ISTORIA RADIOAMATORISMULUI-In Memoriam YO3CR&YO8DD

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO9HSW

Re: ISTORIA RADIOAMATORISMULUI-In Memoriam YO3CR&YO8DD

Mesajde YO9HSW » Dum Feb 07, 2016 3:55 pm

Prima mea "scula" a fost un receptor sincrodina construit cu TAA661. Cum pe vremea aia aparatura pentru masurat inductante era pasare rara, am folosit bobine din calea comuna TV carora le-am calculat, cu creionul, pe hartie, AL si am rebobinat conform necesitatilor. Norocul a facut sa nu gresesc calculele si terminand jucaria intr-o zi de vineri am constatat ca frecventa oscilatorului la capetele de cursa ale condensatorului variabil acoperea toata banda de 80m. Asta pentru ca s-a intamplat sa si receptioneze ceva: QTC-ul transmis de YO3AC. Nu stiu sigur, dar probabil ca fara vocea lui Andy de atunci nu as fi ajuns radioamator.

YO8CDQ

Mesajde YO8CDQ » Dum Feb 07, 2016 6:58 pm

I-mi aduc aminte cu placere de QTC-urile lui Andi YO3AC, le asteptam, le doream, din care aflam unele rezultate la diferite concursuri interne si internationale. Pastram, alaturi de Andi o arhiva a QTC-urilor, de multe ori multi radioamatori ma intrebau ce s-a transmis la QTC, eu ii informam cu placere. Dupa transmiterea unui QTC, ii raspundeam mereu lui Andi, pentru zona Moldova-Iasi. Despre celalalt pionier al radioamatorismului romanesc YO8DD Dem Dascalu, bun telegrafist, l-am cunoscut prima data la Bacau, unde am dat examenul de clasa a-III-a. Un om integru bine facut, cu calitati deosebite. Mai sunt si alti veterani ai hobiului nostru pe care trebuie sa-i amintim. Este vorba de YO4 HW Radu Bratu, de YO8 BAM Costica Balan, de YO8AHL DAN Frunzetti, de YO8AP Baciu Ion si lista poate continua. Pacat de acele timpuri, pacat de acesti oameni, care nu se mai intorc. E bine ca din cand in cand se mai deschide pe acest site un topic cu tematica asta. As vrea si generatia acuala sa lase in urma amintiri frumoase, de care sa ne bucuram cu totii. 73' Petrica

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Dum Feb 07, 2016 8:43 pm

Din amintirile legat de regretatul Andy YO3AC una inedita din 1997 cand soarta a facut sa ma intalnesc din nou cu YO3GSZ Mariea la Gyor in Vestul Ungariei unde am ajutat sa doarma o noapte la un prieten al nostru HA1DCL Laci. Eu sunt unul din "nasii" lui Mariea in radioamatorism. Seara stiind ca functioneaza "round table" a bufnitelor romane, ne am adunat la statia de radio al lui HA1DCL. Andy conducea discutiile impreuna cu regretatul Margarit YO6QW. Ne am prezentat explicand ce si cum prin HA si ca de aici mergem la Laa de Thaia la o intalnire in Austria. Am dat microfonul lui Mariea care le a spus in ce stadiu se afla in tentativa ei in jurul Lumii. Parca si acum aud glasul bariton al lui Andy - "Ma bucur pentru tine Mariea, ne bucuram de tine si suntem mandri ca esti din YO. Dute fata noastra, dute pretutindeni ducand cu tine culorile si indicativul Patriei noastre cu succes. Vei gasi radioamatori pretutindeni si vei fi in totdeauna sprijinit la nevoie ca asa suntem noi radioamatorii." Vorbele erau rostite de o incarcatura emotionala teribila - Mariea a izbucnit in plans dar si noi lacrimam in jurul statiei FT101ZD, chiar si HA1DCL Vocea lui Andy reprezenta "Vocea Patriei" in acele momente. Si HA1DCL - Laci a lacrimat ne stiind romaneste dar simtind incarcatura emotionala. Asta a fost Andy - aproape de tot si de toate in radioamatorism, cu inima deschisa si loial. Pentru noi ramane in amintirea vesnica. Odihneasca in pace.
Miki

YO8SKY

Mesajde YO8SKY » Dum Feb 07, 2016 10:04 pm

Ati vrut sa spuneti d-l Victorin YO6QW...

YO5BFJ

Mesajde YO5BFJ » Lun Feb 08, 2016 1:29 pm

http://yo4px.blogspot.ro/2016/02/repere ... tului.html
Pentru aducere aminte si , de ce nu , pentru aplicare mai ales !

n2yo
Site Admin

Re: ISTORIA RADIOAMATORISMULUI-In Memoriam YO3AC

Mesajde n2yo » Mar Feb 09, 2016 9:01 pm

Pastrez si eu in memorie amintiri legate de cel care a fost YO3AC, pe care am avut placerea sa-l cunosc personal. Andy a fost o personalitate remarcabila a radioamatorismului romanesc. Poate ar fi mai bine sa aniversam aceste personalitati la data nasterii, nu la cea a decesului. In cazul lui YO3AC data nasterii a fost 19 aprilie 1941. In acest an Andy ar fi implinit 75 de ani...

73s de Ciprian N2YO

yo3jx

Mesajde yo3jx » Joi Feb 11, 2016 8:58 am

Interesante rememorari si interpretari ale apartenentilor diferitelor generatii de pasionati radio. Se vorbeste chiar de unire, de evitarea dezbinarii. Pe alt plan se intensifica dorinta de revenire a Basarabiei la Patrie, ce-ar fi sa dam noi un exemplu inspirat de Unirea Mica a Moldovei cu Tara Romaneasa, sa alegem acum in februarie un PRESEDINTE F.R.R. in persoana D-lui VITALIE UCRAINCIUC de la Federatia de Radiosport din Republica Moldova ?.

Înapoi la “Cluburi si asociatii”