Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde n2yo » Mie Mar 11, 2015 6:45 pm

Scopul publicarii Raportului de activitate al CA aflat la adresa http://www.hamradio.ro/ag-2015 este acela de a fi analizat de catre membri inainte de sedinta AG din 21 martie. Delegatii aflati la sedinta vor transmite punctul de vedere al asociatiei pe care o reprezinta si daca aproba sau nu raportul in forma in care acesta exista, sau numai dupa ce acesta este revizuit sau completat in conformitate cu observatiile facute. Scopul acestui topic pe forum este de a analiza colectiv continutul raportului, pentru o mai usoara dezbatere pe care membrii o pot avea in asociatiile afiliate. Unele Adunari generale de asociatie se desfasoara in acest weekend, ceea ce reprezinta o foarte buna oportunitate pentru consolidarea unui punct comun de vedere.

O observatie generala, care tinde uneori sa actioneze ca o diversiune in analiza cu obiectivitate a raportului, este abundenta abaterilor de la folosirea corecta a limbii romane. Cititorii acestui raport trebuie sa faca abstractie de acest aspect si sa analizeze in primul rand continutul lui. In final, traducerea raportului in limba romana se impune, pentru ca CA trebuie sa reprezinte radioamatorii membri la standarde mai inalte si pentru ca acesta este un document oficial.

73s de Ciprian YO3FWC/N2YO

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde n2yo » Mie Mar 11, 2015 6:48 pm

Ca o observatie generala, raportul nu da o imagine completa a activitatii CA de-a lungul anului 2014. Presedintele ar fi trebuit sa acorde un calificativ intregii activitati (FB, B, S, NS), iar fiecare presedinte de comisie sa fi acordat un calificativ activitatii respectivei comisii. Vazuta din exterior, activitatea FRR este nesatisfacatoare pentru cei mai multi radioamatori. De unde exista aceasta perceptie, iar daca este adevarata, care este cauza?

De asemenea, ca o remarca generala, trebuie eliminate acele sectiuni de umplutura care se refera la planuri de viitor, sugestii etc. In raportul CA trebuie sa ramana doar prezentarea activitatii din anul 2014. Pe ordinea de zi exista aprobarea planului de activitati pe 2015, in acel punct propunerile sunt binevenite. A nu se intelege, asadar, ca aprobarea raportului pe 2014 implica si aprobarea propunerilor din raport. Una dintre ele este de pilda excluderea YO DX Club din preocuparile CA, dar sunt si multe altele.

Lipsesc rapoartele urmatoarelor comisii:
- Reteaua naţionala de urgenţă şi cooperare cu Inspectoratele de Protecţie Civilă
- Colegiul central al antrenorilor si arbitrilor
- Comisia de disciplină

Federatia a fost parte in cateva procese intentate de fosti angajati sau membri in CA. Raportul ar trebui sa prezinte in sumar care au fost aceste procese, cu ce motive au fost intentate, daca au fost solutionate, iar daca nu, cine sunt vinovatii si cum se vor recupera prejudiciile decise in instanta.

Comentarii, pe baza raportului.

Comisia de unde scurte

Cum califica presedintele acestei comisii activitatea din 2014, si care ar fi criteriile dupa care aceasta a fost evaluata?
Un indicator important al succesului unui concurs este numarul de participanti. La campionatele nationale enuntate, care a fost participarea generala a radioamatorilor YO si cum arata evolutia acesteia in ultimii 10 ani: in crestere, scadere, stationara?
Raportul mentioneaza esecul acordarii titlului de campion la categoria Junior, dar, cred ca dintr-o eroare, omite sa mentioneze ca la Campionatul National Multiband titlul de Campion la Juniori II a fost adjudecat de YO3FRI, vicecampion fiind YO3AAJ. Pentru o totala transparenta trebuie facuta si precizarea ca la categoria Juniori II sunt incadrati participantii cu varste intre 15 si 17 ani.
Raportul enumera o serie de radioamatori seniori, juniori si cluburi care s-au remarcat in activitatea de US, dar cei mai multi dintre acestia nu au in dreptul lor o scurta explicatie, prin ce anume s-au distins.
Referitor la CM IARU, in raport se spune ca participarea in echipa FRR a fost boicotata de "o serie" de radioamatori valorosi. Cine sunt acestia, si care este cauza invocata de ei pentru acest boicot? Este o cauza comuna, sau fiecare are un alt motiv?
Se mentioneaza succesul lui YO3JR la WRTC 2014, dar acest concurs nu este in calendarul sportiv al FRR si rezultatul nu poate fi masurat prin evaluari MTS, deci aceasta pare o umplutura care nu este necesara in raport. Altfel, in virtutea apartenentei de diverse cluburi afiliate la FRR, ar trebui mentionate rezultate ale radioamatorilor YO si in alte concursuri internationale.

Comisia de creatie tehnica

In afara preocuparii de a organiza si arbitra Campionatul national de creatie tehnica, ce alte activitati a mai depus comisia de-a lungul anului?

Comisia QSL, Diplome, Clasificari sportive si YODX Club

Faptul ca unele comisii au emis diplome care nu au explicit numele posesorului nu necesita sa fie trecut in raport, e chestie de bucatarie interna.
Ca si in alte locuri in raport, nu intereseaza propunerile sau planurile pentru viitor. Planul de activitate urmeaza sa se analizeze si aprobe de catre AG dupa aprobarea raportului. Acolo YO9BPX poate sa propuna, daca doreste, scoaterea YO DX Club din activitatea comisiei, pe criteriul ca nu are de a face cu activitatea sportiva (aici cred ca mai corecta ar fi fost "activitatea sportiva" sa fie inlocuit cu "concursurile de radioamatori"). Pe aceeasi logica probabil si comisia de creatie tehnica ar trebui desfiintata. Cu toate acestea, printre criteriile de acordare de titluri sportive se numara si obtinerea de diplome rezultate din confirmarea legaturilor cu diverse entitati DXCC, este aceasta activitate sportiva?
Nu intereseaza in raportul anual ce propune comisia sa se discute in urmatoarea sedinta CA.

Activitatea internationala

Raportul se refera la activitati "sportive" (concursuri). De ce este necesara mentionarea unor radioamatori care au participat in DX-peditii internationale?

In continuare, dupa rapoartele comisiilor:

"De asemena radioamatorii care nu au calitatea de sportivI, legitimatI la FRR, sunt invitati sa participe la acele competiti unde nu este necesar sa aiba legitimatie de sportivi (alte competitii decat Campionatele nationale) unde pot sa-si desavarseasca pregatirea de a devein sportivi legitimati."

Acest paragraf trebuie complet eliminat, nu doar pentru ca nu raporteaza nimic legat de activitatea din 2014, dar reprezinta un punct de vedere personal al autorului si in acelasi timp o jignire pentru cei care, neparticipand la Campionatele nationale, ramase mult in urma la nivel de performanta fata de anii anteriori, nu isi "desavarsesc pregatirea de a deveni sportivi legitimati".

La punctul 7 raportul incrimineaza articole pe diverse site-uri de socializare, scrisori defaimatoare si actionari in judecata, acestea aducand o imagine negativa a FRR in viata sociala. La care articole, si la care site-uri de socializare se refera raportul? Sunt acestea actiuni concertate fara niciun fundament? Despre ce scrisori defaimatoare este vorba? Actionarile in judecata, pentru ce motive au fost intentate, si care dintre parti a avut dreptate? Tot acest punct 7 trebuie revizuit, pentru ca autorul raportului explica rezultatele slabe, imaginea proasta si reducerea finantarii, printr-o actiune generalizata, de rea credinta de defaimare a federatiei, aspectul autocritic lipsind in totalitate.


73s de Ciprian YO3FWC/N2YO

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde yo8cln » Joi Mar 12, 2015 11:31 am

La fel la capitolul UUS ! Se spune ca activitatea a fost slaba datorita verii ploioase ?! Nu se spune nimic despre activitatea comisiei dinaintea concursului ! Cite invitatii de a participa la CI UUS a trimis statiilor straine ? Ce premii ofera statiilor straine ?... Cit priveste arbitrajul .... penibil ! Primul clasat are peste 300 de qso-uri (daca am retinut bine) si in clasament sint numai cca. 70 de statii ! Statiile straine lipsesc. Din nou se pomeneste despre cei care au criticat si au stricat imaginea frr ! Asta este , cu toate apelurile facute matem ca nu se va intimpla nimic ! Delegatii vor vota ca si data recuta si vom merge... (era sa scriu inainte). 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde yo5ajr » Joi Mar 12, 2015 2:24 pm

Relax fratilor - speranta moare ultima. In fata evidentei reale, in fata a sumedeniilor de voci aproape in unison greu sa se opuna cineva sau cati-va. Trebuie sa desconsideri profund ce a ce se evidentiaza in diferite site - uri mai ales aici. Postarea lui Ciprian este un rezumat extrem de cuprinzator si in general toate postarile trag semnalul ca Vasile Roaita candva......dar el a fost strapuns cu baioneta. Sunt doua posibilitati in desfasurarea AG - ori toti delegatii lasa jos capul, asculta "raportul", ridica mana in unanimitate iar viata merge mai departe....in groapa, ori se produce o dezbatere pe puncte, fara menajamente cristalizandu-se pe masuri distincte si concrete dar in acelas timp o severa asumare a responsabilitatilor in urma situatiei dramatice in ce a ajuns FRR. Poate vor fi autocritici, poate nu, poate vor fi si inaintare de demisii "barbateste" - ma rog - poate ca nu se va schimba nimic in care caz eu si poate si altii vor lasa in plata Domnului tot esafodajul de ruina al FRR. 73

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde yo8cln » Joi Mar 12, 2015 2:46 pm

Asa este OM Miki , speranta nu moare ! Dar ce sa crezi cind ieri in partea a doua a qtc-ului o statie se acorda continuu, nu pe fecventa qtc-ului ci cu 4 khz mai jos (cel putin la mine) . Era ru6... (nu ii dau indicativul) care i-si proba liniarul de ... ceva kW. Dar ce zice sg-ul nostru ? Citez din memorie : "au inceput si aici nu numai pe site-uri !" Mai poti avea vreo speranta ? 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde yo5ajr » Joi Mar 12, 2015 4:22 pm

Din pacate nivelul IQ despre cine vorbesti este mult inferior fata de cine a fost regretatul Vasile. Ce sa-i faci? Nu suntem la fel, nici mentalitatile nu,s la fel.....sanatosi sa fim Ghita. Cand mereu spun pe viu grai ca nimeni nu e dusmanul FRR - FRR singur se face antipatic prin reprezentatii sai, ca nu este vorba de "atacuri la persoane", este vorba de o organizatie care in cazul nostru si a majoritatii a gasit pe noi aici si nu viceversa, o organizatie in care a fost o vreme cand ne simteam bine, cand ne intalneam cu bucurie intre noi iar acu s-a bagat dihonia si nu suntem in stare se "exorcizam" ca suntem si dezbinati. Ghita - in modul cel mai serios spun ca pentru mine e ultima cand ma mai zbat pentru FRR si poate inca cu multi altii dar pierderea eventuala a sperantei se va intampla la Bucuresti in 21.Martie la MTS, atunci cu durere in suflet voi renega FRR ca si pe un copil drag de al meu care a luat pe cai infractionale devenind criminal. Eu ca si voi, am fost un simplu matelot pe aceasta corabie iar acum cand esueaza, "capitanul" ar trebui sa mearga la fund impreuna cu el dar din pacate e o corabie fara "capitan" - abandonat pe ape tulburi. Neptun sa fie cu noi. 73

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde n2yo » Mar Mar 17, 2015 5:13 pm

Mai sunt putine zile pana la sedinta Adunarii generale. Eu sperasem ca subiectul sa atraga mai multi participanti care sa contribuie fiecare cu comentarii care sa identifice punctele slabe, care pot fi si trebuie corectate, din prezentul raport de activitate al CA. Din pacate nu au fost prea multe observatii concrete pana acum. Parerea mea este ca Adunarea generala nu va putea da girul unui asemenea raport, in forma existenta. Ar fi regretabil sa fie aprobat asa cum este el prezentat pe site-urile FRR. Cand se vor uita in urma, generatiile viitoare de radioamatori nu vor putea intelege cum a fost posibil ca radioamatorii YO sa considere acceptabile asemenea rapoarte despre activitatea de radioamatorism din Romania.
Eu unul am transmis opiniile mele clubului la care sunt membru, acestea au fost analizate in sedinta anuala de duminica trecuta, iar cei prezenti au fost in totalitate de acord cu acestea. Din nefericire YO HD Antena DX Grup nu va putea trimite niciun delegat la sedinta din 21 martie.

73s de Ciprian N2YO/YO3FWC

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde yo8cln » Mar Mar 17, 2015 6:03 pm

Si sperantele mele in vreo schimbare (in bine), incep sa se estompeze ! Se pare ca in YO singura institutie care mai poate fece schimbari se chiama DNA ! Dar pentru un hoby, oare se merita ?
Succes la lucrari (adunare generala) si sper ca acel individ (Gabor ?) nu i-i va scoate pe anumiti hami yo din sala. 73 ! de yo8cln.

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde YO5AVN » Mar Mar 17, 2015 11:43 pm

Draga Ciprian - admir rabdarea ta de a analiza in detalii maculatura de "Raport" prezentat de activistii salariati ai MTS (cei ce beneficiaza de salarii bugetare pentru coordonarea activitatii de ham radio din YO) si mafiotii "alesi" in CA FRR! La o simpla parcurgere se constata - inca din primele fraze, ca materialul NU este un "RAPORT" ci, pur si simplu, o maculatura redactata de niste semidocti... la limita cu analfabetismul - atat la propriu cat si la figurat - inclusiv in domeniul HAM RADIO. Deci.. merita? atata efort, timp si suflet etc.???
Singura solutie! CQ, QRRR, CQ, QRRR, CQ QRRR catre toti delegatii la AG FRR 2015 = ark = QRRR Votati IMPOTRIVA tuturor materialelor prezentate spre aprobare in AG de catre actualii membrii ai CA FRR - in primul rand impotriva Raport de Activitate si Raport Comisie de cenzori / raport contabil!

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Raportul de activitate al CA pe anul 2014

Mesajde YO3JW » Mie Mar 18, 2015 10:39 am

Azi trecand pe la site am gasit o imagine interesanta!
http://www.radioamator.ro/call-book/yoc ... p?c=YO8RZU
Nu-i asa ca este inventiv !
Sunt curios, clubul din care face parte si YO5AVN cu ce a contribuit la bunul mers al federatiei !
S-a tinut vreo adunare a membrilor sai, are vreun proces verbal de sedinta?? Sau poate va veni la AG cu pretenti de....
Cred ca ar trebui sa ne intrebam: Oare cu ce ajutam noi federatia?
La urma urmei activitatea federatiei este data de ceea ce facem, noi toti, cei implicati in activitatile cotidiene.
Da sunt de acord ca unele persoane care sunt la organele de conducere a federatiei isi dau cu stangul in dreptul. Aici este loc de mai bine.
Dar acesti oameni au girul votul dat de reprezentantii nostrii. Au fost in cunostinta de cauza cand au votat? Cred ca aici mai este mult de facut, stimati colegi!


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori