SG al frr

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

SG al frr

Mesajde yo8cln » Mar Iul 01, 2014 9:32 am

A trecut ceva timp de cind au fost angajati noii functionari ai frr (secretarul general si secretarul federal ). Stie cineva ce fac ei ? Cine sint ? Ce proiecte vor sa dezvolte ? Si-au luat indemnizatiile ? Cum s-au implicat in pregatirea concursului IARU, dar la participarea la Campionatul european de HSCW ? Au cont de mail ? Comunica cu cineva dintre hamii YO... ? ... 73 ! de yo8cln.

YO6CUF
Mesaje: 27
Membru din: Lun Ian 02, 2012 1:22 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde YO6CUF » Mar Iul 01, 2014 11:27 am

http://www.hamradio.ro/contact
Aici gasesti date de contact si poti sa ceri mai multe detalii.
http://www.hamradio.ro/qtc
Aici poti asculta inregistrarile de QTC si ai informatii la zi despre ce a fost si ce va fi.
http://www.hamradio.ro/Comunicate
Date despre concursul IARU. In Germania s-a vorbit direct cu delegatia IARU si s-au lamurit unele lucruri de regulament si organizare pentru concurs.
In curand, FRR va da un comunicat al acestor discutii si recomandari IARU.
Cei ce organizeaza noua expeditie din Africa
au stabilit si participarea unui radioamator roman la expeditia internationala din Madagascar (YO9XC).Experienta capatata in Brunei si Bangladesh au fost o buna carte de vizita pentru el si a fost cooptat in aceleasi echipe ce au fost acolo.
http://arerromania.blogspot.com
Aici vei vedea peste cateva zile fotografii de la Friedrichshafen 2014, de la standul FRR , delegatia Romaniei si fotografia de grup cu romanii care au fost in vizita pe acolo. De asemenea intalnirile pline de prietenie cu membrii altor delegatii din Franta, Italia, SUA, Belgia, IARU, DARC-Germania, Slovenia, Suedia si multe altele. Tot aici veti vedea imagini de la mini expeditia YO facuta de YO3KAA, YO6CUF si YO9XC in HB0- micul si frumosul principat de LIECHTENSTEIN. Urmeaza sa le editez cat mai curand, cel mai probabil marti seara.
Date despre legaturi pe internet pe DX Custerele internationale.(HB0/YO3KAA/P. cq cq. 29/06/14 at 12:35. HB9ELE. 14240. HB0/YO6CUF/P. cq cq. 29/06/14 at 12:34. HB9ELE. 14240. HB0/YO9XC/P. cq cq. 29/06/14 at 12:33.)
Cezar- YO6CUF
Ultima oară modificat Mar Iul 01, 2014 9:40 pm de către YO6CUF, modificat 1 dată în total.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo8cln » Mar Iul 01, 2014 12:23 pm

Mny tnx ! La Friedrichshafen am vazut partea care m-a interesat ! Chiar am fost , intr-o seara la masa cu echipa HQ ,dar a Elvetiei ! Totusi, am speranta ca, cei vizati sa prinda curaj si sa inceapa sa comunice ! Nu de alta dar, nu mi se pare normal sa avem la frr un singur vicepresedinte "jucator" (el cu qtc-ul, el cu expeditiile,era sa scriu si cu revista, etc. ). In ce priveste IARU, pt. mine singurul barometru este rezultatul . Mult succes ! Noi (yo8krr) probabil nu vom participa ! 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo9rij » Mar Iul 01, 2014 2:58 pm

Dr OM Ghita, sunt multe raspunsuri pe care le asteptam (sau mai bine nu!) Hi! Pe Cezar il stiam OM serios, mai ramanea sa ne ataseza la link-urile propuse si "aplauzele cu stegulete rosii" Se observa stilul anilor '80! Hi!. Aici se impune urgent o informare corecta si trebuie precizat ca pe site-ul expeditiei din Madagascar apare, intradevar un radioamator in persoana lui Feri YO5OED, postat cu muuult Inaintea lui yo9xc (cel mereu selectionat dintre cei mai buni! Sic!). Pentru cei care nu au lucrat inca Madagascarul, cu siguranta in ovidiu vor avea un aliat! Componenta echipei de inceput a fost postata inca de acum doua saptamani, unde Fery, YO5OED, apare (si este ) operator cu experienta, inclus in lista, yo9xc, nu aparea, probabil din cauza ca nu avea "lansarea oficiala" facuta in prezenta delegatiei IARU! . Multumesc lui YO2MSB, membru ARR, dealtfel, care a pus la dispozitia tuturor radioamatorilor, fotografii cu ce sa putut vedea anul acesta la Friedrichshafen. (probabil cele facute de delgatia FRR, vor mai intarzia pana vor fi prelucrate "selectiv"). Aici iarasi trebuie spus ca FRR a fost SINGURA delegatie fara o revista pe masa, cu doar cateva QSL-uri, si doua pliante anoste. Sa avem speranta ca noua compontenta a conducerii FRR are "capul pe umeri" cum se spune! 73! de Petrica YO9RIJ

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo5ajr » Mar Iul 01, 2014 6:12 pm

Offf....Petrica. Departe de mine sa devin "advocatul" lui 9XC dar - dupa cat stiu la aceste expeditii NU selecteaza nimeni cine intra in componenta si cine nu. In spate trebuie sa cred ca sta in primul rand "bugetul" personal fie caruia care poate sau nu sacrifica o suma de loc neglijabila pentru participare. Ai ban?....Mergi. Nu ai bani? NU mergi - si gata. Nu cred (cel putin nu am cunostinta) ca FRR aloca sumele pentru asa ceva. De unde naiba? Cu respect yo5ajr Miki
FRR

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo8cln » Mar Iul 01, 2014 8:33 pm

Te salut, OM Petrica, yo9rij ! Si pe mine m-a surprins modul in care yo6cuf a incercat sa ma "puna la punct" Pe site-ul frr exista date pe care eu nu le pot accesa ? Intreb pt. ca despre echipa hq se spune numai despre acordarea de diplome pt. cei care vor lucra acest indicativ. Banuiesc ca la discutiile cu reprezentantii IARU nu s-a abordat posibilitatea participarii cu doua echipe din YO la IARU HF ! Cit despre participarea la expeditii , daca se merge pe principiul "Gigi B." nu ne ramine decit sa cautam alt hoby. 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo9rij » Mar Iul 01, 2014 8:44 pm

Foarte deacord cu acest lucru draga Miki! Si atunci ce treaba are IARU sa "stabileasca participarea unui radioamator roman" in aceasta expeditie? Plateste IARU? ha ha! Mie imi suna a "hai sa ne dam mari"! (caracteristic dealtfel personajului)! Nu avem valoare dar avem experienta! Hi! Suntem "circ" si ne si place, ma mir ca radioamatorii cu experienta mai au putere sa tolereze astfel de derapaje! Sper ca de si de data asta ovidiu sa se reprezinte pe sine si eventual FRR-ul. ARR nu il mandateaza sa vorbeasca in numele sau! Totusi ar fi timpul sa realizeze ca din cauza unora ca domnia sa, multi dintre radioamatori din YO nu ne vom "inrola" NICIODATA in FRR! Trist dar adevarat! (asta apropos de "vicepresedinte jucator")!
Dr OM Ghita, orice s-ar fi discutat la IARU despre HQ, sunt sigur ca sau referit la societatile afiliate. Orice hotarare ar fi luat, partile implicate, nu se refera la acei radioamatori, verticali, care nu sunt afiliati IARU. Deci neimportant pentru mine, (si membrii ARR, implicit) ce au hotarat ei si ce comunicate pompoase vor da! Probabil au cerut o dispensa pentru YR0HQ, de la regulamentul concursului ca sa poata fi prezenti simultan cu doua semnale pe banda, lucru interzis de regulament. Hi! Daca nu au obtinut dispensa inseamna ca vor fi descalificati! Hi! Oricum vom avea parte de muulte dezvaluiri in viitorul apropiat asa ca sa "stam tuned!"!! Ca sa joci, cam trebuie "sa te stii cu mingea"! Restul sunt vorbe! Cu respect! 73! de YO9RIJ Petrica

yo4hhp
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iun 27, 2011 6:25 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo4hhp » Mar Iul 01, 2014 9:23 pm

So, money talks!
Am incredere ca mai exista in YO radioamatori "cu bani" si chiar buni operatori in expeditii, dar se pare ca nu s-a facut, sau mai corect, nu s-a vrut a se face propaganda pentru aceste expeditii, in vederea unei eventuale selectii.

Imi amintesc, in 2012, la simpozionul de la Buzau, cum YO9XC, prezentandu-si expeditia din Brunei, explica cat de greu i-a fost sa faca rost de bani, si, intr-un fel eram certati noi cei din sala, si oarecum indirect cei din YO, ca nu a avut sustinere materiala din partea noastra, si saracu' de el a fost nevoit sa suporte toti cei 5k din propriul buzunar. Nu stiu ce a vrut sa exprime atunci, dar mie mi-a sunat ca o jignire gratuita.

YO6CUF
Mesaje: 27
Membru din: Lun Ian 02, 2012 1:22 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde YO6CUF » Mar Iul 01, 2014 10:44 pm

Pentru Petrica, YO9RIJ.
Recunosc ca sunt din generatia anilor 1980, deoarece am devenit radioamator de emisie-receptie in 1981( generatie in care am invatat de la YO3RF, YO3LX, YO9IF, YO9WL, si multi altii). Dar ceea ce tu nu stii despre mine e faptul ca nu am facut parte niciodata din Partidul Comunist (cum lasi sa se inteleaga) si nici din structurile informative ale unor institutii. Eram student si bolnav, nu mai aveam voie sa fac sport de genul fotbal, baschet, handbal, si prin Radioclubul YO9KPM am descoperit acest HOBBY al radioamatorismului. Stii ca te-am felicitat de fiecare data cand ai facut o activitate pentru tineret si copii, pentru expeditia in insula Sacalin, am avut placerea sa vad in voi, cei tineri, ceea ce eram si eu la varsat voastra. Cred ca doar facand ceva poti sa ai o satisfactie implinita de radioamator. In ceea ce priveste expeditia in Madagascar, Pino din Italia ne spunea ca organizatorii au redus mult fondurile pentru ea si de aceea era in cumpana chiar participarea unor reprezentanti ai YO. Dupa cum stii, expeditia se face prin plata cheltielilor partiala de catre participant, iar mai mult de 60% de catre organizator.
In ceea cepriveste panourile prezentate de FRR, ele au cuprins imagini de la montarea unor antene de concurs ale unor radioamatori YO, din expeditii, invitatii la concursul IARU HF si VHF/UHF din acest an, precum si un panou intreg al activitatilor de la A.R.E.R. (Asociatia Radioamatorilor Ecologisti din Romania). Pe masa au fost QSL-uri de la YO3KAA, YO3KPA si ale catorva din radioamatorii copii, precum si cele de la YO6KNX si YO6KNX/p, YO6CUF si YP20ARER, iar pliantul "anost" era de fapt o prezentare a A.R.E.R., a diplomelor din program si a membrilor asociatiei (din care faci parte si tu si multi alti radioamatori de la ARR). Acest pliant s-a epuizat rapid in cele 2 zile de expunere si a captat atentia multora dintre vizitatori. In ceea ce priveste participarea ARER la panou, precizez ca din 1993 si pana azi ARER a fost o sectiune Ecologista a FRR, asa cum OIR este sectiunea istorica, iar YO-DX este sectiunea de performanta.
In ceea ce priveste revista, noua conducere are in vedere reeditarea ei atat in format electronic cat si in format pe hartie. 50% din standurile nationale vizitate de mine in Germania la Friedrichshafen nu aveau reviste de radioamatori, deci se mai intampla si pe la altii. Iar englezi se foloseau de reviste pentru a le vinde (pe cele mai vechi cu pret redus, cele la zi la preturi intre 15-25 EURO in functie de informatiile continute).
YO2MSB merita toate multumirile mele, ca si cei din MS sau PH, cu care am locuit in campingul de acolo si ne-am intretinut in diverse dialoguri despre SOTA, QSL-uri, activitati radio in /m sau /p. Poza de grup YO facuta la Friedrichshafen ne-a dovedit interesul multor romani pentru acest "SIMPOZION international". Si tu, si membrii de la ARR sunteti bine veniti la Simpozionul National 2014 de la Brasov. Poate aici, la mine acasa(in YO6), pe un teren neutru, vom gasi o posibilitate de dialog si colaborare intre toti radioamatorii romani. Radioamatorii din DL m-au impresionat prin patriotismul lor, unitatea lor, desi sunt sute de cluburi cu tot felul de activitati. Putini din DL sunt in afara DARC.
In ceea ce priveste fotografiile facute acolo, am cerut un scurt ragaz pentru a le prelucra tehnic (a plouat si nu prea a fost soare pe acolo), pentru a le pune in ordine, a le da titluri, a face unele comentarii si a descrie mai in amanunt ce reprezinta.
In curand va apare al doilea numar al revistei electronice a ARER si voi plasa in ea informatii atat despre YOFF, aniversarea YP20ARER, cat si expeditiile facute de ecologisti (Sacalin-material trimis de tine, Bangladesh-maerial trimis de YO9XC, alte activitati la care au participat membrii nostri), precum si lista noua la zi cu membrii ARER.
Cu prietenie, CEZAR-YO6CUF

yo4rln
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 06, 2011 4:24 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo4rln » Mie Iul 02, 2014 11:21 am

Ciudat e faptul ca la toti le este teama sa recunoasca public (in privat se lauda cu asta) ca au lucrat si/sau lucreaza in "sistem" .... :o .... nu va faceti iluzii stimati prieteni marea lor majoritate de "sus" au avut si au deaface cu "sistemul".
Parafrazand un profesor universitar nu am decat de zis:

"România o sa fie mai puternică după ce o sa mori tu de foame, putoare comunistă!"

din sursa: http://capitalismpepaine.com/2012/11/12 ... fabetilor/

Partea cea mai frumoasa este ca radio se face fara acesti impostori de genul celor amintiti mai sus.

Prieteni va urez spor si multe realizari

73 de yo4rln


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori