Frcvente repetoare

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo8ssh
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:19 pm
Contact:

Re: Frcvente repetoare

Mesajde yo8ssh » Lun Sep 23, 2013 11:23 am

Parerea mea este ca ecartul de 200 Khz este suficient. Trebuie studiata problema si rezolvata astfel incat ambele echipamente sa poata functiona fara probleme.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Frcvente repetoare

Mesajde yo3hjv » Mie Sep 25, 2013 9:23 pm

As adauga pe langa üreche"si "meserie"si ceva aparatura de masura si control :lol:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Frecvente repetoare

Mesajde YO9CHO » Joi Sep 26, 2013 12:11 pm

@yo3hjv: 8-)

yo3gdi
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 19, 2010 10:09 pm
Contact:

Re: Frcvente repetoare

Mesajde yo3gdi » Joi Sep 26, 2013 7:12 pm

Nu fiti rautaciosi, lasati colegul sa se exprime. As dori sa vad o sugestie argumentata tehnic legata de functionarea unor echipamente la distanta de 200Khz . Altfel raman vorbe...

yo8dar
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 08, 2011 9:40 am
Contact:

Re: Frcvente repetoare

Mesajde yo8dar » Lun Sep 30, 2013 9:02 am

Exista solutii, ele fiind bineinteles numai"tehnice". Fara argumente teoretice si in putine cuvinte iata una pentru cazul particular de functionare in aceasi locatie a unui repetor vocal si a unuia digital (aprs), frecventa de receptie a repetorului vocal fiind "apropiata" de frecventa de lucru a statiei digitale. Pe intrarea repetorului vocal se insereaza un filtru de rejectie (notch) care are frecventa centrala egala cu frecventa de lucru a statiei digitale. Nu incercati bobinute si trimerase.
Filtrul trebuie sa fie de tipul HQ, adica obligatoriu cavitate rezonanta. Trebuie sa sacrificati cel putin doua cutii de la mancarea pentru caini si o bucata de teava din cupru. Lucrat ingrijit pentru a obtine si o buna stabilitate mecanica(esentiala in functionarea filtrului) acest filtru poate oferi surprize placute. Si asta si la mai putin de 200 kHz distanta, despre care vorbim.
Bineinteles exista si varianta industriala pentru asemenea filtre, cu pretul corespunzator .
Exemple de realizare gasiti pe "net" ca tot exista. Selectati cu atentie si dupa posibilitati.
Renuntati sa mai visati filtre digitale in domeniul RF.


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori