CW - invatare transmitere.

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

CW - invatare transmitere.

Mesajde yo3cen » Mie Aug 17, 2011 10:25 pm

Telegrafia a fost si este inca un "mister" pentru mine si cu greu am trecut examenele de autorizare (receptie cw).
In trecut am facut QSO-uri in CW, dar foarte greu si la viteze mici de transmitere.
Nu am inteles niciodata cum Liviu (YO3DLL) sau Relu (YO3CDN) isi ciuleau urechile in fata unui xcvr si receptionau/transmiteau la viteza mare.

De ceva timp am inceput sa (re)invat CW.
Am ales programul lui Ray, G4FON: http://www.g4fon.net.
Alte variante ar fi fost "Learn CW on line - lcow.net" si " Just Learn Morse Code - justlearnmorsecode.com"
Fac antrenament zilnic la receptie 15WPM (scriere pe hartie) si progresez uneori usor alteori greu (receptia a cel putin 90% din textul transmis).
-----------------

Revenind la topic: "CW - invatare transmitere" ..eventual la 15WPM.

Am o cheie de manipulare model YO7FO ca in poza atasata si urmatoarele intrebari:
- cum se regleaza cele trei suruburi din poza?. Cred ca au importanta distantele dintre lamela centrala si contactele laterale daca vreau sa transmit cu o anumita viteza. Cum se regleaza "practic" distantele dintre contactele unei chei telegrafice?.
- exista un soft free care sa "receptioneze - citeasca" niste exercitii ale mele transmise cu o cheie telegrafica conectata la un PC si care sa-mi "analizeze" corectitudinea transmisiei in CW?

Multumesc anticipat...
-----------
Bibliografie pentru cei care vor sa invete CW:
- The Art and Skill of Radio-Telegraphy by N0HFF - http://www.qsl.net/n9bor/n0hff.htm - click pentru descarcare pe "Adobe PDF File(948KB)"
- Zen and the art of telegraphy by IK0YGJ - http://www.qsl.net/ik0ygj/enu/ZART_r20101008m.pdf
- A Beginner's Guide to Making CW Contacts by WB8FSV - http://www.netwalk.com/~fsv/CWguide.htm
-----
P.S.:Nu stiu cum sa uploadez o poza pentru atasarea la acest mesaj...

YO2LGV
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 7:37 am
Contact:

Re: CW - invatare transmitere.

Mesajde YO2LGV » Mie Aug 17, 2011 11:00 pm

te salut, Gabi
pentru a invata receptia radiotelegrafiei (cod morse) iti recomand programul lui F6DQM intitulat CW PLAYER, are si functia de monitorizare deci poti vedea ce transmiti. parerea mea ca este un program f simplu si bun. ca sa ajungi sa receptionezi la viteza mai mare, este nevoie de timp si ambitie. alti radiotelegrafisti consacrati zic ca este necesar cel putin 30 minute pe zi de antrenament constant. ideea principala este sa nu urmaresti caracterele ci sa memorezi melodia semnului. daca incepi sa numeri punctele si liniile din caractere, nici o sansa... pentru o simulare de concurs in cw iti recomand MORSE RUNNER ca program de antrenament.
in legatura cu cheia telegrafica astept o poza poate te pot ajuta cu ceva... de obicei fiecare operator regleaza dupa bunul sau plac. ideea e sa-ti fie comoda transmiterea.
73, Leo

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: CW - invatare transmitere.

Mesajde yo3cen » Joi Aug 18, 2011 6:47 pm

YO2LGV scrie:te salut, Gabi
pentru a invata receptia radiotelegrafiei (cod morse) iti recomand programul lui F6DQM intitulat CW PLAYER, are si functia de monitorizare deci poti vedea ce transmiti. parerea mea ca este un program f simplu si bun. ca sa ajungi sa receptionezi la viteza mai mare, este nevoie de timp si ambitie. alti radiotelegrafisti consacrati zic ca este necesar cel putin 30 minute pe zi de antrenament constant. ideea principala este sa nu urmaresti caracterele ci sa memorezi melodia semnului. daca incepi sa numeri punctele si liniile din caractere, nici o sansa... pentru o simulare de concurs in cw iti recomand MORSE RUNNER ca program de antrenament.
in legatura cu cheia telegrafica astept o poza poate te pot ajuta cu ceva... de obicei fiecare operator regleaza dupa bunul sau plac. ideea e sa-ti fie comoda transmiterea.
73, Leo


Salut Leo si multumesc mult pentru recomandari.
Am descarcat programul CW PLAYER.
Cam 30 minute pe zi folosesc si eu pentru antrenament.
Desi cunosc alfabetul morse si pot receptiona (cu greseli) la viteza mica, am inceput lectiile de la zero cu receptie la 15wpm - adica intai doua caractere apoi inca unul...etc.

Atasez si poza (eu ma uitam pe bara de sus pentru atasare - hi hi).
Ce distanta trebuie sa existe intre surub 2, 3 si contacte?
73
Fişiere ataşate
cw_surub.jpg
cw_surub.jpg (120.4 KiB) Vizualizat de 5865 ori

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: CW - invatare transmitere.

Mesajde YO6OMD » Joi Aug 18, 2011 7:47 pm

De obicei contactele se regleaza cat mai apropiate cu cresterea vitezei de transmitere, pentru a scurta timpul necesar parcurgerii distantei intre cele 2 puncte ale cursei bratului.
Asta mai tine si de confortul operatorului. Se mai regleaza si forta arcului ( elementului de contrabalansare care aduce armatura la punctul de repaus) pentru o revenire rapida.
Pana la urma totul tine de practica si de testarea diferitelor constructii ale key-erelor, pentru a gasi modelul cel mai confortabil la utilizare.

Pentru poza, surubul 3 regleaza forta arcului pentru revenire rapida in repaus, iar surubul 1 si 2 regleaza distanta intre contacte pentru linii, respectiv puncte.
Ultima oară modificat Joi Aug 18, 2011 7:51 pm de către YO6OMD, modificat 1 dată în total.

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: CW - invatare transmitere.

Mesajde YO3DLL » Joi Aug 18, 2011 7:49 pm

Buna Gabi,

Ma bucur sa te vad la fel de interesat de CW ca in urma cu 25 ani !!:)) .. O treaba buna dealtfel cu toate ca acum acest mod este c-am desuet ... Uite bunul meu prieten YO3DS fost YO3FXL a invatat si el de la zero !!! in ultimile 6 luni foarte bine CW cu unele programe speciale ce la el au dat un randament surprinzator pentru mine ... Contacteaza-l la yo3fxl@yahoo.com si vezi ce a facut si cum.... Cu cheia , si eu am una ca a ta ( parca le-am cumparat amandoi odata ) pe care o folosesc la portabil , fiind mai ieftina si nepretentioasa si deci o pot supune tuturor chinurilor de transport , dar mai am cea de acasa un Vibroplex de Luxe , care face o diferenta uriasa la viteza, manipulare ... Ambele mi le-a reglat Doru , pe care te invit sa-l contactezi sau sa mergi putin pe la el si o sa ti-o regleze in 10-15 minute extrem de bine ..:)

Altfel ma bucur sa te vad preocupat in continuare de trafic si sper sa facem un QSO in telegrafie si poate sa ne mai si vedem , a trecut ceva vreme ..

Succes Gabi !
73L
73 de YO3DLL - Liviu


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori