FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
yo6qcd
Mesaje: 18
Membru din: Mie Aug 25, 2010 6:18 am
Contact:

Re: FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Mesajde yo6qcd » Lun Feb 07, 2011 7:04 pm

La subiect putem vorbi si dupa ce ne uitam pe inregistrari,ce si-au propus candva candidatii aflati acum la sefia FRR.
Urmariti va rog dupa minutul 7.45 pe http://www.youtube.com/watch?v=iVr17XhK ... ded#at=335 sau urmariti
http://www.youtube.com/watch?v=oE6nE2eE ... re=related
Eu am observat contradictii si nu vad unde era adevarul atunci in 2008.
Daca in prima parte se arata ca prea multe Radiocluburi din Tara s-au autodesfiintat ca urmare a lipsei de activitate,in partea a 2-a am vazut succesuri de nedescris.
Revenind la partea cu neajunsuri din Radiocluburi,unele figureaza pe lista FRR numai scriptic.
In structura multor radiocluburi nu sunt evidente de nici un fel incepand de la membri si continuand daca vreti cu cea contabila.
Participarea la concursuri lasa de dorit,pe multe cluburi in lipsa unor responsabili gasim deseori lacate.
Spatiile sunt revendicate de diferite Asociatii si prezinta interes pentru cei care nu au unde sa isi tina troacele,multe cluburi devenind magazii private de vechituri.
Am activat de peste 35 ani in cadrul unui club dar activitatea de dupa anul 2000 lasa de dorit.
Practic nimic nu se poate compara.
Nu este bilantul ultimilor 3 ani ci un indicator catre o directie gresita unde se indreapta acest sport.
Intrebati cluburile cati tineri au fost autorizati in ultimii 3 ani sau care a fost ultima participare la un concurs radio,RGA,expeditie si veti avea surprize.
73 de Liviu, radio YO5QCD

inimosul
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 07, 2011 7:14 pm
Contact:

Re: FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Mesajde inimosul » Lun Feb 07, 2011 7:29 pm

Cardiacule, imi doresc mult sa nu-ti vina sa mori de inima.
Daca tot te amuza atat de tare sportul cu intepaturi anonime si daca tot sunt tolerate anonimele pe acest forum, vei primi replica cinstita pe masura a ceea ce faci. Prima replica este mai dulce si consta dintr-un sfat dat cu toata sinceritatea: sigur vei castiga mult mai mult daca vei contacta un canal de televiziune care duce lipsa de analisti economici si financiari, unde sa iti desfasori talentele. In felul acesta si economia noastra va iesi din criza, vom avea preturi cinstite pe piata si vom trai mai bine stiind ca un cardiac isi risca viata stand de veghe necurmat. Iar emisiunile TV le poti face tot din anonimat, stand cu un sac in cap si cu un distorsion pentru voce. Mai gandeste-te si nu-ti rata stralucitul prezent, este pacat, ai talent dar, cardiac cum esti, nu se stie cat o mai duci si nu te va plange nimeni. Pa, puiule!

moderatoru
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 03, 2010 10:44 am
Contact:

Re: FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Mesajde moderatoru » Mar Feb 08, 2011 7:12 am

@inimosul,yo2dno si yo5 amf am incercat sa citesc ce aveti de spus privind topicul dar am vazut ca va preocupa numai si numai discutii despre unii care posteaza-si care spun altfel lucrurilor.
Mie imi pare un subiect interesant cel postat yo4px pe http://yo4px.blogspot.com/2011/01/sa-ne ... ratat.html acesta nefiind singurul radioamator nemultumit de FRR,de cum reprezinta ea activitatea de radioamatorism in unele judete desfiintandu-se multe cluburi.
Nu mai vorbim de discutiile prin care se contesta castigatorii unor concursuri si arbitrajul defectuos.
In 2008 s-a promis realizarea a cinci obiective:
- Casa radioamatorilor,
- biroul de QSL-uri cu salariat permanent,
- cursuri de tehnică şi informatică cu plată pentru colectare de fonduri necesare construirii Casei radioamatorilor,
-obţinerea unui imobil pentru noul sediu al federaţiei şi
- «susţinerea susţinută» a iniţiatorilor de asociaţii şi cluburi private care urmează să contribuie la contul Casei radioamatorilor.

Niciunul dintre aceste obiective nu s-a realizat.
Privin Statutul,in acesta dl Toto yo7ft in 2006, a propus introducerea în statut a sancţiunii de retragere a autorizaţiilor acelor radioamatori care nu participă la activităţile organizate de FRR, "concursuri, cupe, simpozioane".
Oare Autorizatiile de radioamator sunt eliberate de FRR sau de ANCOM?
Nu in ultimul rand trebuie vorbit despre refuzul de comunicare al conducerii FRR privind situatia existenta,asa cum trebuie facut ori de cate ori sunt discutii.


yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Mesajde yo2dno » Mar Feb 08, 2011 11:35 am

moderatorule,

Pe mine ma lasa rece discutiile, birfele, intepaturile intre diverse bisericute radioamatoricesti, despre care numai daca esti orb intelectual poti spune ca nu exista. La fel de putin imi pasa de activitatea federatiei, de alegeri, sedinte, tot tacimu'. Poate sint un autist din punctul asta de vedere, dar pentru mine radioamatorismul inseamna transceiver, antena, ptt, qso-uri, constructii, experimente. Si simpozioane, intilniri live cu colegii de spectru radio, bineinteles. Sedinte, organizari, sopirle, astea nu ma intereseaza defel. Da, beneficiez si eu (sau nu) de efectele activitatii organizate a a comunitatii de radioamatori, dar nu imi place sa ma bag in miezul problemei. Din cauza asta nu discut despre "obiectivele" pe care le-ai enumerat. Probabil ca exista probleme, probabil ca ele merita dezbatute, numai ca nu ele nu sint pe placul meu, mai ales ca nu cunosc masinaria. Ce sugerezi tu e ca nu putem discuta decit temele pe care una din tre bisericutele cu activitate pe forum le doresc dezbatute. Cred ca nu e asa, voi puteti aborda teleme pe care le doriti, altii pot discuta despre alte teme. E simplu. Fiecare scrie despre ce vrea.

inimosul
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 07, 2011 7:14 pm
Contact:

Re: FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Mesajde inimosul » Mar Feb 08, 2011 2:26 pm

Moderatorule, m-ai inteles gresit. Nu am avut ca scop sa ne incadram in topic, desi are legatura cu el cum vei vedea mai jos, am vrut numai sa dam o replica pe masura - si vom continua sa o dam - cardiacilor, moderatorilor etc de pe postura de anonimi care fluiera sau injura de dupa colt. Si ca sa nu te mai preocupe proliferarea abuzurilor din FRR iti dam o consultatie gratuita, singura de altfel, pe celelalte le vei plati. Ca sa schimbi ceva intr-un sistem corupt trebuie sa actionezi cinstit si cu arme legale, lupta cu arme masluite nu poate fi castigata in contra unui maestru in masluiri. Una din armele legale ele este identitatea celui care critica sau acuza. O identitate falsa sau mascata da apa la moara abuzurilor deoarece infractorii moderni nu se mai feresc sa fie dati de gol, ei se tem numai sa nu se poata actiona legal impotriva lor. Daca vei citi comentariile la propunerea de statut al FRR ai vedea ca nu numai YO4PX este impotriva, ci muti comentatori, cu exceptia autorului statutului, deci sunt destui din cei ce-si asuma raspunderea. Iar anonimele nu au nicio valoare, ba fac mai rau, ajuta la descarcarea unor presiuni acumulate in sistem si amana explozia, permitand ca sistemul sa clocoteasca mai departe. De aceea noi - vom semna mai multi cu "inimosul" - oferim anonimilor aceeasi moneda sa vedeti cat de ineficient va va fi sa dati replica unui anonim. Asa este si cu denuntul anonim contra abuzurilor unei structuri care foloseste bine jocul democratiei ca sa nu ia in seama anonimele. Daca esti de buna credinta, vei inelege si vei apare sub numele adevarat. Daca nu, Cel de Sus sa te aibe in paza Sa, vei fi o victima sigura a sistemului. Iar noi, adica "inimosul", nu ne ascundem de teama, am luat deseori taurul de coarne, o facem numai ca replica cu aceeasi masura in contra anonimilor. Trebuie sa-si gaseasca si ei nasul.

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Mesajde yo9fmp » Mar Feb 08, 2011 3:43 pm

Bolnav sau nu de inima citind anunturile puse azi pe rubrica de vanzari afli ce creme poti sa folosesti sau afectele pastilelor vimax in randul radioamatorilor.
Am revazut si eu materialul indicat de @Remus mai sus si anume in 2008 la Alegerile de atunci de pe http://www.youtube.com/watch?v=oE6nE2eE ... re=related .
Mi-a placut minutul 1-1,45.S-a spus mult in acel minut dar iata ca realitatea de azi a agravat ceea ce spunea dl secretar atunci.
Poate si un punct de vedere asteptat astazi asupra realizarilor si intrebarilor puse a starnit pasiunea discutiilor si/sau refuzul de a purta un dialog.

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: FRR si lipsa de comunicare cu membrii sai

Mesajde yo5fmt » Joi Feb 10, 2011 1:44 pm

Pentru sustinatorii ferventi ai libertatii noname:
VK3YES

PJ GARDNER

4 NOTTINGHAM SQUARE

WANTIRNA, VIC 3152,

N3GG

GEORGE W GLATT

1056 CUSHMORE RD

SOUTHAMPTON, PA 18966

USA


Australia
Deci cei care cu mare curaj dezbat acum fac si furt de identitate !
Q.E.D.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori