Observatii pe banda de 20m

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO3AOE » Dum Dec 05, 2021 9:17 pm

Din motive de obisnuinta si-mai ales!-pe emisie,de antena-hi!,banda mea cea mai ascultata/lucrata este cea de 20m,unde,in afara unor concursuri de sfirsit de saptamina sau dechideri sporadice destul de scurte si extrem de fluctuante,din cauza propagarii slabute nu prea se aud cine stie ce raritati, dar asta este...In schimb,in ultima vreme,constat o inmultire destul de deranjeanta a unor posturi/ statii cu transmisie de date sau ce-or fi,nu stiu si nici nu ma intereseaza ce fel/tip sint,observ doar ca nu mai sint grupate strict in zona dedicata/destinata lor,ci apar cam pe toata banda,unde li se nazare si cu puteri destul de mari,de natura sa perturbe destul de serios comunicatiile noastre vocale.Nu odata ascultam cite un QSO in fonie,cind-brusc si dintr-o data-hi!-unul sau altul dintre corespondenti era perturbat pina la mascare de o hiriiala,urmata de o salva/serie de date gen de calculatoare vechi,urmata de un zgomot alb de mare intensitate,si-apoi iar de la capat.Ne-avind posibilitatea-si dealtfel nici interesul-sa decodez aceste semnale,nu pot sti daca sint de-ale colegilor nostri intru pasiune sau provenite de la alte surse,mai mult sau mai putin obscure,dar care n-ar avea ce cauta acolo.Poate stie cineva ce sint si ce s-ar putea face pentru limitarea si/sau disciplinarea lor,fiindca sint ferm convins ca nu ma deranjeaza doar pe mine...

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde yo3hjv » Lun Dec 06, 2021 12:51 pm

Pentru a putea avea idee despre ce este vorba, ar fi utila cel putin o inregistrare audio insotita de ora si frecventa exacta unde este receptionata emisiunea respectiva.
73 de YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 06, 2021 1:53 pm

Da,intr-adevar,asa este,dar-din pacate!-nu am-sau cel putin nu am inca-hi!-aceasta posibilitate tehnica,dar am sa ma consult cu fiu-meu,care este de profesie analist/programator de sisteme I.T. si care-mai mult ca sigur!-va gasi o solutie adecvata,fiindca asi vrea sa putem corela atit frecventa din banda cit si ora inregistrarii respective.Oricum,pina atunci,cine are curiozitatea de a auzi/asculta aceste semnale codate,le poate gasi destul de repede si de usor,fiindca apar destul de des si cam peste tot,de cele mai multe ori-nu stiu daca doar intimplator-chiar peste corespondentii unor QSO-uri in desfasurare in fonie. Tin sa precizez ca nu sint emisiuni de S.S.T.V.,care apar si ele dar la locul lor pe/in banda,si de asemenea ca nu am absolut nimic impotriva emisiunilor de date,daca se fac la locul lor in cadrul benzii.

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO8SDE » Lun Dec 06, 2021 3:26 pm

Sau puteti sa le cautati in lista de aici, daca sunteti sigur ca sunt semnale transmise de radioamatori in moduri digitale si nu interferente.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 06, 2021 11:43 pm

Da,dar-din pacate!-in afara de semnalele S.S.TV si eventual RTTY,nu prea sint familiarizat cu sunetul unor alte tipuri de transmisiuni digitale,fiindca nu le-am folosit niciodata si nici nu le-am ascultat in mod special pentru a le memora amprenta acustica,asta este,fiecare cu preferintele lui...

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO8SDE » Mar Dec 07, 2021 12:48 am

De aceea v-am dat acel link la o pagina in care puteti sa le ascultati si reascultati pana il gasiti pe cel care il "acuzati" si il recunoasteti. Aveti buton de play pentru fiecare mod digital prezent acolo in lista.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 07, 2021 8:31 am

Da,am inteles,da,foarte util site-ul respectiv,l-am salvat si l-am stocat,chiar nu stiam de el, multumesc! foarte mult,o sa fie o auditie instructiva-hi!.Oricum,chiar daca il voi gasi si il voi recunoaste nu-mi va ajuta prea mult,fiindca nu am programele de decodare necesare,asa ca nu voi avea cum sti daca sint de-ale noastre sau altele,dar-cum scriam mai sus-voi incerca sa le inregistrez si sa le postez aici pentru cunoscatori,desi nici asta n-ar fi o rezolvare...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO4BKM » Mar Dec 07, 2021 10:00 am

Am observat si eu asta si nu numai cu semanale digitale ci si din spectrul "vocal". Stiam sa identific semnalele digitale deoarece faceam si trafic digital. De mult ajutor la identificarea lor este o aplicatie (cum ar fi din categoria Digital Master 780) care le vizualizeaza intr-un mod inconfundabil pe "cascada".
Motivele care indeamna pe unii sa produca bruiaje cu astfel de semnale sunt foarte diverse, de la simpla "distractie" pana la razbunari personale. Odata am surprins in 20 m cum o statie era bruiata de cate ori incerca sa faca apel, peste ea se suprapunea o emisiune puternica in SSB ca un barait sau borboloseli din buze. Chiar si cand facea QSY. Dar am si auzit semnale SSTV care au un spectru mult mai bogat decat semnalele FSK ori PSK pentru generare de texte si care se suprapuneau peste semnale SSB aflate in afara subbenzii permise pentru SSTV.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 07, 2021 10:51 am

Da,te salut! Tavi si multam! pentru contributie.Da,le-am auzit si eu p'alea de care scrii,dar alea-sau cel putin unele dintre ele-erau oarecum tintite,pe cind astea de-acuma nu sint,fiindca am observat ca pica peste oricine,oarecum la intimplare,dar mai stii-hi!.Tot asa,intr-o vreme era unul,cred ca de pe la noi,ca prea venea tare,care netam-nesam incepea sa fluiere peste QSO-uri,in special peste unele de DX,parea a fi ceva invidie la mijloc,ca la vulpea cu strugurii-hi!,dar nu l-am mai auzit in ultima vreme,poate ca s-o mai fi modernizat si el si-o fi trecut si el pe/la digitale-hi!,n-ar fi exclus...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Observatii pe banda de 20m

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 08, 2021 9:40 am

Intre timp am ascultat cu mare/multa atentie mostrele de amprente/semnaturi audio ale tuturor tipurilor de transmisii digitale pe care le-am primit si am ajuns la concluzia-discutabila-hi!-ca ceea ce am semnalat seamana cel mai mult cu sistemul "PACTOR 3",dar pare ca totusi nu este chiar exact acelasi,asta este,important ar fi sa nu mai apara pe unde nu trebuie si-in special!-peste un QSO in desfasurare...


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori