Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo8cln » Vin Mar 15, 2013 8:47 am

La Radioamator.ro , apare o invitatie pt. cei care doresc sa-si depuna candidaturile pentru functiile vacante din CA al FRR sa isi prezinte CV -urile ! Mergind, dupa link-ul de acolo la hamradio.com, vedem ca CA este (cu exceptia a 2 posturi) complet (inclusiv SG interimar) ceea ce este total neadevarat. Se constata ca, in continuare se perpetueaza incalcarea statutului si a legii. Se pare ca o solutie care se va impune va fi o actiune in justitie ! Sintem in stare sa o facem ? 73! de yo8cln

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo8cln » Vin Mar 15, 2013 11:23 am

Link-ul este hamradio.ro (cu scuzele de rigoare) 73! de yo8cln

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo9rij » Vin Mar 15, 2013 12:14 pm

Propun sa se faca si o pagina in care sa se semnaleze punctual nerealizarile pentru cei care detin deja functii in CA al FRR, ar fi fost pagina si discutia mai animata iar radioamatorii ar fi stiut cum se prezinta cei care promit si nu fac nimic.
Din pacate si anul acesta vom asista la aceasi impasivitate, fara se se schimbe nimic. Sunt curios cu ce o sa-i mai "abureasca" pe membrii AG in acest an conducerea! Probabil se va incepe sedinta cu "Radioamatorismul, acesta activitate atat de draga noua...iar membrii AG vor fi cuprinsi de o stare nostalgica si euforica in amintirea vremurilor bune. Poate sunt rautacios dar asa se vede din partea asta a tarii, mai ales ca am si un exemplu local de toata frumusetea, care intareste cele spuse !Hi! 73!

yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo2bpz » Vin Mar 15, 2013 12:54 pm

Problema e ca "exemplele locale" au ajuns sa devina "exemple nationale"! (YO2BPZ)

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO3JW » Vin Mar 15, 2013 1:40 pm

Stimati colegi
In urma cu "tz" ani am propus modificarea STATUTULUI. Era inca pe vremea lui Vasile. In acel an AG s-a amanat pana in luna mai, dar tot nu s-a schimbat
De atunci au mai fost cateva valuri de initiative si toate se impiedica de actualul STATUT care statuteaza ca se va trimite cu 45 zile inainte la "membri" si apoi se va decide!
Adunarea, asa cum remarca si YO6CUF, este pe 6 aprilie ac. Pana la dat respectiva mai sunt...zile!
Nu se poate face statutar nimic acum.!
Va trece si acest AG si iar se vor discuta 'tz" variante.
Probabil ca FRR ar trebui desfiintat prin hotarare judecatoreasca deoarece in statut sunt articole care incalca unele prevederi legale.
Mai cu seama ca se stipuleaza ca s-a facut conform Legii Sportului!
Am observat ca mai multi onorabili alesi de AG au parasit CA. Oare ei nu insala astfel nozuintele celor care iau trimis sa ii reprezinte?
Culmea, acum cand numai sunt in CA, sunt mai virulenti!
Va trece si data de 6 aprilie. Sa fim sanatosi! O sa vedem ce va fi....
Va doresc o asteptare linistita, ca de obicei....

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo9rij » Vin Mar 15, 2013 7:12 pm

Buna seara Pit,
pentru ca la mine ai facut referire voi spune ceea ce multi nu stiu si anume ca atunci cand faci parte din CA exista o persoana desemnata care vorbeste in numele FRR, astfel incat sa existe o singura si unica pozitie fata de problemele aduse in discutie de radioamatori sau structuri afiliate astfel incat raspunsurile sa nu starneasca confuzie, lucru care ar fi posibil daca ar vorbi fiecare cum il taie capul. O voce unica nicm macar nu mai exista in FRR de multa vreme, iar daca sunt luari de pozitie acestea sunt cel putin hilare, nefundamentata legal sau exprima vointa unuia dintre membrii asa cum vede el problemele, nefiind avizat sa dea raspunsul legal astfel adancind suspansul si starnind o si mai mare confuzie. Exista o decizie a CA pin acest sens.
Dupa ce mi-am dat demisia din CA am constatat ca pot sa spun lucrurilor pe nume fara sa ma interferez cu vocea unica a FRR. Trebuie spus ca dupa disparitia lui Vasile, aceasta voce nu a mai existat (vedeti va rog, numeroasele apelari, intrebari adresate conducerii FRR tratate cu o tacere de mormant. Tacere pentru care si eu am rosit in sedinte de CA cand ceream sa se dea un raspuns radioamatorilor care solicitau acest lucru si care "ramanea cum am stabilit"). Pe de alta parte Pit, trebuie sa spun ca pe undeva a convenit aceasta situatie ambigua care a domnit pana acum in FRR, si stii foarte bine la ce ma refer, una dintre probleme fiind chiar recenta. Dar... fiecare face ce doreste si isi apara interesele! Sa nu vorbim de FRR cu vocea unui samaritean! Riscam sa cadem in ridicol!
Asa ca daca am fi fost cu totii mai virulenti, FRR ar fi avut o sansa. Dar cu vicepresedinti care isi pun poza de colonel pe carnetul de arbitru si cu membrii care vad FRR ca pe ograda in care isi fac afacerile fara sa plateasca TVA, nu vom merge mai departe. Am un respect deosebit pentru toti cei care fac performanta dar ii rog si pe aceasta cale sa nu incurce lucrurile, pentru ca asta s-a intamplat pana acum cu FRR.
Totusi sper ca FRR sa intre pe drumul normal dar cu membrii din conducere care stau in CA doar pentru ca "da bine la CV" si nu stiu sa faca diferenta dintre radioamatorism si management nu se poate nici macar "iesi din sant.", desi groapa e alaturi!
Sper ca nu am fost prea acid, iar daca am deranjat si am fost "obraznic" imi cer scuze, desi intentia este de a informa corect nu de a starni polemici! Hi!73 YO9RIJ

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO8DHD » Mie Mar 27, 2013 10:45 am

MAi sunt mai putin de 10 zile pana la adunarea generala a FRR si constat - din nou - o lipsa de informare din partea FRR. Nu ma refer aici numai la informatiile de pe acest site ci in mod deosebit de pe hamradio.ro. In plus, si-au anuntat candidatura doar doi radioamatori pentru anumite functii. Daca Cezar YO6CUF vine cu o sustinere din partea unui club afiliat, pentru dnul Dan YO3JX nu vad decat candidatura. Despre celelalte functii vacante nici o informatie.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo3jx » Mie Mar 27, 2013 2:35 pm

@ YO8DHD

Buna ziua. Vin cu o mica lamurire in ce priveste lipsa link-ului pentru candidatura SG. Din partea mea nu sunt elemente noi si pentru ca nici acum nu este clar aspectul eligibilitatii acestei munci in cadrul A.G. al F.R.R., l-am rugat pe dl. Ciprian sa scrie simplu numele si atat. Dosarul complet l-am depus atat la sectia de radio C.S.T.A. Bucuresti cat si la sediul A.N.S.T. (M.T.S.) in ianuarie 2012, am incercat inaintarea unui exemplar si la F.R.R. dar la timpul respectiv dl. Dragulescu a refuzat inregistrarea. Am facut cunoscuta intentia prin internet pe site-ul oficial al F.R.R. Hamradio.ro cit si fiecarui membru C.A, deasemenea dupa alegerea noului presedinte al F.R.R prin prezentarea dosarului cat si pe cale electronica prin internet. Din pacate astept si acum macar un rand ca raspuns.... De fapt in octombrie 2013 cand dl. presedinte Neacsu Constantin a avut initiativa unei selectii de candidati pentru S.G, anuntul respectiv era voit eronat "secretar de federatie" nu a fost semnat, datat si stampilat, deci nu a avut caracter oficial si legal cum s-a dovedit in timp. Speranta este la aceasta A.G. din 6 aprilie 2013, pentru a se intra in normalitate. In acest an 2012 de tergiversari si nehotarari, viata organizatorica a F.R.R. a suferit un declin deseori semnalat de radioamatorii nostri. Munca de secretar este executiva dupa Statut, directia si strategia de dezvoltare pe viitor revine C.A. si presedintelui dar S.G. fiind parte ca C.A. poate avea sugestii si initiative care sa ajute la bunul mers al activitatii. Nu am ridicat pretentii financiare avand suficienta si considerand ca indeplinesc toate conditiile legale de studii in specialitate, ma bucur de sanatate bazata si pe evitarea exceselor nesanatoase privind modul de a sarbatori succese sau simple intalniri, experienta in organizare activitati sportive si obstesti, am facut o simpla oferta de intentie. Cine a dorit sa ma verifice a avut timp de 12 luni (februarie 2012-martie 2013) sa o faca, ca sa nu vorbesc de cei 43 ani de cand sunt autorizat ca radioamator de emisie-receptie. Cu drag, Dan-Liviu Voiculescu, YO3JX.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO8DHD » Mie Mar 27, 2013 2:56 pm

Postarea anterioara nu se dorea o referire la persoana dvs ci o readucere in actualitate a faptului ca in afara de acel anunt de convocare a AG, informatiile despre locurile vacantate, candidati, ordinea de zi si intr-un fel un lucru important dupa parerea mea, cluburile care au drept de vot nu apar nicaieri. Poate ca mesaje sau postari pe acest subiect ii vor determina pe cei din conducerea FRR sa prezinte radioamatorilor datele care zic eu nu sunt secret de serviciu.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo9rij » Joi Mar 28, 2013 8:18 am

@ YO8DHD, Dr OM dumneata doresti sa fie transparenta si dinamica intr-o federatie care nu e in stare sa isi corecteze greselile de pe site.
Recent am trimis cateva emailuri pentru a sesiza faptul ca pe pagina principala a federatiei troneaza o gogomania cat toate zilele de mare care se numeste "Situatie receptori si SWL"
http://www.hamradio.ro/default.asp?id=55&mnu=55, dar ....NIMIC nici un raspuns. Am trimis un email presedintelui (fara a carui aprobare nu se publica nimic pe site, Sic! Hi!) la care nu am primit raspuns. Asa ca ce asteptari mai aveti? Acum caut sa explic copiilor pe care ii pregatesc diferenta dintre Receptori si SWL. "Cei din urma sunt din alta tara!" de asta se numesc asa! Hi! Am ajuns Circ pentru ca suntem condusi de "circari" (diletanti).
Pentru cei care cu ardoare doresc sa ocupe o functie in CA al FRR ii anunt ca daca au de gand sa raspunda la comenzi pot sa aplice pentru ocuparea functiilor daca doresc sa reformeze ceva atunci sa isi i-a gandul! Cel putin asta este experienta pe care am trait-o!
Toate bune si sanatate multa! 73! de YO9RIJ Petrica


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori