe Vf Toaca din Ceahlau si YO5KIP-1 aflat pe Vf. Vladeasa din Apuseni.

YO8A-2 raporteaza receptia a 8.7 pckt/m. adica un pachet la fiecare 6 secunde.
YO5KIP-1 raporteaza receptia a 22.7 pckt.m, adica 1 pachet la fiecare 2.6 secunde.

Nu toate sistemele ofera astfel de date dar cred ca cifrele vorbesc singure.

YO8SSH

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo3hjv » Mie Oct 21, 2020 10:15 pm

Imi faceam procese de constiinta ca am declansat o polemica dar mi se pare o discutie extrem de constructiva si am invatat niste lucruri interesante. Pana acum puneam ca maimuta setarile de PATH, acum stiu ce si cum.

Privesc APRS din perspectiva unei solutii utile in situatii de urgenta; din APRSICE32, in cazul unei urgente am o lista de POI pe care le putem transmite in RF. Sunt POI utile, cum ar fi sectii de politie, unitati de pompieri, camere de garda, policlinici samd.

Stiu ca informatiile sunt prezente pe internet insa, de regula, sunt disparate si necesita o "periere" a mai multor site-uri pentru a gasi informatii.

Poate ar fi util un demers de aducere intr-un singur loc a unor informatii, in limba romana, poate sub forma de Wiki.
APRS este un instrument util, usor de utilizat cu echipament destul de simplu. Acum 15-20 de ani era nevoie de circuite specializate pentru partea de modem, astazi se poate face un intreg TNC cu un Arduino. Ar merita o concentrare a informatiei.
De asemeni, poate ar fi utila si realizarea unor indrumari in spiritul bunelor practici, inclusiv o recomandare de a seta corect modulatiile.

Multumiri!
73 de Adrian yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo8ssh
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:19 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo8ssh » Joi Oct 22, 2020 10:11 am

yo3hjv scrie:
Poate ar fi util un demers de aducere intr-un singur loc a unor informatii, in limba romana, poate sub forma de Wiki.

73 de Adrian yo3hjv


Exista aprs.ro . Nu stiu cine-l administreaza dar se poate concluziona acolo toate informatiile necesare.

YO8SSH

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo3hjv » Joi Oct 22, 2020 2:36 pm

Pentru cine doreste sa faca teste, am dat drumul la un iGate pe frecventa de 432.350 MHz.
In principiu o voi folosi pentru a testa niste tracker-e ce urmeaza sa fie "instalate" pe caini de cautare-salvare dar poate fi utilizata si de alti doritori de experimente.
Este realizata cu un Raspi 3B+ cu Direwolf, receptor SDR Nooelec iar antena este pe bloc, 20m cablu Cellflex 1/2. Ar trebui sa mearga confortabil cu 2-3W prin Bucuresti.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ixw
Mesaje: 18
Membru din: Vin Noi 20, 2015 12:26 pm
Contact:

Re: APRS in YO

Mesajde yo3ixw » Sâm Dec 05, 2020 10:26 pm

Salutare,

Incepand de astazi, radioamatorii pasionati de sistemul APRS, au posibilitatea sa se conecteze la serverul APRS Tier 2 Network, pus la dispozitie cu profesionalism de catre reteaua RoLink 439100. Este vorba despre serveul cu ID-ul "T2ROM" cu adresa "aprs.439100.ro" , unde cei pasionati pot urmari si testa modul de balizare si transmitere cu ajutorul GPS a datelor in timp real, prin intermediul acestui sistem de comunicatie digitala.
Este un capitol nou si foarte interesant al proiectului initiat de RoLink 439100, care se va dezvolta cu succes in perioada urmatoare.
http://aprs.439100.ro

Balizare placuta ;)
Bogdan, YO3IXW


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori