YO-MARC un club mort

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO4BKM » Joi Sep 15, 2016 5:35 pm

Dețin niște informații, foarte sumare, voi arăta de ce. Cât YO4DCF a locuit la Brăila, unde ne despărțeau câteva blocuri distanță, a apelat de mai multe ori la mine să-i traduc în și din germană corspondența pe care o purta cu un club similar din DL. Relația era atât de apropiată încât acest club l-a invitat la o excursie în DL împreună cu soția, costul fiind suportat în întregime de clubul german. Din păcate, calculatorul pe care îl aveam atunci, un Pentium II s-a dus cu HDD cu tot și nu am mai recuperat nimic, chiar dacă ar fi fost posibil să fi păstrat versiunile traduse ale scrisorilor. Nu știu dacă la plecarea din Brăila a mai menținit corespondența cu clubul german (se pare că era din Hamburg, dar nu mai sunt sigur) sau dacă a mai păstrat documentele legate de acesată corespondență.
Și îmi mai amintesc destul de vag că cu mult timp înainte, prin 1998 parcă, i-am aranjat în Corel un fel de diplomă cu o primă navă școală românească (nu „Mircea”), i-am uitat numele, pentru care ticluise și o poezioară. Calculatorul de atunci, un 486 DX s-a dus și el. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2DFA » Joi Sep 15, 2016 6:06 pm

Sunt membru la YO MARC cu nr. YO-024!
Am făcut armata la marină 2 ani, apoi la terminarea facultății am fost repartizat la Șantierul Naval Tulcea, alți 2 ani (aprox). Sunt și membru MF cu numărul 758!
L-am sprijinit pe regretatul YO4DCF în organizare unei ediții a concursului International Naval Contest! Cu ajutorul lui YO2MBA am realizat diplome pentru participanții din străinătate și broșuri cu rezultatele și comentariile participanților, materiale trimise de Marin tuturor participanților!
Aș fi interesat de reactivarea acestui club, fiind de acord să contribui și material pentru revigorarea sa! Eram de părere că membrii din YO4 ar fi mai îndreptățiți, decât noi cei din restul țării, să facă primul pas...
Mă bucur că YO6EX a pus pe tapet, din nou, acest subiect!
Sunt alături de orice inițiativă!
73 & VÂNT DIN PUPA!
Ovidiu - YO2DFA

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2DFA » Joi Sep 15, 2016 6:09 pm

REVIN!
Inclusiv sigla atașată de Sică este realizată la Reșița de YO2MBA!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO6EX » Joi Sep 15, 2016 6:29 pm

@ YO4DEQ:
"actualizarea" de care vorbesti probabil se refera la faptul ca dta ai publicat acea lista in 05.01.2015.
Din pacate nu era nici atunci actuala...
Eu sunt membru al YO-MARC din anul 2003 cu nr. 134 si nu apar in lista publicata de dta in 2015.
La fel YO3GH care are nr 137 din anul 2005...

Dta ai copiat lista existenta pe saitul YO-MARC, (nimic rau in asta)
doar ca nu era actualizata de loc...

73
YO6EX

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO6EX » Joi Sep 15, 2016 6:47 pm

@ YO2DFA:
Eu am dorit ca acest club sa nu dispara in neant...
Este usor sa dispara ceva,
dar este mult mai greu sa-l pastrezi in functiune...

Asa s-a intamplat cu clubul YO-QRP, de care nu se mai stie nimic de vreo 10 ani...

73
YO6EX

YO3AIS
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 18, 2016 7:38 am
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO3AIS » Joi Sep 15, 2016 6:56 pm

Buna ziua la fosti marinari ai Romaniei.
Si eu am servit Marina Militara in anii 1965.
In garnizoana Mangalia la CMMM(Comandamentul
Marinei Militare Mangalia) La VPR.
Frumoasa arma .Sunt membru la YO-MARC -101.
Din cei 129 de membri multi sunt azi SK.
Propun ca baieti din Mangalia sa preia
si sa activeze aceat minunat club YO-MARC.
Sunt si alti fosti acum rezervisti care se pot
implica.
Eu din Bucuresti exclus,varsta si sanatatea
nu-mi permit.
Urez succes
Noilor ...LUPI de Mare.
Hi.
YO3AIS.
Nicu.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde yo3gh » Joi Sep 15, 2016 9:23 pm

Apar in lista , sunt mandru , am fost imbarcat pe mineralierul Bechet , voiaj in Brazilia 1987. ;)
Multumesc YO6EX , respect ! Corect , #137 ca pozitie .
73 de YO3GH
Fişiere ataşate
image.png
image.png (1.65 MiB) Vizualizat de 7443 ori

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Joi Sep 15, 2016 11:24 pm

@for all
Sincer ma bucur sa va revad macar aici in lumea virtuala. Nu ne-am mai auzit de multa vreme in eter din diferite motive, mai mult sau mai putin personale. De ceva vreme (2013) sunt stabilit in Germania (sper nu definitiv, dar cine stie) si sper sa ne reauzim in curand si in eter.

Vis-a-vis de YO-MARC... ce sa zic. In primul rand am fost in Marina romana ca militar in 1991-1992. L-am avut "sef direct" pe nea Vasile (sau domn capitan de rangul III - asa era pe atunci), YO4CGA. In 1996 (sper sa-mi aduc bine aminte anul) am participat in Germania (la Wilhelmshaven, in apropiere de Bremen si aproape de frontiera cu Olanda, unde este/era o mare baza navala NATO) la un simpozion european al Radiocluburilor marinaresti organizat de Marine Funker. Din pacate, am fost singurul reprezentant din Romania, iar costurile de transport/viza (pe vremea aceea era necesara) au fost suportate integral din resursele personale. Restul, cazarea, masa, excursiile si alte cele au fost suportate de organizatori. Si atunci, dar mai ales acum, suntem departe ca organizare de tot ceea ce inseamna radioamatorismul si ceea ce am observat ca ne-a lipsit si atunci dar si acum, este UNITATEA. Sper ca macar acum sa reusim, sa refacem acest club si sa devina unul puternic.

@YO6EX
In lista Dvs nu apar, desi am numarul RO-053. La indicativ este trecut YO2KDE in loc de YO2LDE. Sper sa faceti corectiile de rigoare. Daca va pot ajuta cu ceva (chiar si material, in limita posibilitatilor) pentru reorganizarea clubului, va rog sa nu ezitati sa ma contactati. Daca e nevoie de diploma de membru, probabil este in tara, dar cu prima ocazie o voi fotografia si o voi pune la dispozitia Dvs.

73"s si sa ne reauzim cat mai curand in eter!
YO2LDE, YO-MARC #053
Daniel
P.S. Poate radioamatorii mai vechi isi mai amintesc de mine... ;) Cel putin pana in anul 2000 am fost foarte activ.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO6EX » Vin Sep 16, 2016 7:38 am

@ YO2LDE:
a fost o eroare de tastare.
Corectia a fost facuta.

73

P.S.
de ce nu DL/YO2LDE ?

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Vin Sep 16, 2016 11:01 am

Multumesc pentru corectie...
DL/YO2LDE... ufff... deocamdata, nu cred ca se poate. Dupa 2001 nu am mai activat, am uitat sa preschimb certificatele si autorizatia, a venit apoi casatoria, familia, copilul etc si am lasat-o balta cu radioamatorismul. Din pacate. Dar microbul (sau virusii, cine mai stie) nu au disparut. Cum nu mai am o autorizatie valabila (ultima era modelul vechi pe o bucatica de hartie de prin 1995, pe care din pacate nu o mai gasesc) nu am cum emite in eter de aici. La inceputul lui octombrie am o intalnire la DARK (DOK-U08) si sper sa ma indrume cei de acolo ce e de facut. Pana atunci... va doresc tot binele din lume!
73's & GL
de YO2LDE
RO-053


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori