DE CE CB-ul??

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo2mtg

Re: DE CE CB-ul??

Mesajde yo2mtg » Dum Mar 06, 2011 8:55 pm

yo4hgx scrie:Bine, bine, am inteles, "crocodilul" este radioamatorul ideal!

De unde insa analogia cu reptila sau conectorul electric?... sau care este povestea din spatele acesteia? O stie cineva?

Marius (aligator!?)

CREDE SI NU CERCETA
O poveste si nimic mai mult.

Povestile devin folclor si cu usoare tente de adevar si din cauza ca le raspandim.
Ca si povestea cu statiile de CB din OE, unde vezi doamne sta omu la margine de drum si masoara ce trece si ce emite, si daca nu corespunde normelor baga surubelnita in statie.
Timp de 4 ani, am auzit in fiecare parcare povestea, dar NU AM VAZUT nici o statie "impunsa", dar fiecare "coleg" spunea ca stie pe un prieten de al unui coleg si asa mai departe...

Pe undeva un sambure de adevar o fi, si de frica cuiva e bine sa stii, mai ales ca uneori se folosesc in cb puteri mai mari decat in scurte, dar de aici pana la .....gaurit statie e cale lunga.
Asa si cu "crocodilii", au o plecare de la ceva, sper sa aflam de unde.

73`s de 233TM057, alias YO2MTG

YO3IBW

Mesajde YO3IBW » Dum Mar 06, 2011 9:44 pm

Discutia nu era axata catre radioamatorii la modul general ci catre radioamatorii crocodili in sensul rau al cuvantului. Se simte cineva ca facand parte din acea categorie? Eu personal, nu!.

PS: Prima mea legatura cu lumea radio-emisie a fost acum 12 ani bineinteles in banda de CB. In ciuda faptului ca eram pasionat de traficul DX din benzile de scurte, microbul fiindu-mi amplificat de propagarile ce erau la acea vreme in 27 mhz si fiindca nu s-a lipit de mine telegrafia am fost nevoit sa dau examenul pentru clasa 4.
Conjunctura a facut ca timp de vre-o 8 ani sa iau o pauza. Acum doi ani mi-a revenit cheful de radio si imediat am fugit la ANCOM pentru a-mi ridica autorizatia dobandita in trecut. Mare mi-a fost bucuria cand am auzit ca pot lucra in scurte odata cu desfiintarea clasei a 4.
Din ambitie nu m-am oprit aici, am dat examen pentru cls2 pe care l-am si luat dar din nou, din lipsa de timp n-am apucat sa-mi refac actele pentru aceasta clasa. Intentionez sa nu ma opresc aici si sa iau cls1.
Sunt mandru ca inainte de a fi radioamator YO am fost radioamator de cb. Lafel ca si Adi, inca mai trag cu urechea la propagarile din 11m. Cum era vorba, prima dragoste nu se uita. ;)
Kenwood TS850s AT | Antena Inverted V pentru 40m| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster. Check your call-sign in my log

yo4hgx

Mesajde yo4hgx » Dum Mar 06, 2011 10:21 pm

Nu frecventez forumurile CB-istilor cum la fel de bine nu le ascult nici banda, pe acest forum categoria CB a fost izolata, astfel ca pe mine unul nu ma deranjeaza cu nimic, pur si simplu imi sunt indiferenti! Am spus'o si o repet: este loc pentru toata lumea! Nu inteleg ura virulenta sau dezgustul pe care'l afiseaza unii pe tema CB-ului. Domnilor, daca nu va plac manelele pur si simplu nu le ascultati!

Pe mine nu ma interesau speculatiile CB-istilor ci opinia radioamatorilor cu experienta. Am tot auzit vehiculandu'se termenul de "crocodil" intr'un sens sau altul si, mai mult ca amuzament, ma interesa definitia corecta si completa.

Am inteles ca "crocodilul" are o conduita morala impecabila, este un operator de elita, stapaneste mai multe limbi de circulatie internationala si poseda aparatura si antene performante... fara a avea nevoie de cunostinte tehnice? (cel putin nu s'a suflat nici un cuvant in acest sens).

Bun! Mai ramane o singura intrebare fara raspuns concret: de ce s'a ales tocmai termenul de "crocodil"?

YO6EX

Mesajde YO6EX » Dum Mar 06, 2011 11:07 pm

yo4hgx scrie:... fara a avea nevoie de cunostinte tehnice? (cel putin nu s'a suflat nici un cuvant in acest sens).

Moda generalizării utilizării echipamentelor de fabrică este de dată destul de recent, 16-17 ani. Pînă atunci majoritatea "crocodililor" foloseau aparatură "home made". Deci au experienţa tehnică necesară.

Bun! Mai ramane o singura intrebare fara raspuns concret: de ce s'a ales tocmai termenul de "crocodil"?

Apariţia denumirii de "crocodil" se pierde în istoria radioamatorismului. Termenul este tot atît de vechi ca şi cel de "HAM".

yo2dno

Mesajde yo2dno » Dum Mar 06, 2011 11:26 pm

Mie mi se pare ca termenul vechi de cind Ham-ul e cel de "rechin". Nu tin minte sa se fi vorbit de crocodili acum 10-20 de ani. Despre rechini - da. Nu era, insa, un termen peiorativ, mai degraba unul admirativ...

yo3hjv

Mesajde yo3hjv » Dum Mar 06, 2011 11:34 pm

De ce???
Simplu:
Au gura mare si urechi mici!
Cu toate acestea, vorbesc din auzite!

YO6EX, sa stii ca in mesajele citate pe "alt forum" nu este vorba despre "ce zic CB-stii la adresa radioamatorilor", ci se lua in discutie tocmai aceasta intransigenta a radioamatorilor la adresa CB-stilor!
Observ o adevarata "ura de clasa".
Deh, noi am avut ocazia sa "deschidem ochii" si sa vedem ca exista CB. In Romania anilor 60 era interzisa aceasta forma de comunicare, ba mai mult, prin Almanahul Tehnium din 86 era "infierata cu mandrie proletara" aceasta forma de comunicare si era ridicat in slavi radioamatorismul, ca forma organizata de comunicare bla bla.
Cred ca de aici incepe schisma asta fara rost...
Daca vreti sa vedeti ce zic sibistii despre radioamatori, pai ati gresit forumul! El este acesta: http://www.cbradio.ro/index.php (cand merge).
Indraznesc sa spun ca fenomenul de ignorare a realitatii de catre radioamatorii "pur-sange" este daunator si una din manifestarile acestei atitudini este tocmai patania cu descalificarea despre care stiti bine! Aruncatul problemei sub pres si interzicerea unor voci face sa renasca trecutul ala mizerabil de pana in 89.
Nu va mai prefaceti ca nu intelegeti ca problemele apartin unor indivizi si nu unor "clase" si categorii!
As mai zice, dar imi este teama ca voi fi cenzurat... Si mai cred ca este o falsa problema din categoria "capra vecinului!
Anul trecut la Buzias, era grupul radioamatorilor "old boys" si grupul radioamatorilor "CB" (dar cu indicative, stati linistiti).
Si unii si ceilalti mi s-a parut ca gresesc si ca iau ca un dat situatia asta secesionista, ca nici unii si nici ceilalti nu incearca sa gaseasca un loc comun unde sa se intalneasca si ca se afla sub acelasi acoperis de nevoie si nu din placere.
Si ca un final "rotund", crocodilul nu este numai un animal cu gura mare si urechi mici, dar este si unul din cei doi urmasi ai dinozaurilor si are obiceiul sa atace oamenii. Totodata este un singuratic, fara sa se asocieze cu altii in haite! In rest, probabil ca face DX-uri, ca are cel mai performant sistem de antene si ca lucreaza cu cea mai mica putere pe care o livreaza un QRO bine facut. Cred insa ca si acestea din urma sunt mituri, ca si cel cu auzul prost (de fapt, doar urehea e mica, crocodilul aude foarte bine ceea ce vrea el).

Tehnic, termenul vine de pe la americani care faceau referire la statii care se aud mai departe decat pot ele auzi. Apoi a intrat in uzul CB si Ham ca termen alternativ de jargon pentru radioamatorii carora le place sa se auda vorbind.
Aligator sau crocodil...

http://www.ac6v.com/jargon.htm
http://www.cbgazette.com/slang.html
http://2ingandlin.se/Feed_Philosophy.html
http://rastforum.com/index.php?action=p ... opic=580.0
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5amf

Mesajde yo5amf » Lun Mar 07, 2011 7:39 am

Pai am cam deviat de la topicul propus. ..... Ca radioamatorul este crocodil, rechin, etc, n-are importantza. Important este sa fie OM. Un om prietenos, deschis! Aaaaaaa, ca seamana parca cu definitzia HAM spiritului!
Vasile draga ai amintit de YO3AC, YO3RF. Dl. George -YO3RF- nu te ar fi jignit niciodata cu nimic! Daca s-a dus un tanar neinitziat la el, chiar acasa, era primit cu caldura si prietenie, fara aere de superioritate. Valoarea nu trebuie sa fie declarativa, valoarea unui om se defineste prin faptele sale. Cel mai usor este sa-l jignesti pe cineva, iar cel mai greu este s-o indreptzi situatzia creata. Aceasta se numeste diplomatzia.
Ce avem de impartzit noi cu cibistii? Nici macar frecventza! Ei au banda de 11m (mai au si PMR-ul) cu avantaje nete pentru ei, ca au de rezolvat problemele de antena, de echipament pentru o singura banda, iar noi folosim benzile noastre de radioamator. Printre utilizatorii benzii CB surprindem utilizatori cu un anumit scop, de ex. info rutier, si utilizatori hobbisti, care, stabilesc legaturi radio cu oricine, ca si noi. deci pe undeva putem descoperii, ca avem o pasiune comuna.
Faptul, ca cibistul se duce la magazin, cumpara o statzie si o foloseste, fara nici o pregatire, sau cerintza, are marele dezavantaj, ca fiecare vorbeste in fatza microfonului folosind limbajul adus de acasa. Pe parcurs mai intervine si "gasca", unde vrand, ne vrand omul se conformeaza limbajului folosit. Dar "gasca" poate avea si un efect benefic, daca in grupul respectiv nu se accepta incultura.
Totul este relativ! Pentru un om de pe strada nu inseamna nimic daca am 9BDXCC, el ma va judeca dupa comportamentul meu direct cu el.
Avem un hobby, care ne multzumeste! Hai sa ne bucuram de el!
73/dx Alex

yo2mtg

Re: CB-ul este un surogat de radio

Mesajde yo2mtg » Lun Mar 07, 2011 4:54 pm

yo4fng scrie:De la revolutie incoace am invatat ca trebuie sa spunem adevarul, oricare ar fi el! In opinia mea asta e adevarul! Si nu mi-e frica de bau bau sau de latratori! Daca dvs nu va convine, daca altora nu convine, sunt pareri care efectiv nu ma intereseaza. CB-ul este un surogat de radio, un nechezol cu 50% amestec cu naut si nu are ce cauta pe un site de radioamatorism.

Asa ca si idee la cele spuse despre "ADEVAR", cam care e adevarul
despre legaturile facute cu 15 w si o antena yagi 15 elemente DL6WU in
banda de 23cm ?!?

1. CROATIA : 9A1B /JN85OV = 918 Km ;
2. HUNGARY : HA6W KN08FB = 766 Km ;
4. SERBIA : YU1DX /KN04FR = 652 Km ;

Cam greu de facut asemenea legaturi din Constanta, nu?
(aceste "performante" apareau pe situl lui YO4FNG in 2007)

Eu cred stimate domn ca ar trebui sa te intereseze ce spun colegii
ultrascurtisti despre asemenea "adevaruri". Cred ca ar trebui sa dam
cu pietre doar daca nu avem nici un pacat, nu? Parca in Biblie am
citit asa ceva, dar ar trebui inscris si in comportamentul unui
adevarat HAM. Imi pare tare rau, dar cu afirmatiile facute ai jignit
multi oameni, care poate ca vor sau nu, cine stie, sa ne fie vreodata
colegi de YO.

73`s de 233TM057, YO2MTG

yo2msb

Mesajde yo2msb » Mar Mar 08, 2011 1:29 pm

Trist este ca discutam cu multa patima subiecte care nu fac decat sa separe si mai mult cele doua lumi ale pasionatilor de comunicatii radio, in timp ce problemele cu adevarat grave par a fi ignorate, intamplator sau poate deloc intamplator. ;) Daca nu ar fi existat exact in aceste zile o acuzatie oficiala de fals la adresa unei echipe de radioamatori romani, daca as fi citit macar o pozitie oficiala de delimitare venita din partea forurilor competente sa o faca, poate ca as putea trece cu mult calm peste pozitiile patimase expuse aici.
In actuala situatie insa, nu pot decat sa stau si sa intreb: ACESTEA sunt exemplele pe care le ofera lumea radioamatorilor comunitatii CB atunci cand o acuza? Si de fapt PENTRU CE o acuza? Sunt cumva CB-stii acuzati de fapte mai grave decat cele de FURT si FALS? Cred ca este cel mai prost moment pentru ca cineva sa clameze superioritate de orice fel pentru o comunitate aratata cu degetul de intreaga lume. Indiferent cati membri crocodilistic de remarcabili si onorabili are acea comunitate.
In consecinta, apelez si eu la preceptul biblic: cine este fara de pacat sa arunce primul piatra.

P.S.: citesc cu multa simpatie comentariile lui YO5AMF. Bine ca mai exista si astfel de Oameni...
crocodil de munte

Înapoi la “Cluburi si asociatii”